Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegeri in Franta


Recommended Posts

Fleur uite cine a cistigat in Franta. Scuza-ma, dar Le Pen e o mare doamna in comparatie cu asta!

 

A divisive figure

A fiery orator, Mr Melenchon is one of the most divisive figures in French politics, enthusing some voters while horrifying others.

In 2017, he ran on a platform of taxing the rich 100% on income above €400,000 (£338,000), reducing the working week to 32 hours, and scrapping nuclear power.

He is known for unbridled tax-and-spend proposals, class war rhetoric and controversial foreign policy positions, particularly on Gaza.

France Unbowed has been a vocal critic of Israel and refused to condemn Hamas as a terrorist organisation.

Critics accuse him of antisemitism, which he denies.

Mr Macron has long been contemptuous of Mr Melenchon.

Mr Melenchon is famed for his fiery temper, and in 2018 was filmed yelling at a police officer who came to search his office as part of a campaign funding investigation.

He was shown prodding his finger in the officer's face and screaming: "Get out of my way and let me open the door. I am the republic, it's me who's the member of parliament."

He was later given a three-month suspended prison term and an €8,000 (£6,700) fine for intimidating officials.

Nu e singur, e intr-o coalitie. Iar Franta e o democratie, nu va putea trece propunerile legislative cu taxarea 100% sau altele fara majoritate in Parlament. In fine, cum niciunii nu au majoritate absoluta, nu e sigur ca Melenchon asta va forma guvernul.

Eu cred ca oricine e mai bun decat Le Pen, cu exceptia comunistilor, bineinteles. Nu imi imaginez ca Franta va fi condusa de un guvern comunist.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle,

in mare 

printre propunerile si convingerile ei:

imigratia=delicvventa=insecuritate, trimiterea delicventilor cu avioanele in tara de origine, neacordarea statului de cetatean francez la nastere, imi,gerea inapoi pe ocean a imigrantilor  care vin pe vapoare, acceptatea poligamiei, suspendarea alocatiilor familiale, in caz de absenteism la scoala, etc

 

https://www.radiofrance.fr/franceinter/marine-le-pen-est-elle-d-extreme-droite-voici-30-de-ses-prises-de-position-qui-ne-laissent-aucun-doute-9586630

 

fleur, le pen vrea sa schimbe anumite paragrafe din constitutie, fara consultatea parlamentului. Nu mai stiu unde am citit asta . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Michelle a afirmat ca partidul lui Le Pen tine cu tara, cu poporul francez, de parca celelalte partide franceze tin cu poporul pakistanez, nu cu tara lor. Era sarcasm...

Sorry, nu m am prins

ma gandeam ca te referi la o fosta colonie de  a francezilor  [bib]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e singur, e intr-o coalitie. Iar Franta e o democratie, nu va putea trece propunerile legislative cu taxarea 100% sau altele fara majoritate in Parlament. In fine, cum niciunii nu au majoritate absoluta, nu e sigur ca Melenchon asta va forma guvernul.

Eu cred ca oricine e mai bun decat Le Pen, cu exceptia comunistilor, bineinteles. Nu imi imaginez ca Franta va fi condusa de un guvern comunist.

Ai nostri au spus ca va fi hung parliament și nu vor fi in stare sa funcționeze dat fiind ca platformele acestor partide sint atit de diferite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...