Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 147


Recommended Posts

Maru stim ca e slaba mai ales ca avem un chist epidimar stang si care poate influenteaza si ea calitatea spermei iar pe partea dreapta este epididimul destul de opturat... de unde sa iasa mult ? acum cu meniul sotului sunt curioasa ce spermograma vom avea ... Daca se vad imbunatatiri ... Referitor la Kruger s-a stabilit ca la microscop de 400 x   se vede mult mai bine si trebuie sa-i caute bine pe acei gigei 

 

 

Acum in meniu are asa : spermotrend 2caps/zi , naprasnic 6caps/zi , coenzima Q10 2caps de 200mg / zi, wellman 1caps/ zi , spirulina 2 caps / zi 

 

 

Vedem dupa 2 luni un rezultat al spermogramei... maine facem 1 luna de cand ia tratamentul... Inca o luna si repetam analiza :)))

 

Teoretic in august ne prezentam pt fiv3 si speram ultimul ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 950
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dragile mele fete, va multumesc din suflet pentru gandurile voastre bune si pentru sustinere si incurajare! [flo2] 

Am preferat ca macar o perioada sa stau cat mai departe in incercarea de a-mi reveni.

 

Am intrat acum doar ca sa te felicit pe tine, Corinka, si sa-ti urez sarcina cu bine mai departe. Cumva am sentimentul ca pentru tine va fi bine de data asta.

 

Arsaluis, m-a dat si mai tare peste cap mesajul tau. Imi pare tare rau ca iar treci prin momente grele. Iti doresc ca macar data viitoare sa reusesti.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am intrat acum doar ca sa te felicit pe tine, Corinka, si sa-ti urez sarcina cu bine mai departe. Cumva am sentimentul ca pentru tine va fi bine de data asta.

Sa dea Dumnezeu, Piscotel, iti multumesc frumos!

Mi-ar fi placut sa ne bucuram amandoua...

Orice vei decide, iti doresc succes si esti asteptata cu drag aici pe forum. Te pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Motisor eu făcusem NK și din sânge și din uter dar Dracea a zis că nu le ia în considerare. Și medicii au păreri diferite, și își schimbă și ei părerile de la am la an. Poate in viitor o sa tina cont. 
Eu am luat melatonina de la GNC, este un flacon alb cu maro.
Eu sunt norocoasa, nu am reacții adverse de la medicamente în general.
Motisor poate fi și o coincidenta durerea ta de ceafă.  Curent, aer condiționat, tensiune mica, lucrat la computer și nemișcat  capul , etc. Poți lua mai puțin, un sfert de pastila, adică 0,75mg doar. Tot e bine. De la ovulație până la menstruație. Mă repet pt că mai citesc și ale fete poate.
Chiar nu am avut nimic nimic, mă ajuta sa adorm repede 1,5 mg.  Se ia înainte de culcare cu 30 min sau o ora. Eu cam in 15 min mergeam la culcare, mă lua un somn de mă secera pur și simplu. Melat te ajută să te odihnești mai bine și mai multe ore, că adormi repede. Plus aportul de melatonina, care e hormonul tinereții. 
Mi-a fost teamă că o sa am reactii adverse de la Intralipid, Prograf și Medrol, atâția estrogeni, progesteron. Nu am avut nimic. După primele zile de tratament mi-am dat seama că chiar am aceeași caliate a vieții, nu mă doare nimic nimic. Mi-a fost teamă de colesterol să nu crească, nu a crescut deloc, decât cel bun a crescut. 
Motisor tu ai f mult ovo. Cred că sunt și de calitate multe. Din 33 sigur sunt destule bune. Probabil spermograma e slabă rău și nu de formează embrioni buni. Eu aveam 2 ovo mature din vreo 4 recoltate, la cele mai multe fivuri.
Despre NK ti- am zis, i-am arătat analizele, nici nu a vrut sa de uite, i-am zis că sunt mărite și NK sange si NK uter si zis că nu s- a demonstrat încă, bla bla. Nu am insistat, nu i-am zis că am citit eu studii. Cred că s- a mulțumit că știa că am avut o dată implantare. Nu o judec, e o drăguță oricum. Cei mai multi medici nu iau în considerare. Așa că nu m- am supărat pe ea. Multe m- a lăsat să le schimb în protocol. Si- a dat seama că inteleg f multe. Era drăguță, câteodată începea să îmi explice ceva și apoi zicea, A, dar d- voastră știți, nu va mai spun....:))))
Eu cred că a vrut sa te descurajeze să nu faci NK urile. 
Bolintineanu cu care am făcut NK uter, a zis că mai degrabă sunt de luat in seama cele din sânge ca cele uterine de schimba lunar. Până la urmă nu am făcut cu ea Fiv, că nu a vrut ea. Albu parca spune cam la fel. Mie așa mi-a zis și Tayfun. Alte fete care au mers la T spun că lor le-a luat în considerare și pe cele din uter dar mie mi-a zis clar că nu le ia în considerare decât pe cele din sânge. Eu am NK mari și din uter ( vreo 31 )și din sânge (19.2). Din uter ar trebui până în 20 și din sânge până în 12, cam așa. 
Adriana37 și mie mi-a scos hematoloaga și Clexane și Aspenter din sapt 6 după sângerări puternice. Și am tot fost, îmi face anlalize dar nu mi-a răspuns de introdus nimic încă. Și eu am stat stresata că nu se vascularizează bine uterul, dar a crescut bine embrionul meu, e deja fat, a trecut de 12 sapt. E bine dezvoltat. Și eu am tot 2 mutații Mthfr hetero și gena Pai homo.
Sarcina ușoară în continuare, Adriana! [flo2]
Motisor, Velvet tare ciudat. Când l-am întrerupt în timpul stimulării, că eu am luat din ziua 19 ( atunci am citit de melatonina) până în ziua 4 de stimulare 1,5 mg, apoi l-am am scăzut la o fărâmă de pastila că mi- era teamă că nu mai adorm și tot m- a ajutat sa adorm repede.

 

Buna! Vad ca esti foarte informata in legatura cu NK-urile... Eu am facut analiza numai pentru cele din sange (de capul meu, fara recomandare de la medic) si mi-a iesit 21%. Cand am mers cu ele la doctor intai m-a certat ca am facut multe analize inutile (intr-adevar erau multe, dar le facusem din disperare pentru ca tocmai ratasem fivul si in nebunia mea eram hotarata sa descopar de una singura cauza ca mi se parea ca medicilor nu le pasa). Dupa ce am insistat eu cu nk-urile mi-a zis ca vom face intralipid inainte de transfer odata si inca una dupa testul de sarcina pozitiv. Eu prin "inainte de transfer" am inteles ca in ziua transferului si am stat relaxata, intralipidul a fost ultimul meu gand... [batcap] Acum asistenta doctorului mi-a spus ca azi trebuia sa fac intralipid pentru ca azi am inceput sa iau si prednison. Eu sunt in Italia, am incercat sa fac rost de intralipidul asta. In farmacii nu se gaseste aici, numai in spitale, in spital nu imi dau pentru ca nu am recomandare de la un medic din cadrul spitalului respectiv...si tot asa... Sotul a zis ca am avut prea multe bete in roate ciclul asta si el crede ca astea sunt semne si mai bine renuntam si reincepem luna viitoare. Apoi am vorbit cu medicul (pe care l-am terorizat zilele astea) si a spus ca asistenta nu stia bine, ca de fapt sunt doua posibilitati: ori fac prima perfuzie azi (cu 6 zile inainte de FET) ori o fac in ziua transferului si sa ma linistesc, ca nu e o problema daca nu o pot face azi.... Sotul a zis ca m-a "pacalit" doctorul din nou.:) Eu tind sa cred ca nu.:) Tu cum ai facut intralipidul?

Ah, si inca ceva... Am citit ca nk-urile cresc si scad in timp, insa doctorul atunci (in martie) nu mi-a zis sa le repet inainte de FET. 

Iti spun lucrurile astea sperand ca imi vei spune parerea ta. Daca intralipidul nu ma ajuta cu nimic in ziua transferului, prefer sa nu il mai fac (intralipidul, nu transferul [:)] ).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bela eu am făcut de capul meu totul, mi-am făcut schema după a altor fete de pe forum, deci nu pot sa îți spun decât cum am făcut eu.  Am citit din urmă și am făcut o medie. Nu am luat nici maxim, nici minim. Eu știu tot de la medici că Nk uterine se schimba, nu știu și de cele din sânge.

Am mai citit de Intralipid facut in ziua ET.

Dar eu am luat cam așa:

Cu 8 zile înainte de FET Intralipid 500, 20% concentrație. Așa s- a nimerit să fac FET ul.

Schema pe care o urmăream era cu 7-10 zile înainte de FET.

Apoi următoarea zi de după FET.

Apoi din 2 in 2 sapt.

Ultimele 2 doze am lăsat să curgă doar 100 ml.

Ultima la 12 sapt nu am mai făcut-o.

Cu vreo 10 zile înainte de FET am inceput Medrol de 5, l-am crescut încet până la 20 mg prin ziua FET.  Pană pe la 7 sapt dar am scazut treptat. Nu trebuie brusc. Nu mă simțeam bine, dar nu de la el. Și l-am am oprit. Schema pe care mi-o făcusem era până la 12 sapt.

Cu 6 zile înainte de FET am inceput Prograf 2mg, 1 dimi, 1 seara. Până la 6 sapt.

Prima zi după FET am făcut și Diphereline, injecție de implantare.

Cu o sapt înainte de FET am luat și melatonina 1,5 mg.

De la FET am scazut melatonina la 0,75.

În ziua 9 de la FET beta 2 ( 182) am oprit melatonina.

Am făcut și vreo 5 fiole proluton după FET. Când am ajuns cu P la 30 am continuat doar cu Crinone dimi+2 arefam 200 seara. 

Doar astea 2 (Arefam și Crinone) primisem de la medic.

În rest am luat de capul meu, de diserare ; îmi făcusem NK și erau mari și din sânge și din uter.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marushelu, tu cand dozai progesteronul, il luai inainte sau dupa recoltare?

Intreb pentru ca l-am verificat si eu sambata, in ziua 12 de la transfer, numai ca mi-a fost teama sa ma las descoperita si am luat un Crinone la ora 6, dupa care am recoltat pe la 8:30. A iesit 185,74 ng/mL (590,653 nmol/L).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...