Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Da, exact! Nu poți manipula dintr-o dată un adolescent care nu e obișnuit cu asta, dar pe un copil căruia i-ai suflat de mic in ceafă că el trebuie să facă ceva anume, i-ai indus că este ceea ce îi place, e foarte ușor să îl determini in direcția respectivă. Probabil că îi plăcea și ei, oricum altceva nu știa, cam că gimnastele care nu puteau merge decat înainte, nu aveau spre ce sa coteasca, dar asta este mai puțin important, în general părinții fac asta crezând că fac bine copilului. Ideea de baza este că nu AVEAU CE CAUTA ACOLO FARA CASCA , SI DUPA NINSOARE, PE TRASEU DE VARĂ. Tatăl conducea. Automat este responsabil, că și șoferul în cazul unui accident rutier.

 

Ha! Ce bine ar fi sa manipulezi atit de usor un adolescent! Eu tot incerc sa-l manipulez pe-al meu si nici ca-mi iese! Si l-am crescut de mic!  [:D]

Speculatii! Ce se stie clar e ca tac-su nu a respectat legile suirii pe munte si fata a platit cu viata iar el o are pe constiinta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 116
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai! Mi-ar plăcea și mie, eu nu reușesc să stăpânesc nici un copil de 2 ani jumate, ce sa mai zic de adolescent! :)

Dar situația asta e o lecție dramatică și îmi doresc să fie părinți, și eu, care să învețe că față de copil trebuie să te porți responsabil, oricâte riscuri ești dispus să-și asumi pentru propria ta piele! Copilul este o alta persoană, nu o prelungire a propriului corp, așa că trebuie atenție mai multa decât pentru sine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ieri in presa din romania despre un caz in care parintii au oprit sa faca o poza in lanul de rapita si au lasat copilul in masina fara a asigura portierele. Bineinteles, copilul de 3 ani a vrut la parintii lui si a fost accidentat mortal cand a coborat. Si acolo parintii vor fi cercetati penal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine in momentul de fata singura certitudine e ca liderul de grup a ales sa riste vietile celorlati pe un traseu periculos, fara sa ia macar un modicum de masuri de securitate casti de protectie, corzi etc. Daca copii aia faceau alpinism din pasiune sau obligatie nu avem cum sa spunem pentru ca realitatea e ca nu cunoastem situatia din familiile lor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acel grup a fost constituit ca si activitate comerciala in sensul ca s-a facut publicitate si s-au incasat bani.
In baza legilor in vigoare desfasurarea autorizata a acestui tip de activitate presupune o serie de conditii de indeplinit (exemplu ghid atestat, inregistrare la autoritate, licenta samd)
Nici una dintre conditii nu a fost indeplinita absolut deloc.

A avut loc decesul a doua persoane si vatamarea altora

E un caz ce sa va inchide cu inchisoare raspunderea este si penala si materiala.

Asta este partea seaca rece a ceea ce va urma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acel grup a fost constituit ca si activitate comerciala in sensul ca s-a facut publicitate si s-au incasat bani.

In baza legilor in vigoare desfasurarea autorizata a acestui tip de activitate presupune o serie de conditii de indeplinit (exemplu ghid atestat, inregistrare la autoritate, licenta samd)

Nici una dintre conditii nu a fost indeplinita absolut deloc.

A avut loc decesul a doua persoane si vatamarea altora

E un caz ce sa va inchide cu inchisoare raspunderea este si penala si materiala.

Asta este partea seaca rece a ceea ce va urma.

Ceea ce va fi foarte corect. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Într-adevăr, nu se poate ști ce a fost în familiile lor, nimeni nu cunoaște mai mult decât au povestit alții care au avut ocazia să fie martori la unele întâmplări. Dealtfel nu am reținut ca cineva de aici să fi afirmat cu certitudine că a fetele au fost forțate spre aceste performanțe, ci doar că acest lucru nu este imposibil. E posibil să ai o pasiune pentru un sport, dar să nu vrei neapărat să-ți dedici viața acelui sport. Pe de altă parte, este posibil ca premiile, popularitatea și mai ales propria satisfacție, momentul pe care îl trăiești când ajungi în vârf să compenseze toate suferințele îndurate pentru a obține performanța. Mi-e foarte ciudă pentru copiii ăștia frumoși care nu mai sunt. Cu atât mai mult ar fi păcat să fi fost jertfiți pentru orgoliile altora.

 

 

Lăsând la o parte acestea, totuși, a supune copilul unor riscuri, a-i pune chiar viața în pericol chiar și numai prin accesarea unor trasee interzise pentru vârsta lor, în ciuda unor regulamente, cu atât mai mult prin neglijarea/ ignorarea regulilor de protecție, este tot un fel de abuz. În plus, respectul pentru reguli, mai ales cele care protejează integritatea sau viața, trebuie insuflate copilului de la cele mai mici vârste și în primul rând prin exemplu personal al părintelui, e ceva ce îi poate salva cândva viața copilului.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...