Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gravidute FIV-oase(83)


Recommended Posts

Corinka,lucrez la stat

am anuntat ca sunt insarcinata si voi intra in concediu pe toata perioada sarcinii.din ce intelesesem.eu (corecteaza ma.daca bat campii)de la 30 de saptamani se intra in concediu legal.pana atunvi poti lua pana la.82 de zile de concediu medical (eu acum sunt in medical,concediul mi l a dat medicul ginecolog cu mentiunea diverse complicatii ale sarcinii)...choar sunt nelamurita cu ce am de facut mai tarziu..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 275
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mia, nu conteaza daca lucrezi la stat sau la privat, si eu tot la stat lucrez, dar oriunde, drepturile gravidei sunt aceleasi.

Si institutiile de stat au obligatia sa incheie contracte cu cabinete de medicina muncii.

Tu cum ai anuntat ca esti insarcinata? Doar le-ai spus cand ai dus concediile medicale sau i-ai instiintat in scris?

Eu i-am anuntat in scris (atasand, normal, documentul medical doveditor), iar ei, la randul lor, au anuntat medicul de medicina muncii, in ordonanta scrie ca trebuie sa il anunte in 10 zile de la primirea instiintarii scrise privind starea de graviditate.

Iar dupa ce medicul de medicina muncii a intocmit raportul, am primit de la angajator o adresa in scris prin care eram instiintata ce a recomandat medicul de medicina muncii, respectiv concediu de risc maternal in cazul meu.

Concediu prenatal poti avea intre 0 si 86 de zile (adica de pe la 30 de saptamani), pentru ca 42 de zile din totalul de 126 trebuie lasate obligatoriu dupa nastere.

Concediu de odihna neefectuat nu mai ai deloc?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Melisa , felicitari pt cei 2 baietei. Sarcina usoara in contiunare!!

 

Ana multumesc pt raspuns, eu de atunci nu am mai avut contractii, sau poate nu le am sesizat eu. Ce face bb??

 

Si eu stiam ca se pot lua 90 de zile de concediu medical si 126 de zile de concediu de maternitate. La mine e mai simplu, lucrez la privat si am anuntat doar verbal, pt ca pot sa imi iau liber cand vreau si sa stau la lucru cat vreau, iar de la 1 noiembrie stau acasa. Apoi nu stiu cum sa optez pt indemnizatie, va fi 85% din media veniturile nete pe ultimile 12 luni, timp de 2 ani?? Insa si daca optez pt 2 ani. ma gandesc ca ma pot intoarce oricand la lucru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E pe ultimele 6 luni, din cate stiu eu. Ultimele 6 luni lucrate in intervalul ultimelor 12 luni calendaristice sau asa ceva.

Mai e o chestiune pentru care trebuie optat la inceput: daca te intorci mai devreme de doi ani, dar nu stiu acum exact cu cat mai repede, primesti un stimulent de reinsertie, 500 lei pe luna sau asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E pe ultimele 6 luni, din cate stiu eu. Ultimele 6 luni lucrate in intervalul ultimelor 12 luni calendaristice sau asa ceva.

Mai e o chestiune pentru care trebuie optat la inceput: daca te intorci mai devreme de doi ani, dar nu stiu acum exact cu cat mai repede, primesti un stimulent de reinsertie, 500 lei pe luna sau asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinka, indemnizatia se calculeaza avand in vedere veniturile nete realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii.

Stimulentul de insertie este in valoare de 650 lei de la 01.04.2017 si pt a beneficia de el trebuie sa te intorci la munca cu minim 60 de zile inainte de a implini copilul 2 ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru precizari, Nyny!

Ramasesem cu gandul la calculul indemnizatiei de risc maternal, care se calculeaza raportat la ultimele 6 luni.

Mia, mai mult decat ce am scris mai sus, chiar nu stiu ce alte lamuriri sa-ti mai dau.

In locul tau as discuta initial cu medicul ginecolog, nu cu medicul de familie, pentru ca ginecologul trebuie sa faca recomandarile in baza carora propune medicul de medicina muncii masurile necesare. Adica riscul sarcinii il evalueaza ginecologul, nu medicul de medicina muncii. Practic, medicul de medicina muncii verifica daca la serviciu exista conditiile pentru a se respecta recomandarile ginecologului. De exemplu, daca ginecologul considera ca trebuie sa stai la pat, medicul de medicina muncii constata ca la serviciu nu ai aceasta posibilitate si recomanda concediu de risc maternal samd.

Daca ai nevoie de risc maternal, nu mai pierde timpul, la mine a durat o luna pana am obtinut recomandarea deoarece dureaza pana angajatorul anunta medicul de medicina muncii si pana acesta intocmeste raportul de evaluare.

La mine, ginecologul a specificat in scrisoarea medicala ca e sarcina obtinuta prin FIV (dupa ce m-a intrebat daca sunt de acord sa furnizeze aceasta informatie). Cred ca ajuta si informatia asta, denota ca e o sarcina sensibila. Si am si mentionat prin cerere scrisa ca am nevoie de concediu de risc maternal, nu de alte masuri, pentru ca nu-mi sunt de ajutor, data fiind situatia mea.

Nici la mine nu s-a pus problema ca nu sunt crezuta daca anunt doar oral ca sunt insarcinata, dar a fost nevoie si de instiintare scrisa (cum prevad normele legale) pentru indeplinirea tuturor formalitatilor.

Sanatate si succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinka, multumesc foarte mult pentru lamuriri! Luni o sa contactez doctora ginecolog pentru a ma sfatui ca este de facut, eu pana acum am mers la alt medic, insa de la 22 de sapt m am sucit si am ales alta doctora, implicit alt spital unde sa nasc. O sa ma interesez ce este de facut! 

Mereu m-au depasit chestiunile legate de hartogarii, de fel sunt o imprastiata si acum am zis ca trebuie sa ma adun  [:-)))] !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...