Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 116
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Declaratii:

 

Cu o experienţă de peste 25 de ani de activitate în domeniu, colegul său de la Salvamont Neamţ, Raul Papalicef, arată unde s-a greşit: 

 

„Am văzut nişte ghizi montani, mai bine zis nişte pseudoghizi, care habar nu au despre studiul zăpezii, nu mai spun că de trei zile erau avertizări de pericol de producere a avalanşei nu doar în Retezat, ci şi în Făgăraş, şi în Bucegi şi în Rodnei sau în Ceahlău, munţi cu o verticală foarte mare. Ar fi trebuit să ştie aceste reguli ca pe Tatăl nostru.

Clasicul manual de alpinism spune clar: factorii favorizanţi de avalanşă sunt zăpezile de primăvară, apoase. Era sută la sută cert că vor fi avalanşe în aceste zile.

 

E adevărat că alpiniştii îşi asumă riscuri, dar vorbim de adulţi, oameni care îşi asumă conştient aceste riscuri, ori aici au avut copii după ei, asta m-a strâns în spate. Cred că a intervenit în cazul acesta şi componenta financiară pentru domnul Popescu şi a forţat limitele“.   

Citeste mai mult: adev.ro/ooxwug

 

La fel de critic este şi Ioan Pivodă, şeful Salvamont Zărneşti, un om care are peste 30 de experienţă în salvarea turiştilor de pe munte.

 

„Performanţa în alpinism nu se face la vârste fragede. Nu îţi pui copiii în pericol de dragul performanţei. Experienţa şi victoriile trebuie să vină odată cu vârsta.

 

Nu îi duci pe copii pe munţi foarte mari, nu îi supui unor asemenea riscuri. De ce nu ne-au luat-o înainte occidentalii care sunt mult mai în faţă decât noi? Nu pot spune că fetelor nu le-a plăcut, dar ştiu din discuţii că nu întotdeauna a fost aşa.

 

Un copil nu poate lua decizii atunci când pe munte dai de greu, nu poate reacţiona în condiţii de vremea rea, aşa cum face un adult. Un copil nu este psihic pregătit să facă acest lucru indiferent câte antrenamente ar face. Nu am fost de acord cu ce a făcut Ovidiu Popescu cu fetele lui. Nu poţi să forţezi un copil pe munţi de peste 5.000 de metri. Părerea mea sinceră este că a fost vorba despre un orgoliu pentru a compensa nişte frustrări“.

Citeste mai mult: adev.ro/ooxwug

 

Salvatorii montani spun că deşi din grupul surprins de avalanşă făceau parte alpinişti cu experienţă, greşelile au fost de începători:  

„Nu au făcut metoda norvegiană, un studiu de falie, pentru a vedea care e pericolul de avalanşă, nu au avut echipament de protecţie care te poate salva dacă eşti surprins de avalanşă – acele airbag-uri, sau transceiver – dispozitivul care emite semnale ca să fii găsit dacă te îngroapă zăpada“, a precizat Raul Papalicef, şeful  Salvamont Neamţ.  

 

„S-ar putea ca avalanşa să se fi declanşat în momentul în care grupul a tăiat stratul de zăpadă în linie dreaptă. Nenorocirea a fost că în cădere, copiii au fost zdrobiţi de stânci, altfel este posibil să fi supravieţuit“, adaugă Sabin Cornoiu care a mai menţionat că în iarna 2014-2015, un număr de 17 schiori şi turişti au fost prinşi în avalanşe în munţii din România şi au supravieţuit toţi, dar au fost bine echipaţi (căşti, rucsac airbag) şi nu au fost antrenaţi în cădere în zone cu stânci.  

Citeste mai mult: adev.ro/ooxwug

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea sporturilor si activitatilor implica riscuri , si , ca parinte a trebuit sa semnez de multe ori ca sunt de acord ca ea sa participe. Supermediatizarea cazului va spori foarte mult anxietatea parintilor in privinta activitatilor si sporturilor mai dure . 

Sau poate ii va face mai constienti si sa fie mai atenti daca sporturile astea se desfasoara in conditii optime si cu echipamente adecvate acolo unde se impune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred ca durerea acelui tata va fi ca un munte de greu in suflet. Am compasiune pentru durerea lui. Insa un copil a murit. Poate si din cauza deciziilor lui iar asta e o problema. O mare problema. 

Si nimic nu il poate ierta - nici macar mila noastra.

 

sa nu uitam ca si fiica cea mare a scapat ca prin urechile acului, in 2010, dintr-o avalansa produsa in muntii fagaras...avea 16 ani pe-atunci.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand filmul Everest, ca tot il aveau in vedere tatal si fiica anul acesta, este edificator pt profani, printre care si eu ma numar. Dar si povestile care au stat la baza filmului...pe mine m-au marcat ft mult, am cautat multe info pe net, am ajuns pana la poze si povesti cu victimele ramase pt totdeauna! acolo sus, mumificate....oameni care au avut ani de antrenamente, experienta si maturitate in spate si au pierdut pariul cu Everestul. Veti vedea ce implica, cata suferinta, dincolo de orice am putea noi sa ne imaginam vreodata, nefiind niciodata in pielea lor. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, e un film de vazut - m-a marcat si pe mine!!!

 

 

 

Abia atunci apuci sa realizezi cat de cat ce target stabilisera cei doi pt anul acesta, dintre care unul era parinte, iar celalalt un copil de 14 ani.  [zirea]  Si atunci efectiv ti se pare curat balamuc sa mai vorbesti despre asumarea riscurilor de catre un minor, in cunostinta de cauza, deplin si absolut... cu luarea tuturor masurilor de prevedere ( absolut necesare si tot neindestulatoare in a asigurasupravietuirea  ), ha! :(  ( cand ei fiind avertizati acum de nspe mii de ori ca e risc de avalansa si au continuat fara casti ), cand acolo ( pe Everest )  pot aparea jde momente care cer niste decizii de viata si de moarte, luate pe loc.

 

Cand am spus de poze cu victime mumificate, nu ma refer doar la aceia care au fost implicati in intamplarea carea stat la baza filmului, ci la faptul ca pe Everest sunt corpuri de la1900 toamna, sa spun asa, care nu vor fi aduse niciodata jos, e horror. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu cat citesc mai mult despre acest magnific tata si antrenor cu atat mi se ridica parul in cap de furie ca cineva nu a discutat acest subiect in mod deschis inca de la Coco si ca nu s-a luat atitudine impotriva lui si a tratamentelor inumane la care isi supunea fetele. Poate asa Dor avea  o sansa la o copilarie normala si la o viatza lunga!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu cat citesc mai mult despre acest magnific tata si antrenor cu atat mi se ridica parul in cap de furie ca cineva nu a discutat acest subiect in mod deschis inca de la Coco si ca nu s-a luat atitudine impotriva lui si a tratamentelor inumane la care isi supunea fetele. Poate asa Dor avea  o sansa la o copilarie normala si la o viatza lunga!

 

Da, toti eroii astia de pe margine care stiau ei ce rele tratamente primeau fetele astea trebuiau sa deschida gura atunci, nu acum. Au privit in jos si apoi in alta parte si acum se dau viteji ca stiu ei. Plus, unde este mama in ecuatia asta? Am inteles ca au divortat si ca fata nu locuia cu ea, dar chiar nu avea nici un cuvant de spus? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...