Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si noi am fost azi la graduarea lui Alex ...pleaca din școala asta, la anul in middle school.

 

Ceremonia s-a tinut in sala de sport ...care nu are AC ...de fapt scoala nu are AC, pe principiul ca pe timp de vara, nu e nimeni in ea ...mvaiii, a fost de nerespirat. Băieții au fost îmbrăcați la sacou si cravată ...erau uzi pe dedesubt.

 

Va spun sincer, nu mai înțeleg viata fara AC

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, te-as incuraja daca as avea ceva cuvinte de duh sau pline de intelepciune. Ai mei inca se pleznesc peste ochi (doar din vorbe). Ce-i drept, s-a rarit frecventa (si din cauza de distanta) dar cind sint unul in sfera celuilalt, zboara proiectile verbale (mai mult sau mai putin "taioase"). Recunosc ca totusi discutiile au devenit mult mai civilizate in ultimul timp si chiar au reusit sa si mearga impreuna prin citeva locuri insa la virsta alor tai erau EXACT la fel. Cind picam la mijloc, nauca eram cind primeam vreo maciuca d-asta bine plasata!!!

 

Vorba ta, iti vine sa pleci de acasa!!!

 

Eu inca la servici...astept un raport si apoi ma duc sa ma coc intre borcane de compot si gem de capsuni...ahh...si Buflea, era sa uit: daca va hatariti sa mergeti la visine, am stabilit ca trimit si eu baietii cu voi sa culeaga!!! Deci sa imi zici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, si la noi e uneori așa. Ma consolez ca pana la urma trece si faza asta. Așa am fost si eu cu frati-miu.

Cu stick-ul de internet - in ultimii ani nu am auzit pe nimeni sa mai folosească așa ceva. Eu îmi activez hotspotul pe telefon si așa am internet pe laptop. E drept ca nu downloadez fisiere mari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello doamnelor,

 

Am citit asa mai pe sarite, dar zic eu ca m-am updatat destul de bine. 

M-a impresionat mesajul Devoskai despre noul ei job si cum l-a luat. Felicitari pentru asa motivare. Categoric transpare multa pasiune din mesajul tau vis-a-vis de meseria ta. Sunt convinsa ca nu vei avea nici o problema sa le demonstrezi sefilor ca au facut cea mai buna alegere in privinta ta:)

 

Letitia am vazut casuta printului: este extrem, dar extrem de cocheta!!!! Cred si eu ca da din "coada" si este super incantat!! Oare il va lasa si pe Mischka sa paseasca pe teritoriul lui adolescenin? 

Ce traznai mai face feciorul blanos?   [:)]

 

In legatura cu aerul conditionat si noi suntem extrem de dependenti de AC. Aproape ca sarim direct din heating in AC. Noi tinem destul de rece in casa (70 Fahrenheit) . Si la job prefer sa tin o jachetica extra daca mi-e rece decat sa transpir de caldura. Si nu este atat caldura cat umezeala care este de nesuportat!!!

Tot Buflea mentiona despre mirosuri: eu am obervat la camerele in care stau batrani (la spital cel mai precis): miroase mai altfel, mai rau adica... Mi-a explicat o doctorita ca este strict de la schimbarile hormonale ce apar pe masura ce inaintam in varsta. Deci 2 dusuri pe zi si parfumuri devin aproape obligatorii de la o varsta incolo...daca iti pasa de mirosul propriu. 

 

Legat de intrebarea Buflei: cand merg la job si eu si sotul tinem masina in soare, niciodata nu am avut parcare acoperita la job. Eu nu las niciodata geamul crapat, deoarece mi-e teama sa nu intre vreo viespe/albina si sa ma intepe in timp ce conduc. Am o adevarata fobie la viespi...M-a intepat una in buza cand aveam vreo 7-8 ani... a fost extrem de dureros.

 

Acum revenind la schimbarea/ajustarea comportamentului preadolescentin povestit de Buflea mentionez ca si eu am experimentat cu fii-mea tipete, "you are the worst mother" sau "you are the best mom", trantit de usi, declaratii de genul "e telefonul meu si fac ce vreau"...

Legat de situatia stricta dintre Flavia si Alex ar trebui - asa vad eu din afara - ca tu si sotul sa fiti pe aceeasi pagina. Greu de realizat, ca si eu si husbandul mai sarim in barci diferite in privinta copilului... deci stiu si practica si teoria.

 

Ok, Flavia ar fi trebuit sa ii ceara voie sa foloseasca cablul, dar de ce atata rautate pe Alex sa n-o lase in timpul zilei daca el tot nu-l folosea in momentul ala? De neinteles copiii astia... Si la varsta asta isi vor scoate ochii inca 3-4 ani de aici inainte... Fetele cu mai multi copii vad ca au confirmat oarecum teoria asta.

 

Momentan i-am taiat internetul la telefon fiica-mii, parola schimbata si asa va fi pentru urmatoarele 2 saptamani pana pleaca in Romania , iar apoi nu va avea acces pentru ca fi roaming si eu nu platesc pentru mofturile drei...

 

Suntem in relatii bune cu ea acum, dar efectiv trebuie sa inteleaga ca lumea nu incepe si se termina cu telefonul mobil!!!  Am pus-o sa spele vase in fiecare zi,  sa stranga rufe spalate, sa sorteze rufe murdare, sa citeasca. Nu va speriati ca nu a dat in greu....

 

Asa ca fiind fara copil nu am mai gatit, bagam salate la greu, gratar,  ma duc la bazin seara, ma uit la filme, incep sa pregatesc bagajele pentru Romania pentru fii-mea dar si pentru mine.

 

Am vazut ca si Didi trage tare cu 2 baieti plini de energie si inventivi nevoie mare:) Success!

 

Mik parca se intreba daca s-o lase pe fata sa mearga intr-o excursie cu alta familie. Eu as zice da. Ce-ai facut pana la urma?

Noi cand mai mergem uneori la iarba verde/diverse activtati o iau pe fata vecinei cu noi ca sa aiba si fii-mea companie altfel mi se urca-n cap... Singura cu mai multi adulti si prietenii nostri au numai baieti si parca se musca cu ei, nu schimba nici o vorba.

De Memorial day am fost la casa de vacanta a unei familii si ei au 2 baieti, deci noi am fost cu 2 fete si am compensat!!

Parintii acestei fete o lasa mereu cu noi, am luat-o si in vacanta (acum 2 ani). Ele sunt 5 surori la parinti. Cand am adus-o acasa dupa 3 zile (acum 3 saptamani) zice taica-sau: " aaa, ai fost plecata? Nici nu am observat"  [:D]

O balanseaza pe fii-mea care e mai "iute", iar fata asta e mai calma, mai asezata.

 

Mi-am adus aminte si de patania Carolinei si ruptul clantei la usa fetei mari. Apropos de plecat la timp cam asa e si fii-mea. Desi i-as da doar un pic de credit ca de 2 ani de cand pleaca singura la scoala (si eu si sotul suntem deja plecati la 7 dimineata) nu a intarziat o data. Insa cand ii spui ca plecam la ora X undeva si sa fie gata...well atunci e alta poveste... O apuca cautatul unui tricou pe care nu-l gaseste, ori pieptanatul unei coafuri noi etc...

 

Am fost la cosulat luni sa cerem procura pentru insotire minor (pleaca socrela cu ea prin Europa). Servicii tipic romanesti: am ajuns la 8 si am plecat la 12...

Ok, au fost politicosi, dar faptul ca multi oameni asteptau doar semnatura consulului general - la Chicago Dna Deaconu - mi se pare bataie de joc, nepasare la adresa cetatenilor care vin si din statele invecinate, isi luase o familie si camera la hotel (si downtown Chicago e scump al naibii).

Organizarea a lasat mult de dorit: in timp ce asteptai procesarea actelor sau mai completai vreun formular cerut suplimetar ei te strigau la un ghiseu unde nu auzea nimeni in afara de cei care stateau chiar in fata lor...

Era din gura in gura transmiterea de date... Pe holisorul ala era si un TV care dadea emisiuni in limba romana eident si sonorul era destul de tare. Deci va spun ca era imposibil sa auzi cand esti srigat!

Familia X !!!!

Really??? Cat de complicat sa fie un sistem cu numar de ordine si un ecran mic pe perete unde sa afiseze nr respectiv. Miniecranul asta exista pe un perete, dar arata in permanenta cifra zero ...

Si eu si sotul ne-am luat o zi libera numai pentru asta.

 

Si mi s-a confirmat inca o data ca orasul nu este pentru noi: claxoane, galagie cat cuprinde, aglomeratie, totul scump ca naiba, lipsa crunta de locuri de parcare ( sau locuri f.f. scumpe), numai si numai beton. Pai unde ar face Buster al meu un pipi la firul ierbii????

Observati ca nu zic unde s-ar juca copilul, dar sunt ingrijorata unde s-ar plimba patrupedul:):)

 

Duminica asta a fost ziua tatalui aici la noi si am mers la restaurantul nostru preferat unde am mancat feluri variate de peste (este cu specific pescaresc). Mai nou am descoperit ca-mi place tuna semicruda si cu seminte de susan. Bestiala este !!! Si niste shrimpi cu sos picant absolut deliciosi !!!

 

Cam atat de pe la noi. Va doresc o saptamana cat mai buna [flo2]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, si la noi e uneori așa. Ma consolez ca pana la urma trece si faza asta. Așa am fost si eu cu frati-miu.

Cu stick-ul de internet - in ultimii ani nu am auzit pe nimeni sa mai folosească așa ceva. Eu îmi activez hotspotul pe telefon si așa am internet pe laptop. E drept ca nu downloadez fisiere mari.

Da, dar cu hotspot-ul de la telefon depinde foarte mult ce ai inclus in abonament... ca altfel, faci niste extracosturi de te iau durerile de cap. 

Plus ca trebuie avut grija, pe perioada cat se foloseste net de pe telefon (hotspot), bateria se descarca mai repede, deci trebuie avut incarcator la indemana...

 

Cand ajungi in tara, trebuie sa mergi sa intrebi pe la operatorii astia de telefonie: Vodafone, Orange, Telekom, Digi ce solutii ar exista, sa iti poti lua o cartela, ceva, pe o luna de zile, care sa aibe inclus mult internet. Trebuie sa existe o solutie, insa nu stiu amanunte, costuri, capacitate, caci nu folosesc. Eu am abonament acasa la RDS si net pe mobil.

 

Mama ta nu are ceva internet acasa? Daca foloseste, are abonament ceva, poti folosi de acasa de la ea, te conectezi cu laptopul tau. Te mai ajuta sotul tau, daca mai trebuie facute setari, IP chestii de genul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In cu totul alta ordine de idei, am o dilema.

 

Ieri mi-a zis O (fii-mea de 14 ani) ca un coleg de-ai ei de clasa, B, aduce marihuana la scoala si fumeaza in afara zidurilor scolii. Ea n-a fumat, ca e impotriva fumatului, dar a mirosit asa neaprinsa si miroase bineeeee - a iarba, menta si nu mai stiu ce. Ooookkkkk.

 

Acum dilema mea. Peste cateva zile avem intalnirea de sfarsit de an one-on-one cu dirigintele. Ii spunem ca B aduce weed la scoala? Ca mie nu mi se pare OK. Nici nu vreau sa afle O ca i-am zis, ca nu mai imi spune in veci nimic, dar nu cred ca pot s-o las asa....

Pareri?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, eu calatoresc destul de mult si stii ca lucrez o groaza si in vacanta. Eu imi conectez laptopul in general pe hotsopt la telefon si am grija inainte sa plec de acasa sa am plan de date international. Fetele au dreptate, limita la planul de date se duce foarte repede (acuma depinde ce ai tu de facut...mie imi maninca extrem de mult emailul care este enorm). Cel mai simplu ar fi internet acasa la mama ta, te conectezi la wi-fi si spui sefului ca ai un anume interval in care poti lucra (eu de exemplu lucrez inainte sa se trezeasca trupa de adormiti). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolinah,   [fum] valeu..ce zici tu..e o realitate nu?

 

eu cred ca i-as spune deschis ca sunt socata de asta, dar nu deschid subiectul la scoala ca am incredere in ea ca nu probeaza. Sau ma rog nu acu. Iarba, am vazut in filme ca Multi probeaza, nu? parca 14 ani e mica [doh]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...