Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum v-ați simțit în ultima lună de sarcină?


Recommended Posts

Stai linistita, odihneste-te si relaxeaza-te! Dormi, uita-te la filme, fa ce-ti place :) Ca pe urma vin clipe ceva mai grele....:)))

 

N-am avut in mod deosebit probleme cu nici una din sarcini.

La prima sarcina am prins niste calduri in luna mare - cam cum esti tu acum, si era nasol ca mi se umflau picioarele rau de tot peste zi. Noaptea mi se dezumflau la loc, dar peste zi iarasi se umflau... am tinut-o tot asa :)). Din cauza asta, cu o luna si vreo 10 zile inainte, am intrat in prenatal, mi-era ff greu sa stau in picioare sau pe scaun la birou. Daca nu era asa, mai mergeam la serviciu o vreme... dar asa nu am putut.

Dar si asa, ieseam, faceam miscare, insa la alte ore cand era mai rezonabil, dar neavand program fix, ma puteam si intinde in pat cand si cat vroiam si asta ma ajuta mult.

 

A doua sarcina a fost in alte coordonate dpdv al anotimpurilor si nu am avut nici un fel de problema. Doar imi era teama, ca trebuia sa ridic cate 8-9 kg de cateva ori pe zi...:)) Evitam pe cat puteam, dar nici nu puteam refuza, stiam ca risc, dar din fericire nu am patit nimic. Mai ales ca la controale, doctorul imi spunea mereu ca, colul e inchis, are lungiimea care trebuie si este totul ok. In rest, am facut miscare la greu, mai mult decat la prima sarcina. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunt cam pe ultima suta de metri si eu!33w5d de sarcina! Nu ma plang deloc,nu ma intelegeti gresit,mi-am dorit acest copil mai mult decat orice dar ultima luna chiar e grea :( Abia asteptam sa-mi creasca burta ,sa ma falesc cu ea ,sa ma "laud" ca sunt gravida acum...abia o mai pot duce:)) Mereu ii zic sotului "mai tine-o si tu ultima luna". A crescut maaare si e foarte incomod!Dorm foarte bine,nu ma mai trezesc de 100 de ori pe noapte pt toaleta in schimb pana adorm e iadul pe pamant! Ma dor toate,inghinal,spate,picioare,oase,abia ma intorc de pe-o parte pe alta! In timpul zilei e ok atata timp cat ma misc,daca ma asez/intind aia e! Ma apuca toate durerile!Pot sa zic ca am avut toate simptomele nasoale pana acum in afara de constipatie si hemoroizi dar mai e timp nu? :)) Chiar pot sa zic ca sunt o norocoasa,mereu mi-a fost frica de hemoroizi! Am inceput sa ma umflu si eu,nu ma deranjeaza pana trec pe langa vreo oglinda si ma sperii :)) Si fata parca mi se pateaza un pic.Ma uratesc rau :)) In rest e minunat :) Am spalat cu drag toate hainutele,lenjeriile,tot,le-am calcat pus la loc,pregatit bagajelul pt maternitate,fac totul cu dragoste!Astept clipa cea mare desi sunt fleasca de frica :( numai cat am zis nastere si am transpirat toata!Sa ne dea D-zeu sanatate si putere la toate si bebei frumosi si sanatosi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dap, ieri am "dat" si de hemoroizi :( sau ei peste mine. Ma plimbam prin casa ca o gaina speriata ca-mi era si frica sa ma duc la buda. Nasoala rau prima intalnire cu hemoroizii.

Annya, nu e vorba ca ne plangem, sigur ca vrem bebe sanatos si ne bucuram ca sta acolo dar daca nu ne consolam intre noi, atunci unde :)) Eu mai bine ma plang aici intre straine ca altfel tot cu zambetul pe buze stau :))

Si sagetutele astea ma fac sa belesc ochii ca buha din stanga, mai rau e cand ma apuca pe strada

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa mentionez și eu de crizele de sufocare. Mă trezesc din somn și zic că mor,gata. Nu am pic de aer,nu pot respira:(  E foarte horror senzația. Și stările de depresie:(( chiar acum,fără nici un motiv concret am o stare..Îmi vine să plâng,să urlu,n-am chef de nimic.stau ca o legumă în pat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Degetele printre coaste, da, eu primesc calcaie.

 

Annya, parca ma simt mai bine dupa magneziu, nu ti-a indicat...? E bun pe sistem nervos central. Si eu am plans mult in sarcina si locuiesc singura. Nu e usor dar mi-am asumat. 

Dupa magneziu parca sunt mai rare crizele de sufocare. Mi s-a spus sa nu dorm pe spate. Oricum nu dormeam ca nu puteam, e presiunea aceea grozava greu de pus in cuvinte. 

Intr o zi mi-a curs sange din nas in autobus si de atunci ma panicam si nu mai puteam respira cand mergeam singura... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...