Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Administrators

M-a miscat tare mult stirea cu cei doi copii care au murit in muntii Romaniei - din cauza unei avalanse.

Acesti copii aveau multe recorduri de alpinism la activ in alte tari insa soarta a hotarat ca ei sa moara in Romania. 

Dor Geta Popescu si Erik Gulacsi stirea completa aici 

 

Oare de ce? Poate pentru ca in Roania nu se respecta regulile sau nu sunt luate in serios?

Foarte trist.

 

Sa ii odihenasca Dumnezeu in pace. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 116
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Statistic , cele mai multe decese si accidente in randul copiilor si tinerilor se intampla in vacanta . In perioadele de relaxare , de renuntare la rutina , suntem mai putin atenti la riscuri , mai mult din cauza ca nu cunoastem situatiile neprevazute care pot surveni sau ca nu le evaluam cu atentie . Lasam garda jos , cum s-ar spune .

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii faceau parte dintr-un grup de 7 si erau insotiti de parinti.

Au urcat si au facut alpinism pe un traseu  de vara - adica un traseu care este interzis iarna si au provocat o avalansa. Copiii prinsi de avalansa au fost izbiti de stanci.

 

Vina din nefericire cred apartine adultilor si eu nu o pot cataloga accident nefericit sau neatentie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parintii nu sunt infailibili . Sunt convinsa ca este greseala lor si ei sunt responsabili dar siguranta nu e un concept tratat cu seriozitate de multe ori .

 

Cati nu-si duc copiii in masina pe autostrada fara sa poarte centura  de siguranta . Eu nu prea am vazut adulti pe bicicleta , in Romania , care sa poarte vesta reflectorizanta si casca . Unii nu poarta nici pe motocicleta . 

Cati cetateni isi instaleaza alarme de fum in casa .

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar aici vorbim de profesioniști. Atât părinții cât și copiii erau alpiniști profesioniști, făceau asta de mult timp. Dacă nu tratau cu seriozitate siguranța, nu treceau de prima mie de.m altitudine. 

Și restul cetățenilor care nu țin la siguranța nu prea au legătură aici. Că nu au făcut trasee doar in Romania. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...