Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 147


Recommended Posts

  • Răspunsuri 950
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fete dragi, simt ca innebunesc!

Anul asta am avut numai "aventuri".

 

Povestea, pe scurt:

01.02.2017 FET cu 2 blasto - sarcina gemelara. Unul oprit la 5 saptamani, celalat la 9 saptamani.

 

22.03.2017 - chiuretaj (sa nu mai zic ca nu am reusit sa am rezultatele testelor genetice, concluzia fiind ca "S-au efectuat 2 culturi paralele din celule mezenchimale cu medii celulare diferite, insa cresterea celulara a fost deficitara si nu s-a putut face analiza detaliata a cromozomilor fetali.In plus s-a constatat si contaminarea bacteriana a produsului biologic pus in cultura"

 

26.04.2017 - menstruatie spontana

29.05.2017: HCG total - (HCG+beta) - 96.81mUI/mL

31.05.2017: HCG total - (HCG+beta) - 184.10mUI/mL
02.06.2017: HCG total - (HCG+beta) - 349.70mUI/mL
07.06.2017 - eco - nu se vede nimic in uter
08.06.2017: HCG total - (HCG+beta) - 298.80mUI/mL
Concluzia cea mai plauzibila: sarcina biochimica (natural, cu o singura trompa, dupa 6 ani!)

Voi repeta si maine HCG-ul - nu de alta, dar sa ma asigur ca scade.

 
Esta a 3-a sarcina pierduta (dintre care una gemelara), exceptand sarcina extrauterina!
 
La ultima sarcina am luat Aspenter, acid folic 5mg, Metafolin 400 mg, vit D3 - 2000 ui, multivitamine new life calivita.
 
Stiu ca pare o nebunie, insa atata vreme cat exista viata exista si speranta. Plus ca mai am cei 4 blastocisti congelati pe care vreau sa ii transfer.
 
Cum sa procedez pentru a avea reusita? Ce pot face pentru a putea aduce pe lume un prunc?

 

Din toata experienta mea am ajuns la urmtoarele concluzii:
1. Ambele sarcini naturale - si cea extrauterina din 02.2016 cat si cea biochimica din 05.2017 le-am obtinut dupa un tratament anterior de minim 3 luni cu Medrol 16. Sa fie o cauza imunologica?
2. Am avut implantare! Deci, se poate!
3. Nu am dus nici o sarcina mai mult de 9 saptamani (prima cea din 2013 dupa IUI fara nici un tratament, si a doua, unul din gemenii din 02.2017 cu doze astronomice de progesteron, anticoagulant,etc..)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Miki, clar ca am fost la hematolog, si continuu sa merg periodic.

La sarcina gemelara am avut si Aspenter si clexane 0.6, cu toate ca mutatiile mele sunt minore.

Pentru o sarcina naturala as fi luat clexane 0.2 pentru 7 zile si apoi 0.4 - si asta doar din cauza anticoagulantului lupic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te-am intrebat pt ca eu dupa 2 fiv-uri esuate, am ramas natural.

Daca nu as fi luat Aspenter si Clexane 0.4 nu as fi putut tine sarcina, in cond in care nu am decat mutatiile mthfr.

Dar dupa ce sarcina s-a prins, coagulograma a luat-o razna.

Eu din cauza prob cu coagularea si placenta nu era ok.

Am avut noroc cu dna dr Uscatescu care m-a ajutat si cu tratament si-a revenit si placenta si coagularea o tin sub control.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la hematolog inainte sa ajung la ginecolog. Am facut d-dimerii careau iesit 0.28. De aceea mi s-a prescris clexane 0.2 pentru o saptamana dupe ce se observa MAE.

Mai mult decat atat, la fet-ul la care am luat clexane 0.6 mi-am facut factor Xa si mi-a iesit 0.65 si am concluzionat ca a fost cam mare doza (pentru ca intervalul profilactic se incadra intre 0,20 - 0,50 UI/mL, iar cel terapeutic intre 0,60 - 1,00 UI/mL). Si oricum, eu am avut sangerari de la ziua 7 post FET pana in saptamana 8.

Chiar nu stiu incotro s-o mai iau. Si nu pot sa concluzionez decat ca eu sunt problema. Nu mai pot crede in ghinion si in malformatii genetice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pup fetele!

Azi-noapte pe la 1:30 m-am trezit cu o durere cumplita de burta. Aveam o usoara senzatie de constipatie si simteam durerea in uter.

Ati patit din astea intre ET si Hcg?

Pana la urma am luat un Panadol pentru ca nu mai puteam suporta (medicul imi spusese ca pot lua linistita paracetamol) si mi-a trecut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...