Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gravidute FIV-oase(83)


Recommended Posts

Clemence, noi suntem bine, ieri a avut o lunita. E cuminte, doarme foarte bine noaptea, are colici, dar nu foarte puternici, chiar azi am fost la pediatru si ne-a spus ca s-a dezvoltat foarte bine, avand in vedere complicatiile de la nastere, a luat mai bine de 1 kg in greutate pana acum si a crescut 4 cm. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 275
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

S-a confruntat cineva în sarcină cu dureri de femur, de articulatie coxo-femurală şi de umăr? Am abia 17 săptămâni şi 3 zile şi de vreo săptămână am dureri noaptea pe partea pe care dorm. Dacă mă întorc, încep durerile pe cealaltă parte. În timpul zilei se mai ameliorează, dar noaptea, chinul reîncepe.

Deşi sunt în concediu, ies seara cu soțul să îmi fac plimbarea, ieri am făcut peste 8500 de paşi, alaltăieri peste 6500, deci nu stau să mi se atrofieze musculatura.

Oare care o fi cauza acestor dureri?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și pe mine mă durea soldul pe care dormeam. Am 26 săpt.  Mi-am luat pernă de gravida clepsidra de la voinicel. De două zile dorm pe ea, nu mă mai doare soldul dar tot mă trezesc des sa merg la toaleta.

Eu am alta problema, nu urinez tot. De-aia merg des, că nu se golește vezica. Mă duc după 3 minute și fac mai mult ca prima data. Sau stau pe buda 10 minute și urinez în reprize. 

Vi se întâmplă? Mi-am făcut analiza urinei, nu a ieșit nimic, acum vreo luna. Îmi mai revenisem, dar Acum e mai rău ca niciodată, aproape că nu pot face. O sta bebe prea pe vezica, cum a zis doctorul. Sper sa fie asta.

Corinka ești fericită cu pașii. Eu daca stau 1 ora in picioare mă dor călcâiele de mor. Calcaneul de fapt. Mă dor oricum tot timpul, ca niste vânătăi. Daca mai si merg pe  ele....  Și în plus, când merg seara la o scurta plimbare imi simt uterul foarte jos cum se mișcă într-o parte și în alta și mă doare la fiecare pas.

Prin casa merg ok,  dar când ies pe stradă îmi vine să mă întorc. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu calcaneul am avut-o vara trecută în timpul stimulării, când am mers zilnic mult pe jos, în Turcia. Și am continuat să merg cu dureri să tot vizitez. Credeam că e doar oboseala acumulata, un fel de febră dar m- au durut apoi luni de zile. Apoi mi-au trecut. Au revenit in toamna când am făcut stimulare la Gynera, tot așa pentru câteva luni. Am presupus că erau de vina estrogenii pt că de ambele  dați am luat estrogeni.

Acum cam de la 15 săpt mă dor iar calcaneurile, deasupra călcâielor. Or fi estrogenii din sarcina.

Nu îmi fac probleme, dar am zis sa scriu aici să văd daca mai are cineva problemele astea.

După ce nasc mă duc și mă caut pe la doctori cu toate, asta daca nu vor trece de la sine.

Acum singura dorința e să ajung la termen. M-am hotărât și cu nașterea, la Stan, la Medlife.

Între timp merg și la Stan o data pe luna și la Hadi la fel. Practic la 2 săpt fac o eco să văd cum mai este colul și bebe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marushelu,problema asta cu pipilica o am si eu.E adevarat ca nu in fiecare zi dar sunt zile cand ma.duc.foarte des.Aseara de exemplu cred ca m am.dus si la.zece min si.la.fel,aveam.impresia ca nu se goleste vezica..sunt si zile in.care ma.simt f bine! Si eu am.facut analize si nu am.nicio infectie urinara,e clar ca bebelusul mai "calca"pe vezica  [:-)))] eu joi acum.implinesc 22 de saptamani!si eu tot din doua in doua saptamani merg la.control la.doi doctori diferiti pentru ca nu m am.hotarat unde nasc,in plus nu cred ca as putea sa.ma duc odata pe luna..desi doctora mi a zis acum la.ultimul control.ca e totul f bine sa nu mai vin atat de des.dar na..poti sa te intelegi cu mine? [batcap] fiecare saptamana care trece mi se.pare o.binecuvantare,am.zis ca nu voi cumpara hainute pana nu ajung macar la 7 luni dar nu m am putut abtine si i am.luat deja o paturica,ceva costumase [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Mia. Deci și tu pățești fix ca mine cu pipilica.  Eram aproape convinsa că am eu vezica stricată. Tot e scarry cănd am impresia că nu o să mai pot face, dar macar știu că e sarcina de vina.

Și eu la fel, nu pot sa merg la o luna la eco. Mi se pare o veșnicie. F bine, lasă că două păreri diferite sunt binevenite, ne mai liniștesc.:))) 

Eu m-am abținut să ii cumpăr dar mi-au adus prietenii un pătuț, o scoica...:))))

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!!! Maru, pe mine ma doare sub calcai cand merg, e ca o amorteala cand calc, asa ai si tu Maru?  Pb cu urinatul nu am inca insa de o luna stranut f mult si de 3 sapt am nasul infundat iar noaptea nu pot sa dorm ca ma sufoc, am incercat perna mai sus dar nu ajuta. Dr Stan a zis sa iau ceva de alergie si nu m a ajutat, era si interzis in sarcina dar am luat o pastila sa verific dc e alergie, dc nu ajuta cred ca e... oricum f greu, nu pot sa ma odihnesc. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Erica, Cel mai mult mă doare tot călcâiul, părți laterale și în spate, nu partea pe care calc. Mai îmi fac masaj și mă dor când le masez. Mai stau întinsă și pun călcâiele pe un prosop ud sub care pun o baterie congelată. Dar simt și cum zici tu, sub calcai ca o arsura, când mă ridic din pat și pun piciorul jos. Nu știu dacă sunt estrogenii din sarcina de vina. Sau mi-am stricat călcâiele că am mers și 20000, 30000 de pași pe zi anul trecut prin Istanbul. Chestia e că în unele luni nu m-au durut. Au reînceput durerile la 15 săpt. Pare să aibă legătură cu sarcina. Cu urinatul poate nu o să ai, sau nu așa rău. Problema cu urinatul o aveam parțial de dinainte de sarcina, în unele luni, după ovulație , timp de o sapt urinam cu dificultate, cu un fir subțire în loc de jet. Am rămas cu asta de acum câțiva ani, după o puncție. O Dra mi- a zis că un ovar e lăsat în jos, apasă pe vezica. Dar acum e mult mai rău în sarcina. Mă tot duc la toaleta, fac puțin și mă întorc cu vezica plina. La un moment dat reușesc să o goleasc, dar greu. Hadi mi-a zis că bebe are capul pe vezica mea și e strivita. Lui Stan nu i-am mai zis de problema asta. Pare o alergie ce ai tu. Eu nu strănut. Dar nasul înfundat îl am de la inceput. Parca sunt răcită, îl suflu de câteva ori pe zi ca sa pot respira. Să pui ceva in nas eventual, apă de mare. Strănuți și noaptea?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...