Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gravidute FIV-oase(83)


Recommended Posts

La morfo trebuie să măsoare niste chestii fizice, os nazal, translucenta nucala, o să verifici macar astea. Măsurătorile astea îți spun dacă e risc de down si inca ceva.

Eu chiar l-am întrebat pe Hadi daca nu îmi dă și Harmony sau altceva și a zis că nu suspectează nimic și m- a liniștit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 275
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Maru, geneticiana mi-a spus ca polimorfismul meu nu are semnificatie clinica deosebita. Am facut cariotipul dupa FIV 1, dupa pierderea sarcinii si esecul ulterior de la FET. Dupa aceea am mai facut 3 FIV.

Recomandarea pentru Nifty am primit-o datorita antecedentului de Down (dupa SOE de la FIV 1 am favut cariotipul fetal si am descoperit trisomia 21).

De dublu test ma tem tocmai din cauza aceasta, desi, statistic, cred ca sansele ca ghinionul sa se repete nu sunt asa de mari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Așa e, Nu se întâmplă și a doua oara.

O prietena tot așa a avut, depistata cu amniocenteza. A făcut reducție embrionară atunci. Se prinseră 2. Apoi a avut o sarcina normala, tot fiv. Are 2 copii sănătoși. Oricum nu știu nici amniocenteza aia cat de relevată e, dacă chiar ar fi avut copilul down. Cert e că într-adevăr statistic e puțin probabil să se mai întâmple odată.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Corinka.

Da eu am 2 mutatii heterozigote , iar in sapt.8-9 de sarcina am intrerupt clexane, continuand doar cu aspenter. La morfologia de prim trimestru, mi s-a recomandat sa intrerup si aspenterul, deci a 12 sapt., ceea ce am si facut.

In rest noi suntem bine, crestem avem 21 sapt., ne miscam , suntem o fetitza tare jucausa. 

Singura problema e dormitul, nu mi gasesc pozitia, abia la 1-2 adorm, voi cum faceti fetelor sa dormiti mai bine??? Da ti mi un pont...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos, Adriana!

Cat despre dormit, eu inca nu mi-am facut griji in privinta asta pentru ca sunt abia in a paisprezecea saptamana, asa ca inca alternez stanga, dreapta si spate, fara nicio durere.

Dupa incidentul cu Nifty, doctorita mi-a recomandat Harmony. Am facut masuratorile sambata, iar azi am fost la recoltare, dar m-au amanat pe miercuri, pentru ca maine e zi libera si proba nu poate fi trimisa azi mai departe.

Credeti ca e o problema un interval de 4 zile intre eco si recoltare? Nu influenteaza acuratetea testului?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, ce repede a trecut timpul, deja ai trecut de jumatatea drumului. Te-ai hotarat unde nasti?

Pt dormit nu stiu ce sa iti recomand, eu am dormit foarte bine, chiar si cat am stat in spital aproape 2 saptamani, chiar se mirau celelalte fete cum pot sa dorm asa  [batcap] mai ales ca era si sala de nasteri naturale langa salonul nostru si iti imaginezi cum se auzea  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . Singura problema e ca dormeam f mult pe partea stanga si ma trezeam cu niste dureri puternice de oase si cu degetele de la mana umflate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pt sfaturi..am incercat cu perne dar nu merge, ma ''invart'' toata noaptea intre ele..pana la urma adorm tot pe partea stg sau dr...asa obisnuiam si inainte...ma conformez cu probl dormitului, numai bebelina sa fie bine [bib]

Corinka eu am facut test normal de sange pt primul trimestru, inainte de eco , nu stiu cum e la Hormony, iti tin pumnii sa iese bine testul [flo2]  Cum au iesit masuratorile de la eco??

Eu pe 21 august merg la medic sa mi faca morofologia pt trim.2, si mi-a zis ca imi va da sa fac 3 analize..dar care or fii nu stiu...oricum pana acum toate au iesit bune..sper si de acum incolo...

Ana, da asa e ca trece timpul, ma nelinisteste si faptul ca nu am luat deloc in greutate, cu toata ca fetitza e in grafic...de nastere nu am vorbit inca , optez catre stat , sunt sigura..tu ai avut ceva probl la stat?? ce face baietelul, e mancacios???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...