Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

 

de aici: http://www.catavencii.ro/un-record-noua-recorduri-un-mormant-doua-mormint

 

si confirm ca am vazut si eu postarea cuiva care se cunostea cu tatal, din bransa sa spun asa, care a indraznit la un moment dat sa ii spuna ceva...dar nu a avut cu cine.

Basca PC fusese sesizata cu ceva ani in urma. Ocupatia lor cu incalcari de reguli, legi era publica!!! Autoritatile nu au facut nimic.

 

 

 

Asa cum PC nu se implica in multe cazuri , a se vedea si cazul doctoritei care si-a drogat copiii cu morfina si diazepam , copiii care sunt bine-merci inca la parinti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 116
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mi se pare mie sau se pierde "esenta"?

Din punctul meu de vedere nu are importanta ce fel de sport faci....la absolut toate sporturile exista riscuri, la absolut toate sporturile daca vrei sa treci de la stadiul de amator la performanta automat munca e alta si doar cei care fac asta stiu ce inseamna....dar nu stiu daca despre asta ar trebui sa vb....sa ridice mana sus parintii care niciodata nu si-au determinat copii sa faca ceva ce nu ar fi vrut sa faca....hmmmm...cred ca toti, la un moment dat, ajungem sa punem copii sa faca lucruri pe care nu si le doresc sa le faca....dar de aici si pana la a ignora avertismentele si regulile, a sfida natura, a pune cu buna stiinta niste vieti in pericol.....e cale lunga. Nu mi-e mila de tatal inconstient, nici de mama....mi se rupe insa sufletul de situatie....ca 2 vieti tinere au fost curmate, nu din greseala sau accident....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO - nu trebuie sa faci litere mari ca le vad - ele sunt echilvalentul tipetelor  [alcool]

 

In primul rand nuanta este ca NU au incalcat regulementul doar o data. E o mare diferenta, din punctul meu de vedere. Iar cealalta fata, Coco - a scapat ca prin urechile acului de o avanlansa cu cativa ani in urma. Logica ma face sa trag niste concluzii pe care e clar ca tu le impartasesti. 

 

de ce ar fi cancan o discutie serioasa de parenting in care parintii isi spun parerea? 

 

 

Redactor, eu am afirmat asta de la primul meu mesaj iar tu imi scrii acum ca am zis altceva.

Nu tip, sper doar sa vezi :))))

 

 

Cancan este sa spuna copilul tau ca ii place baschetul si eu, din spatele monitorului, sa spun ca nu ii place.

 

Evident ca au scapat din avalanse, ca au avut accidentari samd pe trasee, mor oamenii care escaladeaza diversi munti si care traverseaza desertul sau participa la alte sporturi extreme.

Nu inteleg de ce te miri.

E un risc asumat. Cand te cateri esti constient ca se poate sa aluneci, sa te lovesti, sa iti rupi ceva sau sa mori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Redactor, eu am afirmat asta de la primul meu mesaj iar tu imi scrii acum ca am zis altceva.

Nu tip, sper doar sa vezi :))))

 

 

Cancan este sa spuna copilul tau ca ii place baschetul si eu, din spatele monitorului, sa spun ca nu ii place.

 

Evident ca au scapat din avalanse, ca au avut accidentari samd pe trasee, mor oamenii care escaladeaza diversi munti si care traverseaza desertul sau participa la alte sporturi extreme.

Nu inteleg de ce te miri.

E un risc asumat. Cand te cateri esti constient ca se poate sa aluneci, sa te lovesti, sa iti rupi ceva sau sa mori.

E un risc asumat cand esti adult.

Cand esti copil isi asuma parintele riscul pentru tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum PC nu se implica in multe cazuri , a se vedea si cazul doctoritei care si-a drogat copiii cu morfina si diazepam , copiii care sunt bine-merci inca la parinti.

 

 

 

De aceea dc este cineva de aratat cu degetul in afara parintilor ar fi cei de la PC. Pt ca cei care le-au fost in preajma cu diferite ocazii degeaba au incercat sa faca ceva, au fost redusi la tacere. Ia sa se fi pus PC-ul sa faca o ancheta pe bune ac a fost sesizata, punem pariu ca primeau relatari amanuntite, mai multe decat chiar cele care apar acum? Faza cu poza cu tatal cu casca si fiica fara a fost o incercare probata cu o evidenta crasa de iresponsabilitate.

Nu stiu, poate ca mama va vorbi acum... cine stie cum a ramas copila in grija tatalui, dupa divort? Evidente sunt de abuz, de bine nu a divortat, fiica cea mare a renuntat la performante...cine nu putea sa plece era cea mica, minora fiind, inca increzatoare in deciziile tatalui pt viata ei :( 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici daca sunt ale parintilor nu le pot face copiii. Nu la un asemenea nivel. Nu vorbim de concursurile de frumusete din USA unde copiii sunt machiati de parinti. Vorbim de performante pe care nici adultii nu le pot face.

 

Pt asta ai nevoie de pasiune.

Altfem am ajunge cu totii medici, avocati sau sportivi de performanta, dupa dorintele parintilor.

Ah, doream sa-ti mai povestesc ceva. Si eu am povesti [:)]

 

off topic

 

Colegi de-ai fetei pe care ii cunosc foarte bine cat si pe parintii lor.

1. Parinti doctori. Copila lor de cand esta mica e manuita de mama ca o papasa. Nu a avut niciodata parerile ei, doar ale mamei o persoana foarte ambitioasa.

Ma gandeam ca la 18 ani ea o sa se rupa. Dar nu a fost asa. Personalitatea ei schingiuta nu a putut sa o faca.

Da fata la jurnalism, intra la taxa, tatal ii plateste taxa, se inscrie.

Mama o obliga sa faca medicina. Da examen la o facultate particulara (a cunoscut subiectele) a intrat. in prezent e studenta la medicina. si pagina ei de Fb e plina numai si numai de cat de bine ii e. Realitatea e tragica.

 

2. Baiat. Parintii il obliga sa faca dreptul. Ii spun ca daca nu alege dreptul nu il mai sustin financiar cu absolut nimic. Pleaca din casa lor asa cum a venit pe lume.

asa ca el intra la o alta facultate pe care o doreste si face si dreptul - invatamant la distanta.

 

3. Fata. Parintii au o firma. Isi obliga fata sa faca facultatea ce ii va permite sa lucreze cu ei. Azi ea face si facultatea parintilor si o alta facultate - invatamant la distanta.

 

Toti acesti copii, maturi azi, urmeaza ambitiile si pasiunile parintilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot fi de acord cu ce ai spus.

Performantele, fetele, le-au facut cu tatal lor de mana, nu singure. Ele nu au urcat singure pe munte.

La medicina nu merge studentul cu parintele de mana. si deja e cam matur. Nici la gimnastica. Nici la fotbal. Acolo nu se trece de cuvantul antrenorului, profesorului.

 

Dar cand ai 13 ani, esti in varf de munte singura doar cu tatal tau si el te obliga sa mergi mai departe, sa nu te lasi, nu mai e vorba de vointa si nici de pasiunea ta. Nu ai alta optiune decat sa-l asculti. Sa mergi inainte, daca el nu vrea sa mergi inapoi.

Eh, asta o data, de doua ori. Dar ei faceau asta on a regular basis. De cite ori poti sa tirii un copil de 13-14-15 ani in virf de munte? Sa fim seriosi, daca fata nu era pasionata, nici hantatar nu o urca in virf de munte. Ca una e sa faci o facultate la distanta de dragul parintilor, alta e sa faci performanta sportiva cu rezultate uluitoare minata de la spate impotriva vointei tale! 

 

Sport de performanta fara pasiune si  commitment din partea celui ce o face, in opinia mea nu exista. Te poti tirii sa faci un sport ca asa vrea tata (asta pina ajungi adolescent), dar nu ai sa faci performanta, sa excelezi, in felul asta. Never.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta e de pe blogul Getei Popescu:

 

“Alpinismul de altitudine si escalada ma definesc si ma fac sa ma simt fericita si speciala. Performanta si recordurile sunt ceea ce-mi doresc,sunt motivatia antrenamentelor si pregatirii mele generale.”

 

2016 a fost marfa! Am tras la antrenamente si am avut spor, expeditiile au reusit toate si au cam fost ceva: Aconcagua, in februarie - 6962 m., cel mai inalt varf din afara Asiei, cel mai inalt din America de Sud; Pico de Orizaba, Mexic, in mai – 5636 m.,cel mai inalt vulcan din America de Nord; tot in mai, Denali/McKinley 6190 m., cel mai inalt varf din America de Nord; in decembrie Mt. Giluwe – cel mai inalt vulcan din Australia si Oceania.

 

 

Astea nu sint cuvintele unui om impins de la spate si fortat sa faca performanta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...