Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 146


Recommended Posts

deuta eu ma gandisem la ovocite donate din cauza calitatii ovocitelor...ma gandeam ca fac FIV dupa FIV si n-o sa mai produc la un moment dat.ca ultima solutie.sa va ajute Dumnezeu sa aveti burtica cu bebe anul asta!  [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 822
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dea dragă, trebuie să îți mărturisesc ceea ce de mult gândesc. O spun cu admirație și sinceritate - eu nu știu ce fel de specie nobilă de femeie ești tu de ai energie să păstrorești forumul, să dai sfaturi prompte, să încurajezi pe toată lumea, să te bucuri pentru reușite și să alini cu vorbe bune suferința eșecurilor. Asta în timp ce tu încă aștepți să ți se întâmple și ție minunea, și încă de 11 ani. Eu eram de mult pe dealuri. Sper că tot binele pe care îl faci ți se va întoarce însutit.

Din păcate societatea noastră e complet primitivă în ceea ce privește problemele delicate ce țin de reproducere. Cuplurile care trec prin astfel de experiențe ar trebui consiliate de specialiști, nu lăsate de izbeliște să proceseze informații dificile, a căror semnificație poate fi deformată de prejudecăți, de educația noastră medicală limitată, sau de spaime nejustificate. Sunt decizii  care au impact pe toată viața.  Și care pot crea o nouă viață.

Soțul tău, Dea, are mare dreptate cu ”tot ce crește la mine în curte e al meu”, dar să fim onești - dacă n-am avea probleme cu propriile ouă sau gigei, n-am apela la donare. Adică undeva tot e un proces de compromis, e o soluție alternativă. E și o mare șansă, să nu uităm că există oameni care sunt pe zero cu gameții din fragedă tinerețe, și ei au dreptul fundamental de a avea copii, iar donarea e unica lor șansă. 

Văd și eu că femeile acceptă mai ușor ovo donate decât acceptă bărbații spermă donată. Cumva se subînțelege că mama e dispusă să facă mult mai multe pentru a avea un copil decât tatăl. Dar copilul e al ambilor părinți, în măsură egală, indiferent ale cui sunt cele două celule de start.

Cât privește cazul nostru, noi ne-am decis și așa foarte târziu să avem copil, crezând ca proștii că dacă au reușit mama și bunica la 38, noi de ce n-am reuși. Pur și simplu în 3 luni am trecut de la euforia testelor de ovulație la ovocite donate, noi fiind genul sportiv și fără dureri de cap. Nu vreți să știți cu câtă milă m-a privit ginecologul meu, habarnist în fertilitate, după ce a văzut că nu ovulez. Mi-a spus să mă duc repede la FIV, „să nu ajung la donate”. Deci, dragelor, atenție, la donate „ajungi”, așa cum ajungi homeless. Ce să  mai zic, mă doare capul. Când am fost la psihiatru, că simțeam că voi claca, i-am povestit ce și cum, mi-a spus că ea a știut dintotdeauna că vrea copii. Alt medic mi-a replicat că trebuia să mă gândesc la 30 de ani să fac copii. Cu alte cuvinte, așa îmi trebuie. Nu vreți să facem o secțiune specială pe forum cu „chestii imbecile ce mi s-au spus în lupta cu infertilitatea”? 

Omul meu e rațional și onest și sper că vom rămâne pe aceeași lungime de undă cu deciziile. Nu cred că e corect să fac pressing sau campanii de convingere, pot doar să sper că în continuare își va dori un copil la fel de mult ca și mine și că va conta mai puțin ale cui sunt ouăle și făina din care se plămădește aluatul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AnnaK, mare dreptate ai in tot ce ai scris incepand cu Dea si terminand cu donatele..Daca am avea un spijin psihologic pe masura traumelor noastre ( si aici nu vorbesc de o doamna care mai mult ca sigur a ajuns din greseala sa profeseze si care crede ca pacientul asa merita ,,daca nu a vrut copii cand trebuia,,) poate totul ar fi mai usor..eu chiar ma gandeam la o sectiune:,,Cum iti revii?? Dupa vestea ca AMHul tau e atat de mic ca abia l-au incadrat intr-un nivel de referinta, dupa vreo intalnire-soc cu un medic ,,foarte competent,, care-ti tranteste in fata ca tu nu o sa ai copii ca si cum te-ar instiinta ca te-a ratat postasul cu presa de dimineata, dupa un FIV nereusit..si lista poate continua..

Sunt lucruri de care sunt sigura ca v-ti lovit..si ce e mai tragic e ca de multe ori cei din jurul tau nu pot intelege prin ce treci, sau sunt atat de ocupati de proprii copii incat iti arunca un : ,,infiaza si tu,, cu seninatatea unui om care a gasit raspuns la intrebarile tale!

Si in lupta asta in care cazi de multe ori fara niciun avertisment si fara niciun colac de salvare incepi sa te autoinvinovatesti si sa-ti perzi cumva identitatea . Recunosc, pusa la zid de cei care afirmau cu flacari in ochi : ,,ca daca nu faci un copil ai trait degeaba,,am avut momente in care am simtit ca o voi lua razna, m-am simtit inutila..si aveam impresia ca tot ce fac este egal cu zero!  N-am scapat de tot de sentimentul asta..

      Annak,mai spuneai ca in societatea noastra conceptiile legate de infertilitate sunt primitive. E adevarat, majoritatea (clar, oameni carora copilul le-a venit cum ne vin noua facturile la utilitati ) poseda niste idei de-a dreptul delirante ! 

Si totusi, noi trebuie sa mergem mai departe! Eu ma bucur nespus ca am dat de acest forum! Pentru mine este un adevarat refugiu , aici fetele inteleg durerea..aici poti sa spui ca  atunci cand si ultima ta cunostinta a ramas insarcinata , tu ai plans, si  nu te pune nimeni pe ghilotina, pentru ca stiu sentimentul, nu e rautate, e neputinta ..disperare..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Neatza!

    Tks de apreciere Anna,Mia [flo2] !Poate timpul te face mai rabdator sau poate viata ne da lectii pe langa care infertilitatea pare un nimic...sau sunt un vampir energetic(vorba cuiva) si ma hranesc cu nereusite/reusite,etc.

    Mi-a placut pasajul cu plamadeala si va doresc ca scopul sa fie cat mai rapid implinit...sa nu conteze mijloacele.

    Aici fiecare are o vorba buna pt cineva sau o sustinere din partea cuiva...si eu am primito si mi se pare fair sa o ofer.Sa nu credeti ca nu am zile negre sau ca nu explodez uneori,dar poate nu arat sau se pierde in context frustrarea mea.Bine ca exista topicul unde ne putem exprima si ne putem sustine:))

    Mia,ai mai primit vreo veste despre evolutie?

    Duminica faina dragelor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O duminica frumoasa va doresc si eu tuturor!

Desi n-am nimic nou de comunicat am intrat doar sa va spun ca mi-au placut ultimele mesaje si cat ma bucur ca am gasit acest forum.

Imi sunteti tare dragi si parca trec mai usor prin FIV cu voi.

De data asta nu ma mai ascund si va voi tine la curent "in timp real".  [am]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Aura felicitări! E foarte bine Beta pt ET de ziua 3.

Mie mi-a ieșit pipi test slab pozitiv dimineața cu prima urină in ziua în care beta era 40. Seara nu iese pozitiv la beta așa mică.

Îți țin pumnii sa fie mare mare beta luni! [pk]

Clemence mersi! [flo2]  [pup]  Te aștept și pe tine cu vesti neapărat bune!

Motisor, Mia va țin pumnii strânși! [flo2]  [flo2]
Câte transferuri! Să curgă numai vesti bune, fetelor! [flo2]

 

 

 

Marushelu, mersi mult de tot! Si eu sper din tot sufletul sa fie bebe de data asta!  [pup]

Sarcina usoara si tot binele iti doresc! [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, desi v-am citit de azi dimineata am rabdat pana la pranz cand am sunat sa vad starea Kinderilor, sa vin si cu ceva informatii :)

Am avut atatea emotii ca atunci cand am sunat prima data desi mi-am notat cateva chestii, dupa ce am inchis telefonul am realizat ca nu am priceput nimic asa ca am mai sunat odata, cu riscul de a ma cataloga domnul embriolog drept  [alcool]

Avem asa ( deci azi e ziua 3) - o morula compacta , doua morule, 2 embrioni de 8 celule, un embrion de 7 celule si un ametit de 5 celule. Mi-a spus ca in mod normal in ziua 3 embrionii au 7,8 sau 9 celule, deci faptul ca avem 3 morule e f bine, si ceilalti 3 sunt in grafic, ultimul insa nu se stie cum va evolua..a zis ca spera sa ajunga cat mai multi in ziua 5 dar iarasi nu poate sa-mi dea niciun pronostic.

Eu una am respirat usurata la aflarea vestilor..efectiv ieri eram in transa..nu am fost in stare sa ma uit nici la un film cap coada cu gandul la ce or face embrionii.

Acum pot sa am si eu o zi linistita..m am mutat azi dimineata in centru la o alta pensiune ceva mai ieftina, abia m am instalat! M am plimbat putin si prin centru, acum nu vreau decat sa ma relaxez!

Ce parere aveti de evolutia noastra? [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...