Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gravidute FIV-oase(83)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 275
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetele , revin si eu si apelez din nou la cunostintele voastre in materie..poate ati mai auzit cazuri. Ieri am fost la ecografie, (de azi am intrat in 20 de sapt, practic ieri eram in ultima zi din sapt 19) si am facut eco morfofetala ( nu stiu de ce nu m am programat prin sapt 21-22 ca majoritatea..doctora e f ocupata si oricum am sunat cu o luna inainte..probabil din disperare ca nu mai prind loc am zis ca e ok asa). Ieri, dupa 2 ore de asteptare am intrat cu emotii cat casa, 45 de min au durat toate masuratorile, timp in care doctora nu a scos un cuvant si nici eu nu am vrut sa o stresez, cand a incheiat a zis : ,,e cel mai frumos copilas si cel mai cuminte pe care l am vazut la morfo, doar doua aspecte nu mi au placut, adica au iesit un pic din grafic iar eu fac totul dupa carti, orice mica abatere prefer sa o mentionez. si anume ecogenitate intestinala usor crescuta si colecist mai mic decat de obicei,,. Mi a spus ca nu e nimic ingrijorator, o sa mai urmarim, insa va dati seama ca eu am ramas fixata pe aceste doua aspecte!!! Un altul a mai fost ca abdonimal colul era de 2.9 si a zis oo cam mic, insa i am sus ca in urma cu o spt era 3,7 asa ca l a masurat si intravaginal si era 3.4.Partea buna spunea ea e inchis si arata f bine, nu e supus niciunei presiuni.  Va spun sincer ca toata noaptea am visat NUMAI ecografii, numai imagini..as vrea sa ma debarasez putin sa ma calmez insa nu stiu de ce nu ma pot agata si de partea pozitiva care a spus o si anume ca nu e nimic ingrijorator! Ati avut ceva mentiuni de genul pe la morfo care s-au reglat in timp? Din ce am mai citit eu daca erau suspiciuni mai mari ma punea sa fac amniocenteza, insa nu a pomenit nimic de asa ceva. Maine seara ma duc cu rezultatul la o alta doctora cu care mai tin legatura, este de garda in spital si mi a zis sa trec sa vada ecografia. Chiar o sa o intreb daca ar mai fi nevoie de inca o morfologie la 21-22 de sapt! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mia ai fost prea devreme și probabil nu se vede bine.  Mai bine se abținea totuși decât să te sperie, și putea să aștepte să vadă următoarea data pt că oricum nu ai ce sa faci. Și colecistul o fi cum sunt și alte măsurători. De exemplu capul este ca la 23 sapt , femurul ca la 24s. La mine nu sunt toate corespunzătoare exact vârstei dar asta am remarcat eu , nu mi-a zis medicul că ar fi ceva in neregula cu aceste măsurători niciodată. 

Mie la fiecare întâlnire îmi face asistenta programarea următoare exact cum spune doctorul. 

Sper că e foarte in regula bebe, și să fi fost prea devreme făcută morfo. 90% tind sa cred că așa este. Am mai auzit medici care văd diverse probleme la făt și de fapt nu sunt. Pe mine m- a trimis o prietena după forum la un dr bun, Hadi ca sa nu mi se întâmple chestii de genul asta.  Ei I se spusese că bebe are defect la inimă și va trebui operat imediat după naștere. A mers apoi la Hadi și acesta nu a văzut niciun defect. Și mai am un exemplu, unei prietene I s-a spus că bebe are Down, că nu se vede osul nazal. A mers la același Hadi Rahimian si a găsit imediat osul nazal, l- a și măsurat. E adevărat că Hadi are un ecogrf mai bun decât alții,  am mai fost și eu pe la alti doctori și se vede diferența.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ești speriata mai mergi la o morfo sau la o eco de control Doppler , ca să fie mai ieftina.

Eu sunt curioasa de ce mai face bebelușul meu și nu am răbdare să merg la Hadi la o luna.

Așa că mă duc și la Stan Alin la Medlife luni să văd cum mai crește. Am un stres de fapt și eu, am risc de creștere, o artera uterina are rezistență mare. Eu cer eco control Sarcina Doppler, unde nu scrie trimestru. La telefon mă tot întreabă ce trimestru sunt și îi repet că acea eco Doppler vreau care e 240 de lei. Recepționerele tot încearcă să îmi dea eco 4D trim 2 care e 385 de lei. De fapt cred că e același lucru doar că plătești mai scump. Ecograful e același și oricum medicul activează și un pic 4d să îl vezi pe bebe. În rest folosește Doppler. Așa că sa te orientezi ce ceri la tel. Eu m-am uitat pe site înainte.

Bafta multa Mia. Să auzim vești bune in continuare!

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, pana la ce varsta a sarcinii ati luat suplimente de progesteron? Eu am luat aseara ultimul Utrogestan de 100 mg, iar azi am facut 16 saptamani. Mi s-a spus ca doar pana la 16 saptamani sa iau, tot scazusem treptat doza, conform indicatiilor medicului de la FIV. El spusese sa iau pana in saptamana 16. Ati luat pana mai tarziu de atat?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marushelu,multumesc.Si eu tind sa cred ca ea a preferat sa mentioneze aspectele astea dar sigur se vor regla in 2 sapt.azi.mai.merg la o.doctora sa.vad ce mi spune.Poate ma.stresez eu prea tare! Maru,ieri.mi a masurat si rezistenta pe artere ,acum e 0.61,respectiv 0.64 deci a mai scazut.Probabil de la Aspenter! Corinka,si.mie din Cehia.mi au zis sa scot treptat progesteronul.dar avand si hematomul acela ,doctorul mi a zis sa continui cu 4 pe zi ..pe care le iau si in prezent.Am mai fost si la altcineva si mi a zis acelasi lucru! Dar daca nu sunt alte probleme probabil.il poti scoate..pe aici,cunostinele.mele au tot luat chiar pana in luna a 8a,macar cate unul sau doua pe zi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atat doctorul.cat si doctora la.care.ma duc frecvent au zis ca Progesteronul.relaxeaza uterul,eu am un uter usor contractil si poate de asta mi au zis sa l.iau fara teama! Inca o prietena a avut colul deschis cu o sarcina iar acum la a doua,la fel,i a dat cate doua pe zi pana la.sf sarcinii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...