Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gravidute FIV-oase(83)


Recommended Posts

Maru, legile sunt clare si fiecare tara cu ale ei. Grecii nu fac cu embrioni donatii! Fac doar cu material proaspat. Am luat toate clinicile la rand, nici una nu vrea. Asa ca am zis ca fac cu material donat si ca sa nu mai am batai de cap, merg in Grecia.

Voi ce ati mai luat inainte de luna cu procedura?

Eu iau acum omega 3, coenzima Q10, aspenter, acid folic, magne B6. Mai luati ceva?

Mai iau, ca eu sunt in premenopauza Vitex, tinctura de zmeur, de salvie, lemn dulce. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 275
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mia eu am facut morfologiile cu toti 3, adica Herghelegiu, Rahimian si Pop. Cel mai profi mie mi s a parut a fi Pop dar el e doar ecografist nu si ginecolog. Intr adevar o programare la ei dureaza foarte mult dar morfologiile se fac in anumite saptamani si deci iti poti face programarile inainte. De Alex Dinu si eu am auzit ca e bun, e invatacelul lui Herghelegiu, are cabinetul lipit de al lui Herghelegiu si daca vede ceva suspect imediat il cheama si pe H. La Rahimian e mai pe repede inainte dar si el e un medic foarte bun. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meryo,multumesc mult.eu caut cum.bine ai zis si un ginecologic.pana acum.nimeni nu a stiut sa mi spuna ce impact va avea uterul calcificat asupra sarcinii mele pentru ca nu au mai vazut asta si  daca pot face ceva sa ajut sarcina..nici macar doctorul care m a operat,unul f bun deasemenea,dr Ion Ionut. Mie nu mi ramane decat sa fiu optimista si sa.am.grija cat mai multa!in ultimele doua sapt am.stat numai in pat.mici plimbari prin casa doar..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mia îmi pare rău că ai problemele astea cu uterul. Cum a zis Merry, la Rahimian e pe repede înainte partea de discuție.

Îți zic cum decurge eco: Măsoară, dictează asistentei, îți mai zice și ție cate ceva dar nu mare lucru. Unde e capul, mânuța, etc. Eventual face o gluma. Dar iți zice ce e important. De obicei după eco îmi spunea că e foarte bine copilul. Și "pa!" :))) Acum m- a luat la rost un pic, ceva de genul de ce mă agit, de ce nu sunt liniștita, ce lucrez, etc. Nu înțelegeam.  Era supărat că s- a scurtat colul. Mi-a zis stat la pat cat mai mult. Să lucrez dar sa alternez cu întins pe canapea.

Durează destul de puțin eco, 5-10 minute. Apoi daca ai întrebări îți răspunde. Dar nu te dădăcește. Nu prea da vitamine. L-am întrebat dacă e bine ce iau și drept răspuns mi-a dat să citesc un studiu din care reiese că nu prea ajută prenatalele. 

Mie mi-a zis Merry de el că e bun. Cred că v-a povestit și ea cate a pătimit. Când am auzit numele Rahimian de la Merry, mi-am amintit că am auzit 2 prietene că au fost la Hadi demult. M-am văzut cu ele de curând și Le-am întrebat acum pt ce au mers. Fuseseră trimise de medicii lor. La una din prietene, alti medici nu vedeau osul nazal. Hadi a dat un click și a găsit osul nazal. I-a făcut și amniocenteza să se liniștească. Cea de-a doua prietena s- a dus cred că la ultima morfo sau eco și a sfătuit-o să facă cezarina când ea hotărâse să nască natural cu medicul care îi urmărea sarcina.  Făcuse o cezariana înainte. 

Hadi îmi urmărește sarcina dar merg din când în când și la o doctora, pt că Hadi mă cheamă rar și nu am răbdare.  El mi-a zis sa stau multe ore din zi la pat. Să lucrez puține ore. Cealaltă doctora, deși știe și ea că mi s- a scurtat colul de la 4 la 3cm, a zis că nu sunt probleme, că este închis colul și a zis că nu trebuie sa stau la pat, doar să nu fac efort. Deci mult mai precaut Rahimian in toate cazurile.

Nu știu dacă rămân la Rahimian , in funcție de cum voi sta cu banii.

Concluzii: nu te dădăcește deloc, după eco daca nu ai întrebări pregătite nu mai îți spune nimic.

Aaaa. L-am întrebat eu data trecuta câteva lucruri, am scos bilețelul că uit altfel. Când i-am pus și ultima întrebare, care era legată de cezariana, daca e mai bine la cald sau la rece, s- a cam enervat și mi-a răspuns printr-o întrebare: dar ce tu știi cum va fi până atunci?  Era după discuția cu colul scurtat. Nu știu exact la ce se referea, bănuiesc că la cum va evolua sarcina, daca voi ajunge cu bine la final.

Deci concluzie: scurt, pe repede înainte dar atent și la obiect. Și f precaut.

Noi cred că am vrea sa mai stea cu noi doctorul după eco, să ne spună că totul va fi bine, că nu vor fi probleme. Să ne întrebe ce vitamine mai luam, cum ne simțim, etc :)))

Acum că scriu îmi dau seama că nici cu doctorita nu stau de vorbă prea mult. Și ea la fel, daca nu am întrebări nu mă dădăcește. Îmi spune pa. 

Deci Mia bafta cu alegerea. 

Mie a început să îmi placă de el. O mai stresez pe asistenta la telefon când mă apucă stresul și îl întreabă ea pe Hadi daca nu știe ce să îmi zică. A zis că la telefon ul acela răspunde permanent ea sau o colega. Oricum am sunat la ore normale dar e liniștitor sa știi că dacă chiar ai o urgenta cineva îți răspunde. Probabil că dacă închei contactul cu ei primesc și numărul lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru,multumesc de raspuns,si tie si fetelor. Stai linistita ca nici doctorul din orasul meu la care merg acum nu vorbeste,daca scoate 20 de cuvinte la o intalnire e deja o zi buna! Insa nici eu nu am.avut ce sa il intreb..L am.intrebat de Clexane (v am.zis ca mi e teama sa.l.scot) si mi a zis sa.l.mai fac pt ca oricum.e doza mica.0.2. Eu,in disperare ,acum doua saptamani.i am.scris un mail doctorei Uscatescu,i am.atasat analizele si am intrebat o daca ar mai fi necesara continuarea.raspunsul a fost :,si aici mergem pe aceeasi schema,dar dam clexane dupa beta pozitiv si dam de 0.4. Pana la sapt 12.daca apare ceva la.eco,reluam discutia.astept"  asta a fost tot..nu am.inteles..poate a vrut sa mau scrie ceva dupa "astept"..sau nu stiu..Am.apreciat enorm.efortul.dansei de a mi rasspunde,dar nu am.inteles ce e de facut..asa ca Marti ma.duc aici in oras la.un hematolog..Cu uterul nu pot sa ma.plang ...pana acum.nu am.avut nicio problema,cel.mic (am.aflat deja ca avem.un baietel) creste foarte bine si e activ,colul.inchis. Cu toate astea si eu merg tot pe teoria dlui doctor Rahimian,mai mult in pat decat hai hui.daca nu aveam.episodul acela cu scurgerea maronie,poate nu devenean chiar atat de precauta,insa acum sunt scuturata bine!! Poate prea bine  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Fetele, dupa ce am aflat de hematomul subcorial ,la sugestia unei doctore am facut si progeste ronul.  A iesit  >190.8     este ok pentru saptamana 15? Doctora a zis ca hematomul se poate forma si din cauza unei lipse de progesteron! Neavand un tabel cu valori de referinta nu mi dau seama daca e ok..hematom subcorial a mai avut cineva??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mia, eu nu am facut progesteronul decat la primul beta, dar pe buletinul de analize de la bioclinica apar urmatoarele valori de referinta: 

Trim. I = 11-44,3 ng/ml

Trim. II= 25,4-83,3 ng/ml

Trim. III= 58,7-214 ng/ml

Nu ai precizat in ce unitate de masura e progesteronul tau, dar pare ok

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...