Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Casatorie Anglia - obtinere certificat casatorie romanesc


Recommended Posts

Ea are cetatenie nigeriana si romana.

El e nigerian.

Ei s-au casatorit in Anglia si locuiesc acolo.

 

Unde poate merge si ce acte ii trebuie pentru a-si scoate certificat de casatorie romanesc?

Pasaportul ei romanesc ii va expira curand si doreste ca noul pasport romanesc sa fie pe actualul nume luat dupa casatorie.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neaparat certificatul de casatorie britanic sa fie apostilat si tradus de un translator acreditat de autoritatile romane (lista de translatori acreditati se gaseste pe site-ul ambasadei romane). Vor avea de asemenea nevoie de certificatele de nastere ale amandorura, si de actele de identitate (pasaport sau buletin, in cazul ei). Sunt si niste formulare de completat  si semnat de ambele parti, in prezenta functionarului de la ambasada, de aceea vor trebui sa se prezinte amandoi la programare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut supriza sa vad ca la consulatul de la Madrid ofera ei servicii de traducere, iar unele acte (spre exemplu certificatul de nastere spaniol trilingv) nu au nevoie de traducere si apostilare. Mai bine intrebati la adresa de email care apare la econsulat.ro pt zona unde sunt respectivii.

Contra cost,orice consulat/ambasada ofera servicii d etraducere. [:)]

 

Certificatul de casatorie insa-in cazul in care casatoria este incheiata in afara tarii,trebuie transcris,iar transcrierea se face la ambasada/consulat,sau direct in Romania.

 

Transcrierea o cere cetateanul roman,deci prezenta sotului/sotiei nu este neaparat obligatorie.

 

Orcium asa este,trebuie intrebat direct la consulat/ambasada ce documente trebuiesc pentru transcrierea certificatlui de casatorie (intradevar comunicarea prin e-mail e mai facila si intradevar ti se raspude la toate intrebarile).

 

Abia dupa transcrierea certificatuui de casatorie in Romania,isi poate schimba documentele de identitate ,pe noul nume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Contra cost,orice consulat/ambasada ofera servicii d etraducere. [:)]

 

 

 

 

Tocmai, ca m-am mirat ca nu cereau niciun ban pt traducerea cardului de rezident. Nu stiu pt alte acte, dar cardul de rezident se traducea gratuit, pe baza unei cereri. Noi ne-am gandit ca au un formulat standard in care trec doar date personale si gata traducerea si de aia nu costa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Ea are cetatenie nigeriana si romana.

El e nigerian.

Ei s-au casatorit in Anglia si locuiesc acolo.

 

Unde poate merge si ce acte ii trebuie pentru a-si scoate certificat de casatorie romanesc?

Pasaportul ei romanesc ii va expira curand si doreste ca noul pasport romanesc sa fie pe actualul nume luat dupa casatorie.

Buna ziua, vroiam sa stiu daca au reusit sa inregistreze certificatul de casatorie. Eu sunt in aceeasi situatie. Locuiesc in Edinburgh si consulatul de aici imi cere o autentificare din partea ambasadei Nigeriei din Londra pentru certificatul de nastere al sotului. De 2 saptamani incerc sa contactez Ambasada Nigeriei la telefon, pe mail , ca sa imi spuna care sunt pasii care trebuie sa ii urmez si mai ales daca se poate trimite prin posta si nu reusesc. Sotul lucreaza aici si este un pic dificil sa isi ia concediu acum ca sa se duca la Londra . Am cautat peste tot si nu spune nicaieri ca certificatul de nastere al sotului trebuie autentificat.

 

Va multumesc

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...