Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gravidute FIV-oase(83)


Recommended Posts

Mai târziu o sa auzi, prima data la 13s la morfo. La 13s mi-a zis Hadi ca am risc de creștere, dar e doar risc, să nu mă sperii. Era la morfo+ dublul test. Nu ai cum sa ratezi îți zice medicul. Am elucidat misterul că nu știam de ce a ieșit riscul ăla. Am mai fost la o Dra , așa e control, nu aveam răbdare până pe 18 iulie să merg la medicul meu. Am cerut eco sa văd daca creste bine, a știut ea ce să facă. Și mi-a zis de arterele astea că ele dau riscul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 275
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu știu ce e nifty. Am făcut doar dublu test+ morfo. Am întrebat de panorama și a zis că a ieșit bine dublul test și morfo și nu trebuie sa fac altceva. Trabslucenta nucala și os nazal ai ieșit bine la morfo. Daca nu ies bine, ai risc de sindrom down și altele. Stau totuși stresata că nu am făcut panorama dar inca 2 medici pe la care am mai fost au măsurat și ei și au zis sa stau liniștită.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marushelu, nu mai retin exact si nu am analizele la indemana, dar cred ca si la mine la prima morfo era o valoare undeva la 0.67 sau 0.69. Dr nu mi-a explicat atunci riscurile, iar eu nu stiam nimic despre asta ca sa stiu ce sa intreb, dar mi-a recomandat sa nu mananc sarat si sa am grija cu tensiunea. La urmatoarea morfo mi-a zis ca nu mai exista nici un risc si ca pot sa renunt la regimul fara sare, dar nu a fost cazul pt ca eu oricum mananc dintotdeauna mai nesarat, iar tensiunea mea normala este 90 cu 60, rareori a fost 100 cu 70.

Testul nifty, este tot un test pt anomalii, de genul testului panorama. Eu zic sa nu te stresezi ca nu l-ai facut, daca totul a iesit bine la morfo si dublu test, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. 

Fetelor, eu acum am ajuns de la medicul de familie, mi-a facut masuratorile alea lunare si mi-a zis ca e lasata burtica deja. Luna trecuta fundul uterin era 34, iar acum a scazut la 27, abia vineri fac 34 saptamani, sper sa nu se grabeasca bebe prea tare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Ana! Și eu am tensiunea la fel. Mănânc usor sărat, tocmai de-aia ne gătim, că mâncarea de la Mega, rar luam, mi se pare sărată. Și toți care mănâncă la mine își pun sare in mâncare. :))) Și eu sper sa fie bine cu arterele astea. Deci nici tu nu ai avut rezistenta mica și a crescut bine bebe.

Tu ești luna mare, de-abia aștept să ajung și eu. :) Bafta multa să naști cat mai aproape de termen! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marushelu la prima morfologie e mai crescuta rezistanta pe arterele uterine apoi scad,  la morfologia de trim 2 se masoara si sunt relevante, daca tot sunt crescute o vizita le hematolog nu ar strica. Test Panorama sau nifty nu am facut ca a iesit bine dublul test si ecografiile, eu cred ca ecografiile sunt cele relevante si Dr Hadi Rahimian stie ce face, nu te stresa pentru asta. Stiu ca nu poti fi linistita din pacate asa suntem noi , toata sarcina m-am stresat de cate ceva, fi optimista si bucurate de minunea pe care o traiesti.

Ana nu contraza ca ai burta lasata, unele femei asa o au toata sarcina si nu nasc inainte de termen. A mea e inca sus la 36 saptamani dar asa a fost tot timpul, arsurile deja sunt de nesuportat, iar bebelilusa imi aranjeaza organele zi si noapte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia

La 15 sapt erau măsurătorile făcute, 0,35 și 0,75.

La 18 săpt merg la Hadi sa văd ce spune și el.

Nu știu dacă ajung la Uscatescu, cred că mă duc după ce merg la Hadi. Iau Aspenter de la 15 săpt. Mai m- am liniștit, am citit că important e sa fie rezista mica după vreo 28 de săpt când ia copilul mult in greutate. 

Mersi că mi-ai zis că scade, acum îmi dau seama că IR ul din eco de la Hadi ( peste 1 cred că chiar 1,7) e același lucru cu rezistenta arterelor uterine de la ultima doctora. 0,75 și 0,35.

Deci a scăzut.

Am crezut că a măsurat altceva Hadi că era prea mare cifra față de cifrele de acum. Și a dat o sigură cifra Hadi. Asa țin minte, IR 1,7

Iar la doctorita de la 15 s scrie altfel, o să mă uit acasă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor!ma poate ajuta cineva cu un raspuns??joi ,pestec3 zile ,urmeaza sa implinesc 13 saptamani.aseara am.fost 4 ore la o.nunta si mi a fost cam.frig,am.simtit usoare intepaturi la.ovar si cand am.ajuns.acasa am.vazut ca protej slipul era plin de o scurgere maro.m.am.panicat foarte tare si am.plecat la.urgenta unde mi s a spus ca bebe e bine dar sa merg la.medicul.meu azi.Ceea ce am.si facut.la 8 dimineata eram.in spital.la.eco e totul.ok,am.doua fibroame mai micute ,doctorul.spune ca poate fi asta cauza.mi a marit din nou doza de aarefam.mi a dat.8 pe zi.pt ca le redusesem.la.doua pe zi si magnerot.femosun iau deja.acum.am.fost la.abie si nu mi mai curge nimic

doctorul.mi a zis repaos.la.pat..insa m.am.sttesat teribil..aveti.idee daca e ceva grav???am.uitat sa intreb daca mai continui cu clexane..nu am.mutatii dar mi.l au dat din cehia.ei au zi sa.l fac pana in sapt 12 dar.eu m.am.gandit sa.il fac.pana la 14 sapt.daca a mai patit cineva ceva asemanator..v as fi recunoscatoare pt ceva sfaturi..m.am.simtit f bine pana acum.si nu mi mai.revin din.soc..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mia dacă nu e sânge roșu proaspăt nu e motiv de mari griji din câte știu și am tot citit și zice toată lumea. Clexane preîntâmpina problemele de coagulare, întreabă un hematolog dacă are vreo legătură sângerarea cu clexane-ul dat (din câte înțeleg) mai mult preventiv. E bine să consulți medicul pentru absolut orice și sa nu ai tu inițiative terapeutice. 

 

Nu te superi că-ti spun, dar nu mai da curs evenimentelor sociale. Sarcinile FIV sunt delicate, odihnește-te și fă mișcare cât să nu te simți arestată la pat. Dar nu stres, zgomot, frig, etc. Dacă ai un medic ginecolog încredere, ascultă-i sfatul. Dacă n-ai, cere 2-3 păreri. Relax și liniște. Te îmbrățișez.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...