Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 146


Recommended Posts

  • Răspunsuri 822
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anna mulțumesc mult  [pup]

Sper sa nu ai nevoie de perseverenta,  sa reușești din prima.

Sunt mai mare cu vreun an decât tine, in toamna fac 40. O să nasc după 40, prin decembrie. Sper sa ajung acolo.

Nu te grăbi cu decizia încotro vei merge. Sau grăbește- te încet. :)  Studiaza o luna, doua. M-au stresat și pe mine din 2013 să mă grăbesc că contează orice luna, că se duce Amh ul, dar nu e chiar așa.  În 2013 nu aveam bani și nici persoective. A fost greu și atunci.

La Dracea am ajuns când aveam 39, nu a zis nimic de vârstă. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AnnaK, multumesc pentru urare, aceasi lucru doresc tuturor fetelor de aici! Esti o norocoasa ca te invarti in lumea femeilor care nu vin cu pruncul atarnat de gat  si venit pe lume ,,din greseala,, sa-ti spune ele cum e de fapt viata..

Din pacate, de multe ori trebuie sa fac si compomisuri si sa ma vad la diverse ocazii cu aceste fiinte care au devenit de fapt o majoritate, caci sotul e prieten cu sotii lor ( recunosc, eu nu abund asa in cunostinte, prietene foarte bune am doar 2 ,si de vreo doi ani incoace imi place sa stau si singura, ba chiar am gasit o placere in asta). Norocul meu este ca am o familie extraordinara, mama, tata , si doi frati care in fiecare zi ma intreaba cum sunt si ma ajuta cu tot ce pot !

 Recunosc ca si eu m-am aruncat in caruselul numit FIV fara sa stiu mai nimic, dupa prima nereusita am dat de acest forum. Si a fost ca o raza de soare peste toata nefericirea mea! Am aflat ca nu sunt singura in lupta asta si mai ales mi s-a confirmat ca sentimentele pe care le am fata de anumite situatii din jurul meu sunt normale..ajunsesem sa ma invinovatesc de faptul ca plang daca aud ca o cunostinta a ramas gravida dar am inteles ca nu sunt un caz unic si ca sunt reactii emotive normale..

Dar poate cea mai importanta concluzie a fost ca putine femei reusesc din prima..unele dupa mai multe incercari si altele dupa o istorie lunga si istovitoare..dar reusesc..aici fetele sunt foarte curajoase si povestile lor devin motivatia altora ca si ele..

Si ca intr-o poveste care trebuie obligatoriu sa aiba final fericit ,intindem fiecare mana catre cea care este jos ,o ridicam si o incurajam pentru episodul urmator, le felicitam din suflet pe cele care reusesc ,pentru ca si noi suntem asemeni lor, avem aceleasi rani ,am plans aceleasi lacrimi si ne-am pus aceleasi intrebari, ne rugam sa ne vina si noua randul si stim din experienta lor ca a nu renunta inseamna a castiga intr-un final. Ce? Dreptul de a fi mama!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma

 

Anak, Dracea Îmi spusese oricum că dacă vede 3-5 foliculi înseamnă că am șanse. Dar nu îi judec pe medici, ei m_ au sfătuit de bine, puteam sa nu reușesc nici acum. Așa au văzut eu lucrurile. După 2-3 eșecuri la același medic, cred că toți spun sa se meargă spre donate.

3-5 foliculi am din 2012 încoace, deci nu s- a schimbat nimic la nr foliculilor deși Amh a scăzut.

La fiv 7, Dracea 2 ovo mature din 4 recoltate, 2 blasto ziua 5. A fost în octombrie anul trecut fivul. Si de-abia acum in aprilie am reușit să fac transferul, nu s- a putut din diverse motive.

Dar protocol ul a fost f similar cu protocolul lui Tayfun. Poate a ajutat tot ce am luat pe lângă, nu pot sa stiu.

Acum as avea cam 7 sapt. La ultima eco aveam activitate cardiacă 144 bătăi pe minut și un hematom care sper sa se resoarbă.

De-abia aștept să ajung prin sapt 12 să mai scap de stres. 

 

Marushelu, iarta-ma ca ma agat si eu de fusta ta :))) dar cand spui 3-4 foliculi, 5 foliculi..lumineaza-ma..asa aveai fara stimulari sau dupa stimulari??  Sa stii ca eu imi notez ce mai scrieti voi aici in Worduri pe care le bag apoi in foldere cu diverse nume gen :FIv uri Cehia, Fiv uri in Romania, Imbunatatirea rezervei ovariene etc.... Ai scris de melatonina, recunosc ca mai auzisem de ,,schema,, asta in afara dar notez cu constiinciozitate ce mai aud pe aici nu pentru ca as vrea sa ajung sa exprimentez tot ce s-a incercat aici dar ma gandesc ca nu se stie pe cine mai intalnesc si are nevoie de informatii de genul si e clar ca nu mai gasesc eu capitolul x din anul y. 

Apropo de ce ai scris cu prietena ta..dupa 3 ore de colindat prin centrul orasului Brno unde ma aflu de 12 zile , am venit la pensiune foarte binedispusa! O fosta colega de liceu a tot insistat cu telefoanele, si acum cateva zile, si azi dimineata, acum iar...i-am scris e Whastup ca sunt cu sotul intr-o delegatie si am intrebat-o daca e bine. Ea era bine dar ardea pamantul sa-mi dea vestea ca a ei cumnata este insarcinata si ca tatal copilului isi dorea ff mult ! Avand in vedere ca eu pe ea nu am cunoscut o decat asa din povestiri..sa ma deranjezi pentru a-mi spune asta stiind ca si eu imi doresc f tare si e clar ca sunt ceva probleme ( i am si spus la un moment dat ca fac niste tratamente..)..ce sa mai ..mi-a taiat asa toata pofta! Ca si tine, nu inteleg de ce trebuie sa fiu eu vesnic destinatarul acestor povesti!! Sincer!!! E ca si cum eu as sti despre cineva ca face foamea in casa dar l-as suna doar sa il anunt ce servesc eu la cel mai in voga restaurant, si nu m-as multumi sa ii spun meniul ci i-as detalia si ce gust au bucatele!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mia,da ,buna comparatie cu cel flamand si mancarea,dar exact asa e.Eu am avut iar o serie de "e si daca nu aveti va vedeti de viata voastra"dar toti cu copii acasa.Asa ca,m.am inchis mai rau in mine si chiar nu mai vorbesc cu nimeni de fiv,inafara de voi. [flo2] Motisor,ma bucur ca ai luat puiutii acasa.Doamne ajuta sa fie bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mia .m.a lamurit si pe mine alta fata cu foliculii.Inainte de fiv am avut 5 foliculi,apoi la fiv pe stimulare tot 5.Si nu intelegeam cum vine asta iar colega noastra de suferinta mi.a explicat ca pe natural au fost 5 foliculi dar dominant e doar 1  iar restul se pierd.Asa la stimulare am avut tot 5 ca la 39 ani si amh -0.64 bine ca ii am si pe astia,din care 3 au avut si ovocit.Asta face stimularea,face mai multi dominanti ca sa poata face mai multi embrioni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laurita sa stii ca a fi deschis in legatura cu FIV -ul e o mare prostie!! Da, ii poti spune cumnatei sa zicem, cele mai bune prietene daca stii ca te intelege, familiei daca te sustine, dar ATAT!! Cu ceilalti stii cum este? FIX cum a spus si Marushelu, la inceput te aplauda, te sustin, ca apoi, daca nu reusesti din prima sa faca din tine mingea lor de box sau casuta postala in care vin sa arunce toate vestile despre alte gravide cu care poate tu nu ai nicio tangenta , poate doar ca stati sub acelasi soare, dar ei vor in felul asta sa vezi tu ca ei sunt interesati, ca te ,,ajuta,, , ca iti ,,ridica moralul,, si intr-un final cand vad ca mai trece ceva timp sa inceapa sa le placa rolul de calai! Pentru ca de cate ori isi aduc aminte cat de nefericiti sunt ei vin si dau in tine sa se simta ei mai bine! Sincer, unii chiar au rautate in priviri cand dau vestile astea! Si atunci, eu as zice ca cea mai buna atitudinea ( cea mai sanatoasa pentru cea care trece prin asta) este sa nu recunoasca faptul ca are o problema si sa spuna simplu: ne dorim copii dar noi vom decide cand si nu dorim sa impartasim astfel de intimitati cu cei din jur! si PUNCT! 

     Astfel eviti sa devii ,victima,,grupului : of, saraca..nu poate si ea sa ramana insarcinata! Aoleu, deci pot sa accept orice dar nu compatimirea acestor oameni! Mai bine sa ma creada o vaca incaltata si egoista! N-am fost mereu de parerea asta..dar dupa un an a devenit crezul meu!! N-as mai spune cuiva din anturaj niciodata! Singura careia i-am mai spus a fost o fata care mi-a zis ca nu poate sa ramana si a inceput sa faca analizele necesare etc..Stiind ce inseamna un sfat in sensul asta i-am spus pe scurt ce si cum, nu sunt o insensibila, daca as stii ca cineva vrea sa apeleze la FIV as sta zi si noapte sa ii explic ce am aflat si eu pan acum, dar sa povestesc cuiva despre experienta mea, nu, mutumesc! Acum mi am amintit ca anul trecut i-am spus fostei colege de liceu ( cea din povestirea de mai sus) ca am facut tratament si nu am reusit..si mi a is dar de ce nu ati facut FIV? Si i-am zis..pai da..fix asta am facut si nu a mers. Ea de fapt nu stia f bine ce presupune asta si s-a mirat : Pai si cum nu a mers??? Sunt foarte multi care cred ca FIV ul asta e asa o unealta magica, mergi la doctor si dupa ce iti descanta el pac, ai si ramas!

Moti, esti ,,pe vreun program,, special zilele astea?  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...