Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ahhh ...sa va spun ce nu imi mai place la noul job ...nu imi place ca parcarea este neacoperita.

 

Ieri au fost 40 grade si 10 min nu am putut intra in masina ...o sa se cojeasca vopseaua de pe ea.

Inainte aveam garaj, statea acoperită si vara si iarna ...acum este doar o parcare in aer liber, cu niște pomi doar pe margine. 

Cred ca singura soluție este sa o pun sub un pom care face umbra dupa amiaza, cand plec ...

 

Voi va confruntați cu asemenea problema ? Carolina, mai ales tu ...la voi cum e ?

Nici eu n-am parcare acoperita si nici copaci in jur. Se face o caldura in masina ceva de groaza, de-abia pot atinge volanul. Asa ca imi pun o husa pe volan si bord, prin interiorul masinii si e mai bine, dar tot cald al dracu in masina.  Asta e situatia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buflea, ce parcare acoperita... neacoperita si la noi.

Avem aer conditionat doar la dusuri si vestiare, iar laboratoarele sunt pe partea cu soarele dupa-amiaza. [smulgpar] Tragem obloanele sa fie racoare [batcap] In general nu prea vezi aer conditionat in Austria.

La faza cu computerul, citisem undeva de un tip care bloca o tasta cu o agrafa de birou ca sa para la computer non stop. [:-)))] Vezi daca merge.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devoska ma bucur ca te integrezi bine. Voi ce limba vorbiti in birou, ca spuneai ca manualele si programele pe care lucrati sint in engleza. Sau am inteles eu gresit?

Sa stii ca eu intre a lucra la o firma mica sau la o multinationala, prefer firma mica de la distanta. E alta atmosfera, alte relatii legi cu colegii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vorbim numai germana. Patronul l-a avertizat pe sef sa nu-mi vorbeasca engleza ca sa-mi imbunatatesc germana. Dar daca vorbeste la fel de repede ca germana, tot aia e. [batcap]

Manualele si toata hartogaraia e in germana. Softurile sunt in engleza dar sunt completate cu metoda in germana.

Sunt avantaje si dezavantaje cu firma mica/mare. In firma mica nu ai posibilitati de a te dezvolta ca intr-o firma mare, zic eu. Dar momentan sunt bine unde sunt. Am o multime de teste de trecut momentan, o multime de fise de evaluare pentru prima luna. Apoi mai am in hop la sfarsitul lui decembrie, iar o evaluare mareata. E de vazut.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devoska, tu esti chimista ? Adica mai exact ce faci cu penseta in laborator ? Lol ...

 

Da, stiu ca in Europa in general aerul condiționat nu este foarte popular ...aici a devenit o necesitate, ca si apa sau hrana. Vara e chiar dusa la extrem situația ...in clădirile de business e de-a dreptul frig. Mie imi place asa, decat sa fie cald si sa transpire toata lumea ...va spun, am devenit obsedata cu mirosurile. Mi se pare ca pe masura ce imbatranim, puțim mai tare ...mai ales bărbații ...si barbata-meu a inceput sa pută altfel de la o vreme, imi aduc aminte si de tata ...

 

Despre companii mari sau mici ...eu le prefer pe cele mari numai si numai pentru ca sunt mai organizate. In cele mici toata lumea face aproape de toate, toata lumea le stie pe toate si nimeni nu e responsabil de nimic. Profesional insa, in companiile mici se invata cu adevarat meserie, pentru ca facand de toate, te izbești de toate aspectele unei profesii ...in companiile mari te focusezi pe ceva si in timp uiti aproape tot din restul meseriei. 

 

Bravo copiilor silitori. Ce faceți cu ei in vacanță?  Ii țineți pe langa casa omului ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama azi a fost la concertul lui Tudor Gheorghe de la Sala Palatului. Eu i-am luat biletele de ziua ei si sunt foarte mandra de mine ...a zis ca a avut ochii in lacrimi de placere, ca a incarcat-o asa pozitiv, ca ascultandu-l iti spala sufletul ..

 

Ma bucur tare ca i-a placut ...o iubesc tare rau pe mama asta a mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

..

 

Ma bucur tare ca i-a placut ...o iubesc tare rau pe mama asta a mea.

Ma bucur pt mama ta. ii doresc sanatate.

 

Will a intrat de ieri in vacanta. nu pot sa cred ca merge in clasa 8a.

A terminat cu note f bune.

 

Vara asta e prima in care va sta singur acasa cele 3zile cind eu lucrez...dar am multa incredere in el...e baiat tare bun.

 

Buflea sa ti spun cum e cu caldura eu care am peste 40 de grade citeva luni pe an.

 

La serviciu parchez afara, acasa in garaj. sotului ii e lene sa o scoata dim. afara...asa ca parcheza doar afara..

La serviciu cautam copaci...si treb sa cumpar chestie de aia de se pune in geam...soarele distruge si interiorul.

 

La sotul meu la serviciu sunt toate chestiile alea de securiti care le ai si tu...computer , badge...si multe altele in plus ca lucreaza cu secrete...asa ca imgineazati. cred ca si convorbirile sunt ascultate.

 

Multa bafta in continuare cu munca.

Cum te ai acomodat cu naveta, cat timp faci?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Devoska, tu esti chimista ? Adica mai exact ce faci cu penseta in laborator ? Lol ... Da, stiu ca in Europa in general aerul condiționat nu este foarte popular ...aici a devenit o necesitate, ca si apa sau hrana. Vara e chiar dusa la extrem situația ...in clădirile de business e de-a dreptul frig. Mie imi place asa, decat sa fie cald si sa transpire toata lumea ...va spun, am devenit obsedata cu mirosurile. Mi se pare ca pe masura ce imbatranim, puțim mai tare ...mai ales bărbații ...si barbata-meu a inceput sa pută altfel de la o vreme, imi aduc aminte si de tata ... Despre companii mari sau mici ...eu le prefer pe cele mari numai si numai pentru ca sunt mai organizate. In cele mici toata lumea face aproape de toate, toata lumea le stie pe toate si nimeni nu e responsabil de nimic. Profesional insa, in companiile mici se invata cu adevarat meserie, pentru ca facand de toate, te izbești de toate aspectele unei profesii ...in companiile mari te focusezi pe ceva si in timp uiti aproape tot din restul meseriei. Bravo copiilor silitori. Ce faceți cu ei in vacanță? Ii țineți pe langa casa omului ?

Sunt intr-un laborator de QA&QC. Cu penseta iau diverse chestii pe care nu trebuie sa le ating cu mana. Aici toti sunt foarte organizati, fiecare stie ce are de facut si nu-si baga nasul in alta oala. Se misca ca niste robotei teleghidati. Nici nu cred s-ar putea altfel. Eu insa, cand mai am timpi morti, incerc sa mai "fur" si de la colegi din alte ramuri. 

Si aici e cald vara. Inainte cica nu era. Sunt minim 2-3 saptamani pe vara cand esti terminat. Intr-o vara am luat-o pe fii-mea si ne-am dus la muzeul tehnic, gandindu-ma ca acolo au AC... La intrare ne-au luat banii doar pentru un workshop-ul la care vroiam sa participam, dar nu si banii pentru intrare, cerandu-si scuze pentru temperaturile marete din interior. Ne-am dus sa cumparam macar ventilatoare si efectiv nu am mai gasit. Ne-am cumparat toamna si acum avem niste chestii destepte care ar trebui sa miste aerul, dar care de fapt nu fac fata. Incet-incet or sa inceapa sa bage si aici AC caci nu se poate trai altfel.

Inca n-am facut planuri de vacanta. Dar fii-mea e destul de mare si nu-mi fac griji sa o las singura.

Azi e liber aici. Afara e soare si frumos. Asa ca las cafea la toata lumea, urez vacanta placuta la scolari si ma indrept gratios catre bucatarie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devoska, tu esti chimista ? Adica mai exact ce faci cu penseta in laborator ? Lol ...

 

Da, stiu ca in Europa in general aerul condiționat nu este foarte popular ...aici a devenit o necesitate, ca si apa sau hrana. Vara e chiar dusa la extrem situația ...in clădirile de business e de-a dreptul frig. Mie imi place asa, decat sa fie cald si sa transpire toata lumea ...va spun, am devenit obsedata cu mirosurile. Mi se pare ca pe masura ce imbatranim, puțim mai tare ...mai ales bărbații ...si barbata-meu a inceput sa pută altfel de la o vreme, imi aduc aminte si de tata ...

 

Despre companii mari sau mici ...eu le prefer pe cele mari numai si numai pentru ca sunt mai organizate. In cele mici toata lumea face aproape de toate, toata lumea le stie pe toate si nimeni nu e responsabil de nimic. Profesional insa, in companiile mici se invata cu adevarat meserie, pentru ca facand de toate, te izbești de toate aspectele unei profesii ...in companiile mari te focusezi pe ceva si in timp uiti aproape tot din restul meseriei. 

 

Bravo copiilor silitori. Ce faceți cu ei in vacanță?  Ii țineți pe langa casa omului ?

Perfect adevarat ce zici despre companiile mari si mici. Si de aia le prefer pe alea mici, caci faci de toate, inveti o gramada, nu te plictisesti deloc. In alea mari faci doar un singur lucru, ajungi ca un robot, daca te dau aia afara nu poti sa spui ca stii sa faci prea multe. Plus e plictisitor, pe mine ma omoara plictiseala si rutina. Barbatu e exact invers, adora rutina, ca un bebelus! [bib]  Eu intr-una vreau sa incerc ceva nou, sa vad ceva nou, sa merg undeva unde nu am mai mers!

 

Aer conditionat nici aici nu este peste tot, asa cum e in Romania. Asta din cauza ca e extrem de scump si zile de astea de zapuseala nu sint asa de multe. Dar si cind sint, nu poti respira. Noi avem aer in tavan la munca, dar nu merge decit unul din ele, sala e mare si cind se lasa zapuseala e de groaza. Ne-au inchiriat niste aparate de AC mobile, dar fac zgomot si nici nu sint foarte eficiente. Oricum, e mai mult decit nimic.

 

Bine macar ca magazinele si supermarketurile au AC, ca mi-ar fi groaza sa ma miros in transpiratie si prin magazine cu unii! Asta apropo de zicala romaneasca: In sabii ne taiem, in ciorapi sa ne mirosim sau in tramvai sa ne-nghesuim? [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va zic ca am terminat de urmarit Designated survivor, care a fost ok, daca continua cu seria a 2a nu cred ca ma mai prind, in schimb barbatului i-a placut mult. Acum vedem Fargo, prima serie, mie imi place mult, barbatului nu prea! [clo]

 

Voi ati vazut Fargo, v-a placut? La televizor se desfasoara sezonul 3 acum, cu  Ewan Mcgregor am vazut vreo 5 minute din episodul 2 si mi s=a parut weird! Sa vedem cum o evolua. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...