Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 147


Recommended Posts

  • Răspunsuri 950
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Va multumesc, fetelor pentru raspunsuri si incurajari!

Am vorbit cu medicul care se ocupa de fiv si a spus ca este un medic prost cel care mi-a zis ca trebuie sa opresc tratamentul. :) Conversatia asta era menita sa ma linisteasca, dar acum incep cu paranoia... Daca e "prost" de unde stiu daca e ceva corect din ce mi-a spus?...Cum a spus si Ginetta, daca merg la 10 medici, 10 masuratori diferite voi avea si lucrul asta ma innebuneste, dar tot as incerca sa merg maine la alt doctor...  Sunt constienta totusi ca s-au intamplat prea multe azi si sunt prea obosita pihic pentru a lua decizii acum, maine sper sa vad lucrurile mai clar...

Va multumesc pentru sustinere!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bella, probabil ca ultimul medic s-a gandit ca mai bine continuai stimularea, daca tot ai inceput-o si congelai embrionii pentru un transfer ulterior.

Pe de alta parte, mie personal nu imi inspira incredere medicii care isi critica public colegii. Daca nici colegii nu pot avea incredere in el ca nu ii discrediteaza in fata pacientilor, cum pot sa mai am incredere in rl eu, un simplu pacient?

Una e cand un medic pe care il cunosti personal si ti-e prieten iti spune, ca intre prieteni, "mai bine nu te duce la dr. X, dar asta ramane intre noi" si cu totul altceva e cand te duci cu programare la un medic, iar acesta ii improasca pe alti medici cu noroi, spunand ca sunt prosti. Chiar daca el crede sincer asta, nu se face asa ceva, mi se pare lipsit de profesionalism!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi m-am decis sa fac un pic de curatenie in dosarele mele de fiv si cele de graviduta ... din ianuarie nu am avut curaj sa mai aranjez ceva de teama sa nu vad vreo eco sau ceva so sa ma secere... Astazi am prins curaj si le-am aranjat ...

 

 

Am zis sa fac un mic istoric al sotului si sa va dati cu parerea si voi ...

 

spermograma 1: volum 2,2 ml, nr total spermatozoizi 5,39 ml , mobilitate (a+b+c) 31, mobilitate progresiva (a+b) 10 , a=0 b=10 c=21, morfologie forme tipice 0, forme atipice 100 

 

spermograma 2: volum 2,8 ml, nr total spermatozoizi 3 ml , mobilitate (a+b+c) 36, mobilitate progresiva (a+b) 12 , a=0 b=12 c=24, morfologie forme tipice 0, forme atipice 100 

 

S-a aprins beculet si mers la Dr. Voinea . Diagnostic : OAT Sever , Teratozoospermie extrema, obstructie epididim dr , chist epididim st . 

Analize : FSH 2.4 mUI/mL  ; LH 4.5 mUI/mL ; Testosteron 12,34 nmoI/L ; Inhibina B in ser  107,339 pg/mL ;Microdeleti brat lung cromozom Y ( AZFa, AZFb, AZFc) : pacientul nu prezinta azoospermie ca urmare a unor microdeleti ale bratului lung ale cromozomului Y .

 

spermograma 3: volum 2 ml, nr total spermatozoizi 0,6 ml , mobilitate (a+b+c) 8, mobilitate progresiva (a+b) 8 , a=0 b=8 c=0, morfologie forme tipice 0, forme atipice 100 

 

spermograma 4: volum 3 ml, nr total spermatozoizi 1,8 ml , mobilitate (a+b+c) 40, mobilitate progresiva (a+b) 12 , a=5 b=7 c=28, morfologie forme tipice 0, forme atipice 100 ( spermatozoizi functionali Kruger 6300 )

 

Recomandare Se poate efectua FIV cu ICSI ( +IMSI) 

Spermograma 4 a fost facuta dupa un tratament de 3 luni cu Wellman ...

 

 

De ieri are in meniu sotul : wellman 1cp/zi , naprasnic 6cp/zi, Q10 200 mg 2cp/zi 

 

Ce parere aveti ? 

 

 

Uite Maru... am gasit postarea :))) Mi-a luat ceva sa o gasesc ( daca sunt uituca  [batcap] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinka,felicitari!valoarea creste,esti in grafic!iti tin pumnii sa mearga totul bine!e greu ca nu poti sa mai repeti datorita Ovitrelului..Bella,mult succes si tie..!Maru,si eu daca as putea nu as spune absolut nimanui de sarcina in afara de parinti.si pana acum.cu exceptia unei pr nu am.spus.cred ca am ajuns un pic paranoica dar ma.simt foarte linistita ca nu stiu cei din jurul meu! Abia astept sa trec si eu de 3 luni..ecografiile le astept ca pe Sarbatori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motisor e slabă analiza. Dar se găsesc totuși unii buni de icsi. 

Noi avem 20 milioane/ml,  dar motilitate B =10%, A=0, forme normale 2%. C și D oricum nu contează.

Tot icsi am făcut tot timpul pt că la A este 0.

E bine sa ia vit in continuare pt motilitate și forme.

Nu înțeleg de ce la ultima analiza forme normale este 0% dar scrie 6300 spermatozoizi funcționali Kruger.  Forme normale asta însemna Kruger, probabil deși nu au forme normale kruger sunt funcționali dpdv Kruger.

Eu zic că este ok pt icsi. Alții fac punctie și de-abia găsesc 10 spermatozoizi cu totul, și nu cred că sunt A.  Din ce am mai citit. 

Baftă multa!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor,

 

am revenit si eu pe aici dupa o mica pauza. Corinka, eu aveam un feeling pozitiv ca vei reusi! nu stiu de unde, nu stiu cum, dar asa am simtit. sper din inima sa mearga totul bine pana la final! iti tin pumnii stransi in continuare!

bella, nici eu nu stiu cum sta treaba cu endometrul. Am auzit insa pe forumuri de reusite cu endometru mic.

iti doresc noroc la acest fet! am ajuns la concluzia ca despre asta e vorba...

piscotel, sper ca esti bine  [flor]

va pup pe toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...