Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Febra musculara


Recommended Posts

Stiu ca e de bine - inseamna ca am lucrat la intensitate maxima, mi-am suprasolicitat muschii (No pain - no gain) insa treaba e serioasa - cu greu ma ridic de pe scaun si primii pasi sunt leganati.

 

Nu sunt genul de persoana iresponsabila care se avanta intr-un program de sport,fara o incalzire si o pregatire minutioasa ,treptata,a corpului pentru effort insa ,desi,fac sport regulat (alergat,tenis,spinning,exercitii cu greutati la sala nu mai mult de 30 minute pe saptamana) deci o persoana activa pentru varsta mea,ieri mi-am zis sa particip la o sedinta de sport in grup.

Am ales Burn360 ,nu stiu daca e in program cunoscut sau e o inventie a salii de sport - nu am avut nici o problema in executarea exercitiilor desi unele,erau suprasolicitante datorita ritmului alert al exercitiilor, insa azi,nu ma mai pot misca.

 

Ce fac? Nu mi se intampla prima oara,insa nu vreau Ibuprofen,Panadol si alte cele si as vrea sa merg la sala si maine, desi cu siguranta nu voi putea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am citit undeva că vitamina c este antiinflamator și poate ajuta in cazul febrei musculare, dar dacă e atât de mare încât nu te poți mișca, nu cred sa ajute ceva mai repede de câteva zile. Adică să "o ia cu mâna". Despre vit c am verificat, dar nu pe febră musculară, pe inflamație în gât, și a funcționat, din aceea lichida, o cantitate mare administrată o singură dată.

Spor la mișcare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sport  [:)] 
Acidul lactic din muschi este ars de miscare mai repede.
Si alta data fa miscare mai progresiv nu e vorba de incalzire ci de lipsa miscarii. Asa incat ia-o mult mai incet 

Cel mai probabil ar fi bine sa faci un sfert din ceea ce ai facut o perioada buna de timp.
Abia apoi sa majorezi ritmul de miscare treptat - treptat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baie fiebinte, limonada si maine sport

In fctie de grupa musculara se poate sa faci febra musculara si daca faci sport activ

 

Trebuia sa nu fac toate seturile de exercitii ,caci intr-adevar erau exercitii pe care eu nu le fac in mod obisnuit ,insa ma voi intoarce la programul respectiv .

Oricum pentru mine e o noutate sa particip la sedinte in grup,in general imi face sport sa fac singura,pentru a nu fi legata de un orar,insa am descoperit ca sunt mai motivata si ce e mai important imi dau seama de punctele mele slabe.

 

Ca orice alergator,ceea ce ne intereseaza este cati km.am alergat,in ce timp,cum ne simtim dupa,cat de scurta e perioada de recuperare ,insa am observat ca mi-am pierdut din flexibilitate,mobilitate,ceea ce sper sa recuperez la orele de stretching,pillates.

 

E bine ca sedintele sunt de max.40 de minute,insa cam greu de incorporat pentru o rutina saptamanala,caci viata nu e compusa numai din sport,insa la o adica mai bine la sala decat in canapea urmarind vreo telenovela siropoasa .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...