Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

faptul ca nu iti impingi copilul la sporturi extreme din pruncie nu are nicio legatura cu dorinta de a-l creste intr-o bula dar tot ceea ce fac copiii o fac datorita sau impotriva parintilor.  

 

eu nu cred ca vreun copil se naste cu pasiunea de a escalda la 14 ani everestul sau sa se arunce din stratosfera doar  ca sa fie primul care face asta!   

 

pentru mine lucrurile sunt clare in acest caz.  faptul ca a fost dat in judecata un stat pentru a obtine posibilitatea de a urca pe un munte la care copiii nu au acces si faptul ca au impins limitele pe un traseu sub conditii meteorologice grele , pentru ca se antrenau pentru a invinge everestul anul asta!!!  , nu arata decat faptul ca uneori pierzi masura in viata. 

Nu faci sport, nu? :)

 

 

 

Apropo, fata care a urcat pe Everest, din india, avea pe atunci 13 ani. Geta nu a avut voie ca avea 14 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 116
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • Administrators

faptul ca au urcat in ciuda avertismentelor - spune ceva despre acesti parinti, 

Si, dupa cum se aude - nu e prima oara cand acest tata incalca regulile. Asa ca nu e deloc o discutie de Cancan dupa cum ti se pare XIO.

 

A avea un copil inseamna si o responsabilitate imensa. Iar poza cu acel tata pe munte - el cu casca - iar fata fara casca, cocotandu-se cu ea in carca -  spune sute de cuvinte despre i-responsabilitate.

 

Parintii vorbesc si e perfect normal. Ar trebui ca institutiile statului sa fie mai dure, ca in SUA. Esti iresponsabil - ti se ia copilul si gata. Nu faci performanta nici nu bataie, nici cu injuratori si nici cu pretul vietii. Exista o limita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici daca sunt ale parintilor nu le pot face copiii. Nu la un asemenea nivel. Nu vorbim de concursurile de frumusete din USA unde copiii sunt machiati de parinti. Vorbim de performante pe care nici adultii nu le pot face.

 

Pt asta ai nevoie de pasiune.

Altfem am ajunge cu totii medici, avocati sau sportivi de performanta, dupa dorintele parintilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca au urcat in ciuda avertismentelor - spune ceva despre acesti parinti, 

Si, dupa cum se aude - nu e prima oara cand acest tata incalca regulile. Asa ca nu e deloc o discutie de Cancan dupa cum ti se pare XIO.

 

A avea un copil inseamna si o responsabilitate imensa. Iar poza cu acel tata pe munte - el cu casca - iar fata fara casca, cocotandu-se cu ea in carca -  spune sute de cuvinte despre i-responsabilitate.

 

Parintii vorbesc si e perfect normal. Ar trebui ca institutiile statului sa fie mai dure, ca in SUA. Este iresponsabil - ti se ia copilul si gata. 

 

 

Are you kidding me?!?!?!?!??!?!??!?!??

Pai e a treia oara cand spun pe subiectul asta ca SUNT VINOVATI DE FAPTUL CA AU URCAT IGNORAND AVERTISMENTELE DE PERICOL DE AVALANSA; CA AU URCAT FARA ECHIPAMENTE DE PROTECTIE.

 

Restul, ca fetele au spus ca o fac din pasiune si altii scriu ca ei nu cred asta, asta e cancan.

E ca si cum tu ai spune ca iti place voleiul pe care il si practici, iar altii care nu te cunosc iti spun ca ei nu cred asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

XIO - nu trebuie sa faci litere mari ca le vad - ele sunt echilvalentul tipetelor  [alcool]

 

In primul rand nuanta este ca NU au incalcat regulementul doar o data. E o mare diferenta, din punctul meu de vedere. Iar cealalta fata, Coco - a scapat ca prin urechile acului de o avanlansa cu cativa ani in urma. Logica ma face sa trag niste concluzii pe care e clar ca tu le impartasesti. 

 

de ce ar fi cancan o discutie serioasa de parenting in care parintii isi spun parerea? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu sunt vinovati ca au ignorat avertismentele...acum! Incalcarea regulilor minime de siguranta era o caracteristica, o conduita, transmisa inclusiv superbei fetite decedate - a se vedea o declaratie a ei, cand a fost refuzata sa escaladeze nu sh ce munte. Cand pe sora ei a prins-o avalansa in urma cu ceva ani, au pierdut un prieten de-al lor care ii insotea, un adult. La ei nu a fost vorba de poate, posibil sa se intample, ci de cand. 

 

Cat despre de ce nu a vorbit nimeni...citez " Coco a devenit, din 2005, un fenomen mai ales de presă. Tatăl a împins-o din spate, făcând-o să bată record după record. Recorduri de vârstă, Coco având în palmares șapte recorduri mondiale de genul “Cea mai tânără persoană din lume care a escaladat vârful X”. Tatăl a lansat copilul în circuit, bloggerii și presa clasică l-au luat în brațe și l-au ținut acolo câtă vreme a produs senzațional. Au fost voci care au spus, încă din 2005, dar mai tare prin 2008, 2009 sau 2010, când Cocomania atinsese cotele maxime, că nu e normal, că e un abuz la adresa copilului, că cineva profită de un minor pentru a-și depăși frustrările. Dar posesorii acestor voci au fost puși la zid, catalogați drept invidioși și frustrați ei înșiși, meschini care nu recunosc valoarea și vor să omoare visul unui copil. Vocile au tăcut, iar emisiunile laudative, articolele elogioase și sponsorizările au curs. "

de aici: http://www.catavencii.ro/un-record-noua-recorduri-un-mormant-doua-morminte/

 

si confirm ca am vazut si eu postarea cuiva care se cunostea cu tatal, din bransa sa spun asa, care a indraznit la un moment dat sa ii spuna ceva...dar nu a avut cu cine.

Basca PC fusese sesizata cu ceva ani in urma. Ocupatia lor cu incalcari de reguli, legi era publica!!! Autoritatile nu au facut nimic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că în cazul de față este posibil ca performanța să se obțină „forțat”, prin faptul că practic tatăl lor le ducea în acele expediții și, dacă este să dăm crezare mai multor mărturii, se pare că le obliga pe fete să termine „cursa” în orice condiții și fără a ține seama de riscuri. Este o situație care nu suportă comparație cu cele în care sportivul se prezintă singur în competiție și concurează cu alții și unde fiecare se descurcă doar cu propriile resurse fizice, psihologice etc.

 

 

 

Pe de altă parte, nu cred că aceste discuții, legate de posibilele abuzuri ale tatălui, vor fi întreținute de familie. Probabil că doar aspectul penal al întâmplării de pe munte va fi finalizat într-un fel sau altul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici daca sunt ale parintilor nu le pot face copiii. Nu la un asemenea nivel. Nu vorbim de concursurile de frumusete din USA unde copiii sunt machiati de parinti. Vorbim de performante pe care nici adultii nu le pot face.

 

Pt asta ai nevoie de pasiune.

Altfem am ajunge cu totii medici, avocati sau sportivi de performanta, dupa dorintele parintilor.

Nu pot fi de acord cu ce ai spus.

Performantele, fetele, le-au facut cu tatal lor de mana, nu singure. Ele nu au urcat singure pe munte.

La medicina nu merge studentul cu parintele de mana. si deja e cam matur. Nici la gimnastica. Nici la fotbal. Acolo nu se trece de cuvantul antrenorului, profesorului.

 

Dar cand ai 13 ani, esti in varf de munte singura doar cu tatal tau si el te obliga sa mergi mai departe, sa nu te lasi, nu mai e vorba de vointa si nici de pasiunea ta. Nu ai alta optiune decat sa-l asculti. Sa mergi inainte, daca el nu vrea sa mergi inapoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...