Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 146


Recommended Posts

Velvet, am citit pe net despre tot felul de studii privind scratchingul. Se pare ca rata de succes e mai mare cand se face anterior procedurii decat in luna procedurii.

Cu toate acestea, unei prietene ale mele i s-a facut la punctie, dupa care a facut transfer fresh de doua zile, iar acum are o fetita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 822
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Felicitări fetelor cu bebe la purtător, să fie totul bine și să ne dați numai vesti bune până la marea întâlnire. Aș avea o întrebare pentru fetele cu tiroidita autoimună (Hashimoto sau Basedow), ce nivel al anticorpilor ați avut în FIV și cum au decurs lucrurile? Știu că se dă prednison, medrol, etc, pentru a tine sub control reacția imunitara, că anticorpii cresc riscul de avort. Cunoașteți vreun endocrinolog de la noi care se ocupă de așa ceva sau ați mers pe mâna medicilor de la clinicile unde ați făcut FIV? Mulțumesc.
 

 

AnnaK, eu mi-am descoperit anul trecut, chiar inainte de fiv, anticorpii anti-TG (tiroglobulina) crescuti si cei ATPO f putin modificati, cu TSH normal ( tiroidita autoimuna cu eutiroidie). Endocrinologul mi-a prescris totusi euthyrox in concentratie mica ( 25mcg) cu toate ca Tsh.ul era normal, explicandu-mi ca sunt studii care afirma ca acesta poate scadea oarecum procesul autoimun. Tot la recomandarea lui am luat si seleniu. Un ginecolog chiar mi-a zis ca a citit niste studii care zic ca euthyroxul ajuta la implantare. Dupa tratamentul cu euthyrox si seleniu, anticorpii anti-tiroglobulina mi-au scazut si anti-TPO s-au normalizat (si de atunci nu au mai crescut deloc). Insa dupa stimulare, datorita cresterii nivelului estrogenilor, am constat cresterea, aproape dublarea anticorpilor anti-TG. S-a verificat din pacate ceea ce citisem cu privire la estrogeni care sunt implicati in patologia anumitor boli sau procese autoimune. Tot atunci am mai citit ca deficitul de vitamina D ar fi implicata in producerea acestor Atc.

 

 Eu pana acum nu am luat medrol sau prednison la nici un fiv. Unii medici sunt de parare ca ar ajuta la implantare altii zic insa ca nu e nimic dovedit stiintific, ca sunt doar presupuneri.

 

Mie dupa ce am descoperit anticorpii antitiroidieni mi-au recomandat sa mai fac si alti anticorpi plus tiparea limfocitara. Chiar tie ti-au zis sa faci cumva si anticorpii TRAB? (anticorpi antireceptor TSH). Acestia sunt specifici bolii -Basedow-Graves.

 

Mult noroc si sa treci cat de curand la gravidute!

 

Pup toate fetele! [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mia nici eu nu am stat la pat, am mers pe jos in fiecare zi cel puțin 20 minute. Am mers la cumpărături, la serviciu. Nu am ridicat decât maxim csteva kg. De-abia acum stau mai mult în pat pt că am un hematom. Nu știu care e cauza hematomului. Poate din cauză că am ridicat totuși greutăți sau din cauza Clexane și Aspenter. Nu mi-a zis nimeni. Cert e că mi le-a scos pe amândouă pt 2 sapt. Și nu mai ridic nici un kg.

Corinka imi pare rau ca te enervează dr. si te pune pe drumuri. Și eu am pățit la fel la FET.

Am făcut EI și apoi s- a ratat FETul pt că nu au ținut cont că ovulez devreme și m_ a chemat târziu când deja ovulasem. Făcusem și tratament de imunitate, eram super nervoasă că îmi dau organismul peste cap cu fel de fel de tratamente și ei ratează FETul.

Următorul ciclu la fel m- a anunțat pe SMS asistenta și eram tot târziu programată deși doctora imi spusese că mă va chema în ziua 9. Am sunat și am insistat la asistenta să mă reprogrameze. A fost de acord într- un final, așa " pt liniștea mea" că îmi spunea că luna trecută a fost excepție, nu am cum sa ovulez din nou pe Estrogeni. Pe estrogeni nu se ovuleaza. Bine că am insistat că aș fi ovulat din nou pe estrogeni. Mi-a confirmat la eco și analiza de LH. Mi-a dat progesteron ul mai repede decât era în schema ca sa prevenim ovulația. 

Aaaa, și eram super cu nervi pt că nu știam dacă mai își face efectul EI - ul dacă tot trece care un ciclu și ei ratează să îmi facă FETul. Mi se părea că am făcut degeaba histero cu EI. 

Ca și zi de EI a fost  târziu și la mine, in ziua 21, aveam emoții sa nu vina menstra. Ciclul meu are 21-24 zile.  Pe mine mă programa pe SMS asistenta, nu aveam cum sa vorbesc cu Doctora . A venit menstra dupa 2 zile. Am întrebat la un moment dat Dra daca nu e târziu, cred că chiar la EI și a zis că nu contează ziua. Eu am făcut histero cu EI  dacă tot cerusem anestezie. 

Deci nervi peste nervi și la mine.

Bafta multa! Îți țin pumnii strânși sa reușești!  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinka in primul ciclu din martie cu FETul ratat luasem și estrogeni, drumuri pt monitorizări și analize și degeaba. Și Intralipid, Prograf, Medrol.

Iar la următorul ciclu FET in aprilie cat pe aci să se rateze din nou. Și eu simțeam că o iau razna.

Pt ei e simplu, asta e jobul lor, ei vin la program.

Timpul nostru nu contează, nici nervii, nici banii.

După ce că toate costa mai pierdem și zile de munca, deci paguba pt noi e dubla. Cheltuim și nici nu producem.

Iar de așteptat peste tot de așteaptă, am fost pe la multe clinici. Rar când intri la timp.

Bafta multa sa reușești și să uiți de toate astea apoi! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mia eu nu știu încă dacă voi face curând FIV sau nu pentru că, având TSH-ul foarte mic (0.008) și nivelul anticorpilor foarte mare (anti TPO 931 în februarie și anti Tg 193 în mai), mi s-a spus clar de către endocrinolog că nu are rost să fac nicio procedură înainte de a normaliza tiroida. Din 2010 am diagnostic de Basedow, ținut sub control, dar cu recădere. Boala e activă de mai demult, marii noștri medici la care am amblat sunt atât de competenți încât m-a diagnosticat din întâmplare neurologul lui taică-meu. Boala clar a fost declanșată și întreținută de un stres masiv și constant.  
Deci eu orice as incerca, cu proprii sau donate, n-as avea șanse să țin sarcina pe valorile astea de tiroidă.
Nu am idee încotro o voi lua. Cum șanse cu ovo proprii sunt practic nule (i-am scris lui dr. Strohmer de la Viena și mi-a dat 2% șanse, m-am urcat pe pereți de disperare, asta după ce PK și o dr. de aici m-au trimis direct la donate), chiar dacă eu aș fi de acord cu donate, soțul nu pare că e. Nu am discutat negru pe alb, dar înclin să cred că dacă l-as întreba cu da sau nu, ar zice nu. Și sunt atât de deprimată încât o discuție din asta în avans m-ar termina psihic de tot. Și nici nu vreau să-mi distrug relația, că văd ce impact teribil au problemele astea.  
Știu de reușita fetelor cu Amh mic, dar era totuși un pic mai mare decât al meu, iar FSH era mult mai mic. Evident că eu mă îndop cu CQ10, omega 3, vit D3 (e la limita de jos), iau 75 DHEA și seleniu, MagneB6, lăptișor de matcă, dar sunt conștientă că întrețin de fapt o iluzie. 
Știu că m-aș putea duce la Reprofit pentru un mini-FIV, în rest nu știu ce alte clinici mai au succese cu stimulare minimă, cine pe unde a mai reușit cu valori de premenopauza, deși citesc din urmă forumul acesta și  fertility friends câte 4-5 ore pe zi. Că la noi probleme sunt pe toate planurile - e și autoimunitatea, și factorul masculin, și vârsta și hormonalele.  
Mai intervin și eu aiurea pe aici, încercând să-mi fac curaj să acționez în vreo direcție. Dacă nu erau forumul ăsta și o fată dragă mie din viața reală care a reușit după o lungă și grea luptă, sigur o luam razna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Mie dupa ce am descoperit anticorpii antitiroidieni mi-au recomandat sa mai fac si alti anticorpi plus tiparea limfocitara. Chiar tie ti-au zis sa faci cumva si anticorpii TRAB? (anticorpi antireceptor TSH). Acestia sunt specifici bolii -Basedow-Graves.

 

Mult noroc si sa treci cat de curand la gravidute!

 

Pup toate fetele! [pup]

 

Mulțumesc pentru mesaj, Clemence. Dacă se stabilizează tiroida și fac un FIV (îi scriam și Miei20 că acum THS e 0.008 iar AntiTPO și AntiTg sunt foarte mari, semn că Basedow-ul cu care mă lupt de ani de zile e activ subclinic) clar voi face toate analizele de imunitate, pentru a putea acționa cu imunosupresie. Am făcut la un moment dat și AntiTRAb, îi am pe toți, lua-i-ar naiba. 

O altă dr. endo m-a sfătuit să scot tiroida și apoi să încerc FIV, că numai așa scap de anticorpi. Sincer, mă cam tem, pentru că toată reglarea ar dura poate 1-2 ani, iar eu deja nu mai am rezervă ovariană. Și n-aș avea conștiința împăcată dacă n-aș eșua măcar o dată cu ovo proprii :) Am și umor negru...

Un nivel mic al anticorpilor pe eutiroidism și euthyrox nu cred că pune probleme. Dar e bine că ai acționat preventiv. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

annak si eu am Hashimoto , am

inceput prednison cu o saptamana inainte de transfer si am continuat pana in saptamana 8 de sarcina , cand am intrerupt , mie cel putin mi-au distrus stomacul ....si mi-au ingreunat mult sarcina ca si simptome .... ca treba si-a facut-o ....nu stiu ce sa zic ... 

 

Știu, Gineta, problema cu anticorpii e că deși știi că-i ai din cauza bolii autoimune și îi tot măsori și analizezi, nu ai cum să scapi de ei. Ți-a propus cineva să te operezi de tiroidă înainte de a încerca FIV? Știu că tu ești mult mai tânără decât mine, deci succesul unei sarcini depinde mult și de vâsta maternă. O fi rău prednisonul, dar uite, ai bebe la bord, poate a ajutat.

Multă sănătate și sarcină ușoară! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...