Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gravidute FIV-oase(83)


Recommended Posts

Azi, la 9 saptamani si 6 zile, bebe are 3 cm si a "salutat" cu manutele la eco.

Colul are 4,5 cm si e perfect inchis, zice medicul. Vi se pare si voua ok?

Sunt ingrijorata un pic din cauza Medrolului. De marti am scazut iar doza, de data asta la 4 mg si trebuie sa mai iau asa pana marti si gata.

Dar nu sunt sigura daca am luat azi tableta.

Trebuia sa iau 4 mg de Medrol, adica un sfert de tableta. Si, dupa ce am iesit de la clinica din Debretin, inainte sa plec cu masina spre casa am vrut sa imi iau medicamentele: 2 tablete de Magnerot, una de Femibion, una de Kalium-R si sfertul de Medrol.
Le-am scos din cutia cu medicamente si mi-am amintit sa imi desfac dopul la apa.
Am strans pumnul cu medicamente si am desfacut apa. Cand am desfacut pumnul nu mai era sfertul de Medrol.
M-am cautat in poala, pe scaunul masinii, pe jos, nimic!
Nu-i exclus nici sa fi luat acea pastila prima, fara apa. Habar n-am. Nu tin minte sa fi luat pastila, dar si memoria ini tot joaca feste mai nou.
Ma gandeam ca fiind deja pe doza redusa, mai bine sar o doza decat sa iau mai mult (ar insemna sa cresc si sa scad iar). Voi ce credeti?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 275
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Corinka,regula cand uiti sau nu mai stii daca ai luat o.doza este sa nu o mai iei si sa continui din ziua urmatoare! Mai ca mine care am.uitat sa fac Pregnylul..Doamne..si.acum ma minunez..stai linistita ca bebelusul e prins bine.ce repede trece timpul..sa ai o perioada linistita si frumoasa! Si mie mi a facut din manute ca 10 saptamani,parca aplauda..e un sentiment unic..nici acum.nu mi vine sa cred ca minunea la care ma uit pe ecran este  a mea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, scriu aici ca vad ca intrati mai des. 

Am fost la control ginecologic la dr mea. Nu i-am spus ca mai vreau sa fac FIV, ca nu este de acord, i-am zis ca am cunoscut pe cineva si parca sunt tentata sa am o relatie. (in particular, imi vine sa imi dau palme, ca de cand m-am gandit sa mai incerc, am doi barbati care ma curteaza, ii cunosc mai d emult dar acum s-au gasit sa ma curteze. unul chiar isi doreste o relatie serioasa, cu catel cu purcel, adica vrea copii, inclusiv sa adopte. celallat o mai lalaie, in sensul ca vrea copii dar probabil cu una mai tanara).

La eco, pe ovarul stang, apare un chist de vreo 38 mm. Dr a zis sa fac hormonalele de ziua 3a, markerii de cancer ovarian si mai facem eco peste 3 luni.

Asa cum v-am zis, eu am scris la mai multe clinici, atat in Cehia cat si in Grecia. In Cehia imi este greu sa mai fac cu embrioni donati ca toate clinicile imi cer partener si daca nu sunt casatorita si nu merg cu partenerul acolo, declaratie notariala. Nu pot cere nimanui sa mearga cu mine la notar sa faca asta. Chiar nu am pe cine sa rog sa ma ajute.

Asa ca m-am orientat spre Grecia, ca sa scap de stres. Momentan, am acceptat oferta celor de la clinica Mitosis, dupa ce a scris cineva pe aici ca a fost la ei. Ca habar nu aveam de aceasta clinica. Asta si deoarece pe site-ul lor, si mais unt cateva clinici, FIV cu ovocite donate costa 3500 euro. La mine insa, avand in vedere ca am nevoie si de sperma, cica ajunge la 4500-5000 euro. Au si niste pachete de servicii, alta clinica nu mi-au oferit asta: control initial si stat intr-un apartament pus la dispozitie de clinica, in ambele vizite acolo. Insa mi-au zis sa fac o histeroscopie cu biopsie si examene pentru bacterii din cavitatea uterina la 600 euro. 

Va intreb, credeti ca este bine sa fac la ei aceste investigatii, acum ca am si acest chist? Dr a zis ca il dreneaza daca considera ca este necesar. V-ati mai confruntat cu asa ceva? Sa mai astept sa vad ce se intampla cu acest chist? Am mai avut nul dupa FIV 2 si a disparut singur. 

Despre clinica Mitosis Grecia stiti ceva mai multe informatii?

Multumesc mult

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raish ce tâmpiți cehii că cer partener la embrio a doptie. Poate ar trebui sa mai ai un pic de rabdare , poate faci Fiv cu unul din tipii care te curtează.? Știu că nu ai timp de așteptat, dar poate se clarifica repede între voi ce va fi.

Nu am auzit de analiza aceea a uterului.

Nu au și Grecii embrioni donati, daca tot e vorba și de gameți masculini donati?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marushelu,stiu ca tu esti la domnul doctor Rahimian Hadi,vei ramane sa nasti la Regina Maria? In cautarea unui medic bun din Bucuresti,eventual la.Regina Maria caci aici as vrea sa nasc am dat de dnul doctor. Am sunat acum sa imi fac o programare pentru 8 sau 9 august cand doresc sa fac si triplutest si mi s a spus ca ma va contacta asistenta dansului pentru a vedea ce dosponibilitate au.tu esti multumita ? Fiidnca am si un uter mai problematic am tot cautat sa merg la cineva care nu sta si se uita la ecograf fara sa mindea explicatii..sau sa dea din umeri cum.mi s a intamplat aici..pana acum.totul a decurs bine insa m.as simti.mai in siguranta pe mainile cuiva mai competent.Eu sunt din provincie si as veni ori de cate ori m ar chema..daca mi poti da mai multe detalii despre cat de ocupat e dn doctor si ceva impresii personale m as bucura mult

poti si pe privat daca vrei!pupici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mia, pt ecografii morfologice, am inteles ca cei mai buni ar fi Adrian Pop (regina M) si Doru Herghelegiu (Sanador). Deci sigur sunt buni pe orice eco. Sunt convinsa ca sunt cu mult mai multi, ei sunt cam cei mai cunoscuti, dar nu-ti imagina ca si vorbesc; oamenii isi fac treaba, dar nu prea vorbesc, cel putin Herghelegiu, asta daca nu cumva iti urmareste si o eventuala sarcina. Rahimian nu stiu cat de bun e pe eco, eu personal si strict in ceea ce priveste experienta mea cu el, mi s-a parut superficial. Sociabil, intr-adevar, glumet...dar atat. Repet, parerea mea. Sunt f multi dr buni si tineri, de care inca nu s-a auzit asa de mult inca (de ex, dr Gica de la Medlife).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sele,pe mine ma intereseaza sa mi monitorizeze sarcina si sa mi spuna ce as putea sa fac sa il ajut pe bebe sa aiba parte de o sedere placuta  [:-)))] in urma unei operatii de indepartare a unui fibrom uterul meu a ramas cu multiple calcificari.inclusiv in partea unde este asezata placenta.plus inca doua fibroame mai.mici.pana acum Slava Domnului ,nu am avut nicio problema, la eco el e sprinten si mai mare un pic decat varsta ecografica. Placenta nu are senne de dezlipire,colul este lung si inchis.insa as vrea sa nasc in Bucuresti la o clinica privata si sa fiu supeavegheata de un medic bun.Ma gandeam si la doctorul Ion Ionut,el fiind si cel care m a operat anul trecut,insa am inteles ca nu ofera si consultatii la clinica..chiar nu stiu ce alegere sa fac..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mia, mie medicul cu care am facut fiv si care imi urmareste si sarcina mi- a recomandat pentru morfologii  pe Herghelegiu, Bogdan Staicu si Alexandru Dinu de la Sanador, pentru ca acolo aveam abonament. Nu am reusit sa merg la nici unul pentru ca era din scurt si nu am prins programare. La Herghelegiu cel putin iti trebuie programare cu luni inainte asta daca nu iti monitorizeaza el sarcina, insa am citit numai lucruri bune despre Alexandru Dinu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, uitasem de Alexandru Dinu, e tot un dr tanar, format langa Heghelegiu.. si mai comunicativ. Poate ca pt Herghelegiu iti tb programare facuta din timp, dar unde e pb? Sunt 3 eco mari si late care se fac si se stie la cate saptamani de sarcina tb a fi programate. Insa chiar dc face eco, dr H nu se da cu parerea si nu discuta pe marginea ei, atata timp cat nu iti urmareste sarcina, te trimite la ginecologul tau. Si am inteles ca, dc ai o problema ceva si insisti sa te primeasca, o face.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...