Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ameteala in spatii inchise...?


Recommended Posts

Da, cam asa ceva am, doar ca nu in toate situatiile expuse de ei.

Adica din pat sau stat in sezut (pe scaun, canapea) - nu. Doar de la stat pe vine - fie ca ma joc cu copiii pe jos, fie ca fac treaba, ma aplec pentru a face ordine, a scoate ceva de sub pat etc, sau daca stau pe jos intr-o parte, asa in cot - atunci da, cand ma ridic, simt ca ametesc, trebuie sa stau cateva clipe sa-mi revin, am impresia ca se invarte totul. Dupa cateva momente, totul revine la normal.

 

O sa am grija cu hidratarea, incerc sa beau cat mai multa apa... dar poate se paote si mai bine... Diabet sigur nu am, am glicemia in limite normale, uneori chiar spre limita inferioara.... Cu inima nu stiu sa am probleme... dar nici nu prea m-am verificat.... insa in perioada sarcinilor mi-a testat med fam si nu a depistat nimic alarmant... adica a zis ca e totul ok. Medicamente nu iau, ca sa influenteze.... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ce fel de teste sunt? Nu cred sa ajunga pediatrul la asa ceva.

 

Eu am varice (doctorul meu mi-a dat ciorapi elastici, nu s-a bagat la mai mult). Cred ca se incadreaza la asta, inclusiv mainile si picioarele reci (bine, nu sunt mereu, dar sunt aiurea... uneori o mana rece, alta calda, alteori, degetele mici amortite, vara vasele de sange la maini extrem de proeminente).

 

Tatal meu a avut varice. Am inteles ca se mostenesc. De la tata la mine, de la mine la baiat?.... 

 

Exista analize / teste pt depistarea problemelor de circulatia sangelui. Tu stii ca ai probleme circulatorii ? 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andaghe, nu mi-a spus nimic. Ei cam traiesc in prezent, cu mintea mai mult la electronice decat la felul in care se simt. Cand nu ii e bine, imi atrage atentia. Nu i-as da mai mult de atat pt. ca si cu ierburile este bine sa faci o oarecare pauza. Chiar ma gandeam cand sa ma opresc ca sa nu-i denaturez rezultatul analizelor. 

 

Monica, la fel mi se intampla si mie, la ridicat brusc de pe vine. Acum am trecut la tensiune ridicata, :(, poate de asta au incetat?! 

 

Uite cateva remedii indiene / ayurveda: sfecla, busuioc, stafide, migdale, menta...:

 

http://healthise.com/health-mind-body/low-blood-pressure-hypotension-ayurvedic-natural-home-remedies/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Varicele indica circulație proasta. Ar trebui investigata cauza circulației deficitare. Sau a tensiunii crescute, că nu e bine nici sub nici peste! Hematologie mi-a spus că nu am ce face , cu trombofilia adică, și trebuie să pastrez un mod de viață cât mai sănătos, cu mișcare muuuulta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ML, am gasit nite sfaturi excelente pt cauze si tratament. Citeste cu atentie si alege ce crezi ca vi se potriveste.

 

 

"Problemele sistemului circulator apar atunci cand exista un flux sangvin limitat la nivelul picioarelor, mainilor, inimii si in restul corpului. Vasele de sange se blocheaza pe masura ce depozitele de grasime numite placi se acumuleaza si se intaresc, blocand venele si arterele. Astfel se intrerupe fluxul sangvin normal, rezultand circulatia deficitara.

circulatie deficitara a sangelui poate provoca o serie de afectiuni, intre care hipertensiunea arteriala, accidentul vascular, venele varicoase, boala arteriala periferica, boli de inima si de rinichi, anevrisme, arteroscleroza, boala Raynaud si flebita.

Copiii pot suferi si ei din cauza circulatiei deficitare a sangelui. Intrucat inima este organul principal al sistemului circulator, responsabil pentru buna functionare a tuturor sistemelor din organism, copiii nascuti cu defecte cardiace congenitale sunt predispusi la probleme circulatorii.

Indiferent daca se efectueaza sau nu interventii chirurgicale temporare sau corective pentru aceasta conditie, orice anomalie in fluxul sangvin normal poate avea un impact semnificativ asupra dezvoltarii fizice si psihice a copilului, precizeaza nativeremedies.com.

In timpul sarcinii, cu precadere in trimestrele al doilea si al treilea, circulatia deficitara a sangelui afecteaza picioarele femeilor, provocand crampe. Acest lucru se datoreaza surplusului de kilograme si suprasolicitarii membrelor inferioare.

Intinzandu-ti picioarele inainte de culcare sau inainte de o perioada lunga in care stai intr-o singura pozitie (cum ar fi in avion sau in masina) poti ameliora crampele. Exercitiile regulate, inclusiv mersul pe jos, sprijina buna functionare a sistemului circulator.

Cauze pentru o circulatie deficitara a sangelui

Problemele sistemului circulator sunt cauzate de anumite conditii medicale, stil de viata si anumite obiceiuri: fumatul, consumul de alcool si cafea, alimentatia nesanatoasa, sedentarismul.

Conditiile medicale includ: perioada de sarcina, diabetul, obezitatea, anemia, astmul, bronsita, pneumonia, afectiunile cardiace, hipertensiunea arteriala, nivelul ridicat de colesterol, boala tiroida, arteroscleroza, tromboflebita, emfizemul pulmonar, alergiile alimentare, etc.

Simptomele circulatiei deficitare

Este posibil sa te confrunti cu probleme ale sistemului circulator daca prezenti urmatoarele simptome:

– Amorteala la nivelul mainilor si picioarelor;
– Maini, picioare si urechi reci;
– Nivel scazut de energie, oboseala;
– Caderea parului, aparitia matretii;
– Ameteli, dureri de cap;
– Umflaturi la nivelul mainilor si picioarelor, vene varicoase;
– Piele uscata, paloarea pielii;
– Crampe musculare;
– Senzatia se mancarime a pielii;
– Dificultati de respiratie.

Efectele circulatiei sanguine deficitare

Circulatia proasta afecteaza intregul organism, incluzand:

Efectele asupra creierului – oboseala, ameteli, pierderi de memorie, dureri de cap frecvente.
Efectele asupra inimii- incapacitatea de a efectua activitati aerobice simple, hipertensiunea arteriala, nivelul ridicat de colesterol, dureri in piept. Atacul de cord si accidentul vascular cerebral sunt riscuri majore daca afectiunile circulatorii raman netratate.
Efectele asupra ficatului – lipsa apetitului, scaderea in greutate, modificari ale nuantei pielii.
Efectele asupra rinichilor – umflarea mainilor, a picioarelor si a gleznelor.
Efectele asupra membrelor – crampe, senzatia de amorteala, varicele.

Tratamentul problemelor circulatorii

Problemele sistemului circulator pot fi tratate cu medicamente conventionale, prin schimbarea stilului de viata, precum si prin terapii naturale si alternative. Obiectivul principal este de a preveni aceste afectiuni, de a calma umflaturile si durerea si de a grabi vindecarea. Cazurile usoare necesita, de obicei, un program de exercitii aerobice, o alimentatie sanatoasa si o doza mica de aspirina.

Diagnosticul in astfel de situatii se bazeaza pe istoricul medical al pacientului, istoricul familei si stilul de viata. Medicul trebuie sa determine cauza disfunctionalitatilor circulatorii inainte de a prescrie tratamentul. Acesta presupune modificari in alimentatie (dieta bogata in fibre si saraca in grasimi), exercitiu fizic regulat, pierderea in greutate si renuntarea la fumat. De asemenea, se pot administra medicamente pentru a calma durerile si umflaturile.

Tratamentul conventional presupune analgezice si creme calmante, proceduri chirurgicale ca angioplastia si revascularizarea, hidroterapia si aportul de vitamine: B6, B12, C, E si magneziu. In plus, trebuie sa-ti revizuiesti dieta, eliminand alimentele rafinate (cofeina, alcoolul si zaharul) si consumand mai multe lichide.

Remedii naturale pentru circulatia deficitara a sangelui

Tratamentul natural pentru o circulatie deficitara a sangelui include remedii homeopate si pe baza de plante care abordeaza starea generala de sanatate. Sunt recomandate hidroterapia, acupunctura, reflexoterapia, aromoterapia si masajul.

Exista o serie de plante foarte eficiente in tratarea cauzelor care stau la baza circulatiei deficitare, fara a avea efecte secundare. Acestea iti incalzesc corpul si in acest fel vasele sangvine se dilata, crescand cantitatea de sange disponibila pentru organismul tau, mentioneaza home-remedies-for-you.com.

Unul dintre cele mai bune remedii este piperul cayenne, care poate fi consumat sub forma de capsule sau amestecat cu apa calduta. De asemenea, ginko biloba ajuta la imbunatatirea memoriei si intareste vasele de sange. Ceapa si usturoiul sunt si ele benefice.

Alte recomandari pentru a-ti imbunatati circulatia sanguina:

Fa regulat exercitii fizice timp de 30 de minute pe zi. Poti sa mergi pe jos sau pe bicicleta, sa inoti sau sa faci alte activitati aerobice.

Adopta un regim alimentar sanatos si echilibrat, bogat in fibre si sarac in grasimi; astfel mentii sub control nivelul de colesterol. Consuma mai multe legume si fructe, in special portocale, care furnizeaza o cantitate mare de bioflavonoide; acestea stimuleaza fluxul sangvin si consolideaza capilarele. Pepenele verde este o sursa naturala de licopen, care previne depunerile placii.

Include in dieta ta suplimente alimentare care sa contina ginko biloba, ulei de peste, Omega-3 si usturoi.

Renunta la fumat, deoarece acesta creste nivelul de colesterol si intareste vasele de sange.

Fa bai calde pentru a creste fluxul sangvin. Adauga in apa cateva picaturi de ulei esential – grapefruit, ghimbir, levantica, rozmarin, eucalipt -, pentru a te relaxa si a-ti incalzi corpul.

Redu stresul prin meditatie, yoga, ceaiuri din plante si prin exercitii de respiratie. Nivelul ridicat de cortizol creste inflamatia in organism, ducand la diverse probleme de sanatate.

Mentine coloana vertebrala dreapta pentru a preveni tensiunea asupra spatelui; astfel pastrezi circulatia optima in maini si picioare."

 

https://www.ghiduldesanatate.ro/01-sanatate/ai-o-circulatie-deficitara-a-sangelui/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andaghe, doctorul nu a parut ingrijorat cu varicele. Ciudat este ca numai piciorul stang este... varicos. Cu cativa ani in urma am avut un control la inima (inclusiv ultrasunet) si cardioloaga mi-a spus ca nu am nimic.

Acum, am zile in care sunt tare obosita, mai ales cand urc pe scara (si eu ca Monica, nu-s grasa, niciodata n-am fost). Am observat ca daca beau ceai verde (cu cafeina) dimineata nu mai am probleme. La fel cu ciocolata amara / neagra. Este notabila transformarea! Ambele ajuta inima dar si... ficatul. Si acum, ca tot vorbesc despre varice, un doctor (pe NET) sustinea ca varicele au legatura cu ficatul.

Sa fie oare ficatul cauza oboselilor, ametelilor (il includ si pe baiat aici)? Clorofila curata ficatul. La fel urzica.  

 

Alizee, iti multumesc. Este deoebit de informativ articolul. Chiar am in casa unele dintre "ierburile" mentionate spre sfarsit. Il voi reciti.

 

Vreau sa va intreb (pe voi ametitele :)) cum dormiti. Si daca visati. Cum aminteam mai sus, baiatul nu se odihneste cum trebuie. Eu la fel, chiar mai rau. Uneori magneziul ajuta, alteori vitaminele, dar cel mai mult... cuminul (nu chimen!), fructele goji si semintele de telina. Mai si visez daca reusesc sa adorm la loc. Ar fi mai bine sa intreb separat; oricum, somnul ar trebui sa ajute cu oboseala, ameteala, ficatul... iar daca nu e, nimic nu merge.   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de capsule îi dai, cu planta pisata sau extract de urzică? Că aș vrea să iau și eu :)

Legat de somn.... La mine e groaznic, de când am bebeluș intr-adevar dorm mai bine, că sunt obosita la maxim, dar de obicei visez, mă frământ, bolborosesc, mă trezesc de cald, de sete, nu mi găsesc locul......

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit la un moment dat ideea simpatica de a lua melanina (sau melatonina, mereu le confund), dar am luat o pastila, doua și mi-a fost teama sa nu bag in hora asta, așa că în perioada aia, când somnul nu era somn și simțeam că o iau razna, să fac exerciții de relaxare, de respirație, care au funcționat, și cel puțin mă ajutau să adorm.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...