Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 147


Recommended Posts

Dea, [pup] 

Mia,Moti asteptare usoara cu rezultate pozitive!

velvet [flo] ,multumesc!

Anna,Cori incerc sa va raspund..la 31 ani m-am trezit la menopauza,am fost in ,,iad"cum zice Anna aproape 2 ani.Am inceput la 33/34 sirul fiv-urilor la 36 bb1 si la 38 bb2.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 950
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dana, melatonina se pare ca imbunatateste rezerva ovariana, au scris fetele mai alarteri despre asta. In plus, ,,te pune la orizontala,, seara  [:-)))] ceea ce nu e rau , la cat ne fortam creierasele , merita si ele un somn sanatos!

Uite, apelez la ,,biblioteca ,,mea si dau copy paste aici la ce a scris marushelu despre melatonina ( v-am spus ca salvez  pe calulator tot ce mi se pare mai interesant din ce citesc aici).

,,Daca as mai face un fiv as lua melatonina după ovulatie până la menstra pt calitatea ovo, vreo 2 cicluri înainte de Fiv. Eu am luat 1,5 mg la fivul asta. Am citit niste studii dar am luat doar in ciclul anterior fiv, că  de-abia atunci citisem.

În studiu luau strict în timpul stimularii, 3 mg, dar eu cred că e mult mai bine daca se ia în vreo 2 cicluri înainte. Am studiat un pic și eu cred că e bine doar intre ovulație și menstra pt că ar inhiba ovulația. Așa hrănești 10-14 zile din ciclu foliculii care ajung sa fie antrali în câteva luni. Melatonina e hormonul tinereții și în lichidul folicular se găsește melatonina. Studiaza și tu sau întreaba medicul înainte. 3 mg e f mult, așa am inceput eu și apoi am redus la 1,5 mg. Am luat de după ovulatie până în ziua 5 de stimulare. Aveam de gând să iau până la finalul stimulării. Am oprit pt că  îmi creșteau foliculii f incet. Doctora a zis că nu din cauza melatoninei, ci din cauza estrogenilor, dar am oprit- o. Am avut 2 ovo mature, 2 blasto. Fivul a fost anul trecut în octombrie. În aprilie am făcut FET.

Am luat și în timpul ciclului FET, până la Beta ne 2, vreo 0,75 mg, am citit că ar ajuta la implantare.

Melatonina sa iei seara cu juma de ora inainte de culcare, și dacă vezi că ti- e greu să te trezești următoarea zi, poți să iei un sfert de pastilă, deci 0,75. Și să nu uiți, după ovulatie până la menstra. 2-3 cicluri.

Eu am luat juma de pastilă, 1,5 mg, cam in 15 minute muream de somn. Adormeam instantaneu. Mi- a fost ok, mă simțeam odihnită a doua zi.

Nu creează dependenta .,,

 

Marushelu, ai drepturi de autor, se-ntelege! [:-)))]

 

AnnaK, eu stiu ce spunea doamna doctor din America dar crede-ma ca atunci cand ai o criza de negativism, te concentrezi pe ce e mai rau..

Pun totul pe seama faptului ca am stat aici o  groaza de zile singura(cu exceptia celor doua cand a venit si sotul sa-si aduca partea :))) ,si poate asta m-a facut sa fiu asa stresata!

Dar maine, dupa 13 ore si doua avioane ,voi ajunge acasa la ai mei, si stiu ca o sa ma mai relaxez!  Mama e cea mai otpimista fiinta posibila, si langa ea nu-mi permit smiorcaieli [:-)))]

Cred ca daca ma duceam acum inapoi in Anglia, si stateam iar zi de zi singura pana cand venea sotul de la serviciu ,clar ajungeam sa citesc obsesiv tot ce se poate despre problemele mele ! Ai crede ca am terminat de citit tot internetul inainte si dupa primul FIV dar se pare ca nu  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AnnaK, eu unul singur am transferat azi..am vazut ca mi-ai urat sa se prinda amandoi. si tu si inca o fata , dar eu unul am pus! Acum daca o vrea sa se dubleze...n are decat [:-)))]

Prinsesem un pic aripi gandindu-ma ca as putea sa transfer doi, dar doctora a fost foarte ferma, citez: ,,la cat de mica esti...!,,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea, [pup] 

Mia,Moti asteptare usoara cu rezultate pozitive!

velvet [flo] ,multumesc!

Anna,Cori incerc sa va raspund..la 31 ani m-am trezit la menopauza,am fost in ,,iad"cum zice Anna aproape 2 ani.Am inceput la 33/34 sirul fiv-urilor la 36 bb1 si la 38 bb2.

[flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la imbunatatirea calit.ovocitelor eu am incercat multe suplim..in diferite etape.

Pe care sunt studii si-n care eu am crezut sunt CoQ10 minim 600,Compkex B -uri,Melatonina (desi unii zic ca afecteaza ovulatia) si myoinozitol.

Sport minim 3 h/sapt.sau/si acupunctura pt.imbunatairea circulatiei si reflexoterapia m-a ajutat cand aveam prbl.cu endometrul

Dieta..am mers mult pe alcalinizare(verdeturi,suc de iarba de grau,t de avocado,..)

 

Annak,am citit ca suplim.cu Dhea .Daa,sunt multe studii pe acest supliment,dar sugestia mea e sa-ti faci analizele inainte(testostetonul si Dhea-s).

Pentru tiroida daca mai vrei o parere,un endocrinolog (zic eu bun) din Tm da-mi un PM.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laurita , ACurile pun in pauza ovarele. Nu înseamnă inhibare pentru fiv. AC urile se opresc și vine menstra și hormonii își reiau cursul lor. Se dau și ca să poată medicii să facă programările cum vor. Unii medici spun că și ajută. Dar depinde și de pacienta daca o ajuta sau ba, sau dimpotrivă. 

Ihibare inseamnă un tratament care îți inhibă hipofiza sa nu mai producă hormoni. La unele protocoale se incepe inhibarea înainte să se înceapă stimularea ca sa se țină în frâu LHul sa nu ovulezi și ca sa se țină un nivel scăzut de FSH pt ca foliculii să rămână mici și când se începe stimularea sa se recruteze cat mai multi. Daca fsh- ul nostru e prezent și stimularea incepe in ziua 3-6 e posibil ca unii foliculi sa o ia înainte, sa nu se recruteze toți. Asta în teorie. Și e doar una din teorii, protocoale...

Uite, am scris mai demult mai multe lucruri, pe care fetele le-au găsit de ajutor, despre cum funcționează hormonii noștri, tipurile de inhibare, de ce trebuie făcută inhibarea, etc.


[flo2]

Corinka soțul meu ar vrea fetița, daca ar avea de ales dar e atât de stresat, mai ales că am tras sperieturile cu sângerările. Recunosc că îmi place profeția.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...