Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 147


Recommended Posts

Danutza, eu cred ca trebuie sa te duci. nu stiu alte fete, dar eu chiar am aflat ceva in plus cand am mers.

poti sa mai trimiti 2 mesaje, despre ce vrei tu, sa te vedem in timp real. 

te pup, ai grija de tine si te asteptam cu vesti despre ce ti-a spus dr. Albu!   [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 950
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Danutza, eu in locul tau as merge. Si l-as intreba ce nu a mers, ce ar face diferit data viitoare, ce alte analize si medicamente ti-ar recomanda. L-as intreba inclusiv de ce nu te-a anuntat nimeni ca nu vei face transfer de embrioni proaspeti si ai aflat intamplator, dupa zile intregi de administrat progesteron. E dreptul tau, ai platit pentru asta :) 

Succes data viitoare

 

Clemence, multumesc mult  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piscotel  [cupisi]  [pup] stai linistita,ca n-ai facut nimic rau [:)] de obicei atunci se implanteaza puiul,cand femeia umbla si nu se menajeaza  [clo]

 

danutza imi pare tare rau...deci nu mai ai niciun pinguin.pai...in locul tau as merge doar sa-l intreb de ce ai fost tratata asa...cam atat.sa-i trag la raspundere,de fapt.din 17 ovocite doar 3 blastocisti ?scrie cateva mesaje sa te vedem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, fetelor  [flor]

cori, mult succes in continuare! o sa ii lasati pana la blasto?

Piscotel, sa ramana cu tine puiul din burtica!

Mia, felicitari pentru evolutie! pe cand la eco?

 

 

Piscotel, sa nu ti mai amintesc ce am facut eu dupa transfer..o calatorie de 12 ore - in total-..plus ca injectia si utrogestanul le m pus/facut in baia aeroportului  [fri]  eram terorizata de microbi, dar a fost totul bine!

Stai relaxata..cat se poate, Corinka unul voinic si sanatos iti trebuie, in definitiv!!

Eu m-am programat la ecografie Joi, 1 Iunie..Vineri aveau ocupat toata ziua..va dati seama ca am aceleasi emotii ca in ziua cand am asteptat beta..Mereu ma intrebam de ce se mai streseaza atat de tare fetele care au aflat ca au beta mare sau au vazut testul pozitiv..acum inteleg..e un amalgam de griji, de fericire ,de teama..care cred ca abia acum incepe..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, fetelor  [flor]

cori, mult succes in continuare! o sa ii lasati pana la blasto?

Piscotel, sa ramana cu tine puiul din burtica!

Mia, felicitari pentru evolutie! pe cand la eco?

 

 

Piscotel, sa nu ti mai amintesc ce am facut eu dupa transfer..o calatorie de 12 ore - in total-..plus ca injectia si utrogestanul le m pus/facut in baia aeroportului  [fri]  eram terorizata de microbi, dar a fost totul bine!

Stai relaxata..cat se poate, Corinka unul voinic si sanatos iti trebuie, in definitiv!!

Eu m-am programat la ecografie Joi, 1 Iunie..Vineri aveau ocupat toata ziua..va dati seama ca am aceleasi emotii ca in ziua cand am asteptat beta..Mereu ma intrebam de ce se mai streseaza atat de tare fetele care au aflat ca au beta mare sau au vazut testul pozitiv..acum inteleg..e un amalgam de griji, de fericire ,de teama..care cred ca abia acum incepe..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mia, foarte bine ca mergi de 1 iunie la eco. Vezi puiul chiar de ziua lui!

Eu in seara asta am dormit bine, iar acum cateva minute m-am trezit cu dureri similare celor menstruale. Am luat un Panadol.

Niciodata n-am mai avut asa dureri dupa punctie, desi n-am luat niciun analgezic. La aceasta fiv iau prima oara.

Pisco, tu cum te simti?

Oare ce mai face Dea?

Va pupacesc pe toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fetelor long story short...primul FIV..cu Albu. 21 de ovocite, sperma 200 milioane cu mobilitate 75%, in ziua 3 - 17 fertilizate de calitate buna, ziua 6 (ca in ziua 5 nu m-a sunat nimeni sa imi spuna nimic) 4 blasto, 3 de calitate buna si 1 tipuriu. Desi in ziua 6 m-am dus pregatita pt transfer ca asa imi spusese Lucia, cand am ajuns acolo dadeau toti din umeri si a zis Albu ca trebuie sa ii congelam ca am hiperstimulare....dupa ce de la punctie pana atunci luase utrogestan. Transfer luna urmatoare, s-au prins amandoi pe trompa stanga...mare noroc cu alti medici ca Albu nu vedea sarcina pe trompa, m-a trimis acasa ca sunt bine. Am eliminat sarcinile natural, fara tratamente. Al doilea transfer luna trecuta, nu a rezistat decongelarii decat un blasto, beta negativ. Am sunat sa ma programez pentru o intalnire....nici nu stiu ce sa intreb...oare sa ma mai duc?

Danutza, ti-as spune bun venit, dar ar suna cam cinic, mai bine nu eram niciuna pe acest forum, sa nu fi avut motive!

Din ce ai scris, inteleg ca nu mai ai congelati. Daca inca mai ai resurse fizice, psihice si financiare, in locul tau as mai incerca. Daca la dr. Albu sau in alta parte, tu decizi. Gandeste-te bine la avantaje si dezavantaje!

Am remarcat ca unele paciente au tendinta sa fie suparate pe medici sau pe clinici din cauza esecului. Dupa un esec sau mai multe se dezvolta un soi de paranoia. De aceea te sfatuiesc sa te gandesti bine si sa analizezi cat mai detasat situatia: Ar fi putut fi altfel in alta parte? Ar fi foat mai bine? De ce? Cum? M-ar ajuta, cel putin mental, o schimbare? Merita sa o iau de la zero cu alt medic? Poate ca asa vei gasi un raspuns. Iti doresc mult succes si sper sa ne dai vesti bune cat mai curand!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fetelor long story short...primul FIV..cu Albu. 21 de ovocite, sperma 200 milioane cu mobilitate 75%, in ziua 3 - 17 fertilizate de calitate buna, ziua 6 (ca in ziua 5 nu m-a sunat nimeni sa imi spuna nimic) 4 blasto, 3 de calitate buna si 1 tipuriu. Desi in ziua 6 m-am dus pregatita pt transfer ca asa imi spusese Lucia, cand am ajuns acolo dadeau toti din umeri si a zis Albu ca trebuie sa ii congelam ca am hiperstimulare....dupa ce de la punctie pana atunci luase utrogestan. Transfer luna urmatoare, s-au prins amandoi pe trompa stanga...mare noroc cu alti medici ca Albu nu vedea sarcina pe trompa, m-a trimis acasa ca sunt bine. Am eliminat sarcinile natural, fara tratamente. Al doilea transfer luna trecuta, nu a rezistat decongelarii decat un blasto, beta negativ. Am sunat sa ma programez pentru o intalnire....nici nu stiu ce sa intreb...oare sa ma mai duc?

 

Imi pare rau pt nereusita..te inteleg si eu am doua transferuri. Unul pe proaspat si unul cu cong. Ambele din pacate nereusite. Nu mai am congelat nimic :(

La consultul de dupa nu am mai fost. Am vb prin e-mail si mi-a zis ce stiam ca o sa zica si anume sa facem cariotipul din sange periferic ambii. Sotul il facuse oricum deja si e ok. Nici nu stiu ce sa cred ...eu am avut analizele ok..tanara...nefumatoare..din punctul lui A. de vedere aveam multe sanse. Dar nu a fost sa fie...

Nu am nimic cu dr sau cu clinica din cauza faptului ca nu am reusit. In continuare il consider un pro in fiv dar m-am hotarat sa nu mai fac urmat. Fiv in Ro!

Pe parcursului fiv ului am fost multumita ca sa zic asa de cum a decurs totul. Stiam ca sunt f ocupati si nu ma asteptam la consultatii de zeci de min. Sunt realista...

Ce nu mi-a placut ca dupa fiecare transfer am fost trimisa imediat sa ma imbrac si sa ma duc sa discutam. Ceea ce nu cred ca e ok. Nu ma asteptam sa ma tina cu orele dar macar 20-30 min zic ca ar fi fost ok. La punctie au fost mai mult decat grijulii dar dupa et.. nu!

Citeam ca unele persoane cand nu reusesc prind un soi de ura pe medic sau clinica. In cazul meu nu e asa dar nu consider ca merita sa mai fac un fiv2 la ei.

Au fost si cateva alte scapari pe care la vremea respectiva le-am considerat cat de cat normale stiind vol lor de munca.

Nu stiu cand ma voi apuca iar...

Va urez succes si sarcini usoare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...