Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegeri in Franta


Recommended Posts

  • 2 years later...

 

 

Am urmarit si noi aseara anuntarea rezultatelor la televiziunea franceza si ne-am bucurat foarte mult de rezultat. Felicitari Frantei pentru acest rezultat de care s-a bucurat intreaga Europa.

 

De ce s- a bucurat întreaga Europă că a câștigat extrema dreaptă în Franța?

Și cum se poate observa că s- a bucurat "întreaga Europă"?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

De ce s- a bucurat întreaga Europă că a câștigat extrema dreaptă în Franța? Și cum se poate observa că s- a bucurat "întreaga Europă"?

 

Mesajul lui redactor e din 2022. Acum probabil ca doar extremistii si putinistii se bucura. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ca Macron a dizoat parlamentul, asta fiind de fapt o miscare strategica, din care sa aiba el de cistigat(partidul lui...), insa alegerile anticipate nu s-a desfasurat deloc asa cum se astepta el

 

Le Pen are  avantaj acum...

 

Oricum, mie mi-e clar ca clasele politice dn multe state europene au abordat o strategie gresita, ani multi au apliat aceasta strategie, ignorind multe nemultumir, ia aum se culeg rezultatele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ca Macron a dizoat parlamentul, asta fiind de fapt o miscare strategica, din care sa aiba el de cistigat(partidul lui...), insa alegerile anticipate nu s-a desfasurat deloc asa cum se astepta el

 

Le Pen are  avantaj acum...

 

Oricum, mie mi-e clar ca clasele politice dn multe state europene au abordat o strategie gresita, ani multi au apliat aceasta strategie, ignorind multe nemultumir, ia aum se culeg rezultatele.

Asa am inteles si eu, dar nu mi-am dat seama ca l-a dizolvat la mijlocul mandatului.Intelegeam sa o faca daca mai era jumate de an pina la alegerile programate, dar sa o faca cu citiva ani mai devreme??? Foarte strategica miscare! drept in cap i s-a spart. Am inteles ca partidul lui e pe locul 3, deci nu cred sa mai intre la guvernare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intelegeam sa o faca daca mai era jumate de an pina la alegerile programate, dar sa o faca cu citiva ani mai devreme??? 

A facut o dupa alegerile europarlamentare, cand astia de dreapta au luat avand.Nici eu nu i am inteles strategia.  [batcap]

De primul ministru nu imi place deloc.a fost si ministrul invatamanului, unde nu a facut nimic concret, doar din astea artificiala, sa introducem uniforma, sa avem scoala pana inainte de examene, etc . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Până la urmă înțeleg că în turul 2 a câștigat coaliția de stânga, pe locul 2 partidul lui Macron și Le Pen pe 3. Niciunii nu au majoritate pentru a forma singuri guvernul.

Oricum, extrema dreaptă s-a mai dezumflat, cred că se vedeau deja câștigători și băiatul ăla de 28 de ani prim-ministru.

Este interesant cum s-a mobilizat stânga să contracareze ascensiunea extremei drepte.

Comentatorii spun că Macron a plonjat Franța în instabilitate politică. De ce a dizolvat Parlamentul, am înțeles că în urma rezultatelor la europarlmentarele din iunie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...