Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Am auzit de Fargo ...eu am vazut filmul ala dea um 100 de ani, care a luat si oscar cred, a fost extrem de laudat, pe mine nu m-a impresionat.

 

Eu ma uit acum la niste documentare despre cele mai importante evenimente a decadelor ...am vazut The 60ies, The 70ies and The 80ties ...foarte interesant si unele imi sunt foarte familiare.

 

Devoska, de ce te oferi sa stai in plus ? Eu ma feresc sa voluntariez, ca dupa aia devine o normalitate. 

 

Lung commuteul tau ...eu am 20 miles, mai multe decat înainte unde aveam 9, dar totuși acceptabil. Merg cu Waze si fac intre 30 - 40 min

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buflea, pai nu voluntariez. E win-win. In primul rand am timp sa exersez, sa-mi refac mana si ochiul ca sa zic asa. Atata timp iesita din uz, nu a fost in avantajul meu dpdv profesional. Pot sa lucrez in liniste, ca majoritatea sunt plecati. Acasa pot sa mai invat diverse, dar practic nu pot decat in lab. Sunt in perioada de proba si am evaluari. Am niste fise si trebuie sa bifez tot ce e pe ele in luna asta. Daca nu ai mai lucrat in domeniul acesta, cam greu de reusit. Apoi lucrurile interesante se petrec dupa program... se aduce aparatura noua, se discuta diverse. Daca esti acolo, avantaj. Iar orele lucrate in plus se aduna si primesti liber. De ce nu? Practic imi pot dubla concediul fara greturi.

Da, drumul e lung din pacate. Ma duc cu transportul public, care aici functioneaza ff bine. Pe programul lor arata ca ar trebui sa fac tot cam 40 minute. In realitate e ceva mai lung. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devoska, trebuie sa fie foarte interesant pt tine sa te reintorci la munca. Obositor, dar interesant, sunt sigura! 

 

Ce crezi ca i-a determinat sa te aleaga pe tine care ai facut asa o pauza mare, fata de cineva care era la zi, ca sa zic asa? Ce avantaje crezi ca ai avut? 

 

Buflea, intrebai de masina parcata in soare. Si eu folosesc chestie de aia reflectorizanta fixata pe parbriz pe dinauntru ca sa-mi protejeze bordul si sa nu ma friga volanul mainile. In plus, trag o manusa subtire pe schimbatorul de viteze sa nu ma arda, ca are parte metalica si se incinge ca naiba. In rest, Dumnezeu cu mila!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devoska, imi place ce scrii tu acolo de meseria ta.  [flo2]

 

Dana, pleci deja in vacanta ? 

 

Buflea, tu esti de cind te stiu  [il] "à la pointe de la technologie". Am ajuns ca tine : ascult carti in masina sau dau telefoane. De Waze nu stiam. Merci ! 

 

Am avut o saptamina plina, urmatoarele pina la vacanta vor si ele destul de incarcate, insa ce a foat mai greu a trecut. O sa mai dau un examen si un laborator saptamina aviatoare si apoi am scapat de studenti. 

Am dat (adica fiica-mea, eu am stat pe margine si am dus/adus/suportat) prima proba din examenul de sfirsit de gimnaziu. 

La muzica (cor si cursul de solfegiu) trebuie sa pregatim spectacolul de sfirsit de an. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devoska, trebuie sa fie foarte interesant pt tine sa te reintorci la munca. Obositor, dar interesant, sunt sigura! 

 

Ce crezi ca i-a determinat sa te aleaga pe tine care ai facut asa o pauza mare, fata de cineva care era la zi, ca sa zic asa? Ce avantaje crezi ca ai avut? 

 

 

 

Imi face foarte bine sa ma intorc la munca, psihic vorbind, fiindca sunt o persoana foarte activa si pana sa plec din tara am avut mereu job. Intotdeauna mi-a placut munca in laborator. Obositor nu e sa ma duc la munca, obositor e sa fiu cu ochii in zece acolo sa nu gresesc. (In cercetare e alt ritm, alt stil, banuiesc ca in timp a sa-mi lipseasca partea creativa.)

 

Ce i-a facut sa ma aleaga? Pot doar sa banuiesc... in prima faza am fost selectata de HR dupa experienta. Aveam experienta in toate metodele care le precizasera in anunt. In scrisoarea de intentie scris ca sunt mai motivata decat orice alt canditat vor avea vreodata. Poate altul vine pentru noi experiente, salariu mai bun, team mai grozav, etc, eu imi vreau viata profesionala inapoi si sunt determinata sa muncesc oricat pentru a reusi. Deci pot spune ca a fost combinatie de chimie (din toate punctele de vedere) si noroc, de ce nu. Dar am o luna sa dovedesc ca ma potrivesc profesional, ca echipa ma asimileaza astfel ca atmosfera de lucru sa fie placuta (pune mult accent pe asta) si ca mie imi place si vreau sa raman. Altfel ma zboara fara regrete. Si mi-a mai dat alte 6 luni, dupa care voi avea o alta evaluare si vrea sa vada progrese la germana.

 

La radio-sant am auzit ca ultima tipa care a fost mai demult angajata pe acest post a rezistat doar 2 saptamani. Ieri am aflat de la femeia de serviciu ca intr-o vineri tipa a plecat plangand si luni nu s-a mai intors. Asa ca morcovul care il aveam deja, e mare cat o sfecla. Seful a aparut inainte ca femeia de serviciu sa-mi spuna ce s-a intamplat.

 

Acum ma pregatesc de noua intalnire cu patronul. Ieri am vorbit si cu sefu. El a zis ca e multumit . Si apoi mi-a mai dat ceva de lucru peste program. Doar ceva scurt, vreo 15 minute. Peste cele vreo 15 care oricum statusem. M-am gandit brusc la ce a zis Buflea.  [batcap] Ieri chiar nu vroiam sa ma lungesc. Nu stiu daca am facut vreo fata, dar s-a uitat la ceas si a zis ca e vineri, pot sa plec si ca-mi lasa de lucru pe birou.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineața, ladies  [flo2]

 

Am lipsit motivat deoarece copiii au avut vacanța, deci am stat numai după drumeții , piscina, filme,etc. De mâine începe școala si se anunța temp de 30 de grade .

V am mai citit din când in când .

 

Devoska, motivația si caracterul persoanei sunt esențiale ,succes in continuare.

O duminica frumoasa !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devoska, asa de frumos ai scris !  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Carolina, m-am gindit foarte tare ieri la tine.  [il] din cauza ca am gasit portulaca si le-am plantat. Sper sa creasca, desi dracoveniile sunt mai mult pentru tinuturi calde.

M-am si remarcat intrebind patronul la casa daca sunt plante vivace (care se pastreaza de pe un an pe altul) si mi s-a spus ca nu, ca la noi nu exista flori vivace, la care puiul de drac din mine a inceput sa-i spuna ca exista si am inceput sa enumar incepind cu bujorii. 

 

Ieri am gradinarit o groaza, am mai plantat cartofi si am semanat tot soiul de legume ciudate, care cica cresc la mine pe virf de deal si care par ele mai rustice. 

 

O duminica excelenta, caprioare ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...