Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 147


Recommended Posts

  • Răspunsuri 950
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna, fetelor! Eu am mai scris aici la voi in urma cu cateva luni cand ma pregateam de FIV si ati fost niste dragute... Intre timp am cunoscut gustul amar al esecului. A mers totul perfect: ovocite, embrioni... Totul perfect pana la testare... :( Am trecut prin toate starile, mi-a trebuit ceva timp sa imi revin, iar cand am observat ca au trecut cateva zile in care nu am plans gandindu-ma la puiutii mei, am hotarat ca sunt pregatita sa o iau de la capat. De data asta am hotarat sa facem totul diferit, sa fim zen, sa avem incredere in medici (stam cam prost la capitolul asta) si sa nu mai citesc nimic pe internet... Si totusi m-am intors la voi pentru ca din nou sunt in cautarea unor sfaturi sau pareri de la fete mai experimentate sau mai informate decat mine... :( Am inceput pregatirea pentru FET. Prima monitorizare a fost in ziua 8, a 7-a zi de tratament cu estrogen. Endometrul meu era 8.4. Parea ca merge totul struna dar azi, in ziua 13 tot de 8.4 este... Nu a mai crescut deloc, desi tratamentul l-am continuat la fel ca inainte de prima monitorizare. Monitorizarile nu le fac cu medicul cu care fac procedura, in seara asta urmeaza sa ii comunic rezultatul monitorizarii de astazi, insa medicul care mi-a facut eco m-a speriat spunandu-mi ca nu e bine, nu e normal sa stagneze mai ales sub tratament si ca cel mai probabil va trebui sa opresc tratamentul si sa incerc din nou ciclul urmator. Am plecat de acolo plangand si am mers sa dozez progesteronul si cum soarta e numai pusa pe sotii cu mine, ca intr-o comedie proasta, acolo m-am intalnit cu fratele meu si cumnata mea care venisera sa faca beta pentru ca se pare ca voi fi matusa... Am inceput sa plang (spre rusinea mea, nu neaparat de bucurie) si toata lumea se uita... A fost groaznic. Am ajuns sa nu ma pot bucura pentru o veste asa frumoasa si sa le mai stric si lor bucuria... Nici nu stiu de ce va povestesc asta... De fapt stiu ca simt nevoia sa ma descarc, dar am intrat sa va intreb ce parere aveti despre situatia mea cu endometrul, daca stie cineva care ar putea fi cauzele stagnarii sau daca i s-a mai intamplat cuiva si daca da, ce a facut: a mers inainte cu FET-ul sau a amanat?... Va multumesc daca ati avut rabdare sa cititi postarea asta lunga a mea si va rog din suflet sa imi spuneti parerea voastra! Va pup

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motisor eu făcusem NK și din sânge și din uter dar Dracea a zis că nu le ia în considerare. Și medicii au păreri diferite, și își schimbă și ei părerile de la am la an. Poate in viitor o sa tina cont. 
Eu am luat melatonina de la GNC, este un flacon alb cu maro.
Eu sunt norocoasa, nu am reacții adverse de la medicamente în general.
Motisor poate fi și o coincidenta durerea ta de ceafă.  Curent, aer condiționat, tensiune mica, lucrat la computer și nemișcat  capul , etc. Poți lua mai puțin, un sfert de pastila, adică 0,75mg doar. Tot e bine. De la ovulație până la menstruație. Mă repet pt că mai citesc și ale fete poate.
Chiar nu am avut nimic nimic, mă ajuta sa adorm repede 1,5 mg.  Se ia înainte de culcare cu 30 min sau o ora. Eu cam in 15 min mergeam la culcare, mă lua un somn de mă secera pur și simplu. Melat te ajută să te odihnești mai bine și mai multe ore, că adormi repede. Plus aportul de melatonina, care e hormonul tinereții. 
Mi-a fost teamă că o sa am reactii adverse de la Intralipid, Prograf și Medrol, atâția estrogeni, progesteron. Nu am avut nimic. După primele zile de tratament mi-am dat seama că chiar am aceeași caliate a vieții, nu mă doare nimic nimic. Mi-a fost teamă de colesterol să nu crească, nu a crescut deloc, decât cel bun a crescut. 
Motisor tu ai f mult ovo. Cred că sunt și de calitate multe. Din 33 sigur sunt destule bune. Probabil spermograma e slabă rău și nu de formează embrioni buni. Eu aveam 2 ovo mature din vreo 4 recoltate, la cele mai multe fivuri.
Despre NK ti- am zis, i-am arătat analizele, nici nu a vrut sa de uite, i-am zis că sunt mărite și NK sange si NK uter si zis că nu s- a demonstrat încă, bla bla. Nu am insistat, nu i-am zis că am citit eu studii. Cred că s- a mulțumit că știa că am avut o dată implantare. Nu o judec, e o drăguță oricum. Cei mai multi medici nu iau în considerare. Așa că nu m- am supărat pe ea. Multe m- a lăsat să le schimb în protocol. Si- a dat seama că inteleg f multe. Era drăguță, câteodată începea să îmi explice ceva și apoi zicea, A, dar d- voastră știți, nu va mai spun....:))))
Eu cred că a vrut sa te descurajeze să nu faci NK urile. 
Bolintineanu cu care am făcut NK uter, a zis că mai degrabă sunt de luat in seama cele din sânge ca cele uterine de schimba lunar. Până la urmă nu am făcut cu ea Fiv, că nu a vrut ea. Albu parca spune cam la fel. Mie așa mi-a zis și Tayfun. Alte fete care au mers la T spun că lor le-a luat în considerare și pe cele din uter dar mie mi-a zis clar că nu le ia în considerare decât pe cele din sânge. Eu am NK mari și din uter ( vreo 31 )și din sânge (19.2). Din uter ar trebui până în 20 și din sânge până în 12, cam așa. 
Adriana37 și mie mi-a scos hematoloaga și Clexane și Aspenter din sapt 6 după sângerări puternice. Și am tot fost, îmi face anlalize dar nu mi-a răspuns de introdus nimic încă. Și eu am stat stresata că nu se vascularizează bine uterul, dar a crescut bine embrionul meu, e deja fat, a trecut de 12 sapt. E bine dezvoltat. Și eu am tot 2 mutații Mthfr hetero și gena Pai homo.
Sarcina ușoară în continuare, Adriana! [flo2]
Motisor, Velvet tare ciudat. Când l-am întrerupt în timpul stimulării, că eu am luat din ziua 19 ( atunci am citit de melatonina) până în ziua 4 de stimulare 1,5 mg, apoi l-am am scăzut la o fărâmă de pastila că mi- era teamă că nu mai adorm și tot m- a ajutat sa adorm repede.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana eu sunt pe ceaiuri,da'ar merge si-un paharoi de-ala  [alcool]  [flo2]

 

Bella  [flo2]  imi pare rau...sa reusesti la FET! eu nu stiu sa-ti spun de endometru,n-am avut probleme cu el...iar ce simti vizavi de alte sarcini,e perfect normal,sa nu te simti vinovata!

 

Maru  eu cu somnu'nu suntem prieteni  [alcool] doar pastilele de somn m-au ajutat cand chiar trebuia sa iau,ca aveam creierii praf.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bella , cum ai zis si tu monitorizarea nu este facuta de acelasi medic care se ocupa de Fiv , atunci de ce isi da el cu parerea si se baga peste munca altuia ? Nu le mai spune ca faci transfer , te duci ...isi face treaba si tu comunici mai departe ! Si sa stii ca daca te duci la 10 doctori , vei avea 10 masuratori diferite , iti spun asta din proprie experienta ! Si cu cat le dai mai putine detalii cu atat este mai bine! 

E greu , dar nu te lasa dezamagita de parerea lui ! Eu am facut transfer pe endometru de 8 :) si luam estrofem sa creasca si el abia crestea cate putin ! Si drept urmare a fost f bun endometrul ! 

Iti doresc mult succes si nu te mai lua dupa oricine ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marushelu, INR sunt rupii indiene. GNC India...

Multumesc, fetelor, pentru felicitari si incurajari!

Bella, nu ma pricep ca sa iti dau informatii legate de cresterea endometrului, dar iti doresc din inima sa reusesti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motisor dupa tel am pus poza dar a trebuit sa o convertesc pe un site in url.
Mia mersi pt detalii. Probabil daca am trecut de 12sapt nu mai e pericol.
Mia , Bella și pe mine mă enerva când o prietena îmi tot dădea vesti că X a rămas, Y din nou, Z a și născut. Îmi venea sa ii zic că nu mă interesează. Ba mi-a povestit și că alta tocmai se apucase și a și rămas la peste 40. Chiar mă enerva, puteam sa aflu și altfel. Parcă special îmi spunea sa vadă ce zic. Nu o mai țineam la curent cu nimic de ceva vreme, că după cate am tras cu fivurile....
Dacă se putea anunțam când nășteam :))))
E clar că suntem și noi sensibilizate. 
Am o amica care se străduiește tot de când încerc și eu. Ne vedem de câteva ori pe an. O sa afle de la prieteni comuni. Nu as suna- o sa ii spun. Chiar daca s- ar putea bucura asta nu îi va aminti decât că ea tot nu a reușit.
Bella te inteleg perfect. Asta e, ne-am sensibilizat și așteptăm de prea mult timp.....
Mia sarcina ușoară în continuare!  [flo2]
Corinka felicitări! [flo2]  [flo2]  [flo2] A crescut f bine Beta și are valoare mare! Sarcina ușoară și să ajungi la termen! [pk] Mersi de explicații cu INR, dădusem pe google imagini și nu m-am uitat și la ce scria:))))

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...