Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 147


Recommended Posts

  • Răspunsuri 950
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Corinka, pey eu nu am avut niciunul... Dar pe mine m-a speriat ca se poate asta sa fi fost cauza pt care nu am reusit. Se poate ca toti sa fie la fel...tu la primul fiv ai avut problema asta? Adica mi-e frica ca toti sunt la fel... Oricum, un lucru am invatat: daca voi face un fiv 2, sub nicio forma nu mai transfer in ziua 3. Daca erau toti la fel, macar nu bagam atata tratament in mine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca acum m-am si dereglat. Cica sa profitam de zilele fertile de dupa stimulare, dar eu nici nu stiu daca mi-a venit cm sau nu, curg doar cheaguri, 2-3 pe zi...

tie ti-a dat sa faci cariotipul? Se vede acolo daca e o problema de genul? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aura, spuneam ca si la noi a fost un caz de dezvoltare anormala, tot legat de nucleu/pronuclei. Dar la noi s-a vazut la doua zile de la punctie ca nu sunt ok, iar in ziua 3 ne-au spus ca nu pot fi transferati.

S-a intamplat la fiv 2, iar eu m-am speriat foarte tare. Nici acum nu-mi explic de ce s-a intamplat asa. In rest, nu ni s-a mai intamplat asa ceva. La fiv 1 am obtinut 4 blastocisti (din 6 ovocite - 5 fertilizate), iar la fiv 3 am avut 5 blastocisti (din 8 ovocite - 6 fertilizate). La fiv 2 se si fertilizasera putine, doar 4 din 7.

Cariotipul l-am facut inainte de fiv 2 (pentru ca am pierdut sarcina obtinuta la primul transfer, iar la fet am avut beta negativ), a fost ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motisor dacă îmi dai voie, aș avea ceva să-ti spun, dar mă tem să nu te superi pe mine. Îmi cer iertare în avans dacă vei considera intervenția mea ca deplasată sau nepotrivită, în fond nu sunt medic, ci doar o ghinionistă dintr-un cuplu cu probleme serioase de fertilitate pe ambele părți. Nu știu dacă ați mai fost și la un alt androlog în afară de dr Voinea, dar poate ar fi o idee să mai cereți o părere medicală cu privire la situația soțului. Cu riscul de a mă baga unde nu-mi e locul - poate ar fi o idee să faceți niște analize genetice pentru microdeletii ale cromozomului Y, dacă nu ați făcut deja. Știu că ai spus că la voi problema e în primul rând de natură obstructiva, însă oligospermia severa se investighează și genetic, deoarece aceste deletii pe cromozomul Y pot fi o cauză a capacității scăzute de fertilizare, și se transmit copiilor de sex masculin odată cu cromozomul Y. Am citit zeci de studii clinice pe oligospermia severa și toate recomandă și testarea microdeletiilor. Știu că medicii care fac FIV o țin una și bună că lor nu le trebuie decât câțiva spermatozoizi pentru ICSI, fără a insista mai serios asupra cauzelor genetice care pot determina oligospermia severă. Rezultatul analizelor genetice nu rezolvă situația, însă în cazul prezentei microdeletiilor pacienții trebuie informați că acestea se pot transmite copiilor de sex masculin rezultați prin FIV. Oricum, aceste analize trebuie interpretate de un genetician care vă poate consilia. Te rog să nu te superi că ți-am spus cele de mai sus, însă am avut și noi experiența unui consult la același medic, de unde am plecat cu un diagnostic grav, care se putea corela cu absenta unui rinichi, cu malformații renale, sau cu prezenta unei mutații a genei fibrozei chistice, și nu ne-a recomandat nicio analiză genetică, doar ne-a anunțat că putem face FIV. Or eu cred că înainte de FIV trebuie făcute analize serioase, care să asigure și sănătatea eventualului copil rezultat în urma tratamentului. Îți spun toate astea nu pentru că nu aș respecta opinia și diagnosticul medicilor, ci pentru că e de preferat să știi cât mai multe despre cauzele infertilității, deoarece ea se poate moșteni. Te rog să mă ierți dacă te-am supărat, dar intenția mea e sinceră și nu mi se pare ok să știu sigur ceva și să nu spun acel lucru cuiva care ar putea beneficia de pe urma lui.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Corinka. poti sa-mi spui unde ai facut tu fiv-urile? Eu observ ca dr Albu cam insista pe z3, pe principiul ca in medie 50% dintre embrionii de z3 ajung blasto, si in cazuri ca al meu, cu 4 embrioni fertilizati, dintre care unul slab calitativ in z3, a spus ca e riscant, si ca putem sa nu avem ce transfera in z5. Citisem si eu ca rata e undeva pe acolo, dar totusi am vazut cazuri cum esti si tu in care nu s-au pierdut atat de multi lasandu-i sa ajunga blasto. Nu vreau sa fac altul in viitorul apropiat, dar vreau sa am idee unde se gandeste altfel...m-au deranjat niste chestii la el si nu m-as mai intoarce.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu m.ai suparat cu absolut nimic... Din contra ... Aici suntem sa ne ajutam reciproc prin ceea ce am citit , trait ... Fiecare experienta traita ajuta pe altcineva ... 

 

La inceputuri cand inca nu facusem nici un fiv am facut intai eu analize tipice sa vedem unde ar fii problema fara sa ma gandesc la sot ... Eu amh de 9,82 cu toate analizele ok, consult ginecologic bun am trecut la sot unde am facut analize de spermograma/ spermocultura si am depistat un mare zero pe foi ... M- am speriat si eu si sotu si am aprofundat ... Asa ca pe langa analize uzuale am facut si cromozom y ( trimis in germania) unde a iesit ok. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, Motisor, bine că e totul ok genetic la soț. Noi încă n-am elucidat misterul oscilației de la 0 la 125.000/ml, că una ca asta nu am mai auzit să se întâmple. De aia sunt atât de plină de sfaturi paranoice. Oricum, și noi analizăm tot, ca să știu dacă are rost să mă apuc de FIV sau nu. Am aflat  între timp că, pe numere din astea foarte proaste, clinicile propun ca rezervă donator. Caz în care eu voi spune nu... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noua nu ne.a propus asta ... Avand ovocite nulte la punctie probabil ca au mers si pe risc .   la 30 ovocite recoltate rezoltat cu 2 blasto in z5 este un procent foarte scazut ... 

Oricum am negociat cu sotu sa facem 3 luni tratament pt el , sa refacem spermograma si unele analize si sa facwm o vizita la androlog.    Poate s a marit chistul lui? Poate dupa 3 luni intense vedem imbunatatiri? Zic si eu ... Oricum 3 luni stam cuminti cu fiv3 ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motisor 30 de ovocite cam sună a hiperstimulare. Și e posibil ca multe să nu fi fost ok calitativ, de aici și numărul mic de blasto. Nu mai știu unde ai zis că ai făcut primele două FIV. Factorul masculin contează și el, dar poate mai ceri o părere despre protocol, să nu fie cantitate în dauna calității...

Inhibina B indică cel mai bine spermatogeneza, o puteți verifica oricând și sigur o va cere și dr androlog. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...