Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Atmila,

 

ai rezolvat cu borcanele?

 

eu am facut compot de cirese. dar de capsuni niciodata.

 

de obicei borcanele le umplu cu apa fierbinte si apoi le pun in oara cu apa cam 1-2 degete pana la capac. Cand fac bule in borcan opresc aragazul.

 

acu odata de mult cand fiebeam multe borcane intr-o zi, le luam le inveleam si repetam procesul.

La dulceata doar le rastorn si le las asa. noi am facut taman acu de coacaze rosii. Au ales copii la coacazele alea de le-a iesit parul prin caciula.

odata cnad le-au cules din gradina, a doua oara cand le-am curatat acasa. Dar ce le mai place dulceata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Didi, nu stiu daca mi-a iesit figura cu compotul. Reteta pe care am gasit-o zicea sa pun fructe (pe jumatate) in borcan, sa adaug 3-4 linguri de zahar, sa completez cu apa rece si apoi sa le pun in oala (acoperite cu apa) si sa le fierb 15 minute dupa ce dau in clocot. Apoi sa le las sa se raceasca in oala. De dimineata inca era un strat subtirel de zahar la fundul borcanului care nu ma faca sa ma simt OK fata de situatie :) :) :)

 

Ii spun barbatului sa dea bataie sa le bea repede :) :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu cartele de la intrare..noi avem cartele la intrare, aceeasi cartele o am cand vreau sa folosesc imprimanta pt scanat , fax etc.

Dar ma indoiesc ca verifica cineva intrarea, iesirea. Pai sunt etaje, ca al meu, care inclusiv mersul la Toaleta e conditionat de cartela, alte etaje scanezi doar in lift si liftul merge la etajul respectiv.

in plus nu e reglementat prin sindicat si nu au voie. Trebe sa intrebi la prsonal. poti sa intrebi ca pe stil informativ: daca esti cu un coleg trebe sa scanezi si tu sau nu?! faci pe prostu [alcool]

 

si sistem de Messinger local avem, dar daca ma trec ca-s cu Status in sedinta sau va rog nu deranjati, nu au de unde sti ca nu-s acolo.

si vineri, daca-s homeoffice, nu ma loghez pe el si gata. Care vrea ma suna si telefonul il am la mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu scandalurile intre frati, eu zic ca-s normale.

imi aduc aminte si acu cum fugea Mama mea dupa fratii mei cu matura [:-)))] . Acu i-am luat locul.

 

Eu rad acu, dar uneori il astept pe coleg ca painea calda. El este mai calm si copii raaar nu il asculta. Nu pt ca ar tipa vreodata la ei ci pt ca a fost mereu consecvent [:)] . nu ca mine [fri]

 

----------------------------------------

inca una si plec acasa.

saptamana trecuta copii au avut la noi in land vacanta. si cel de langa, in Bayern. Dar in Landul lu Köln nu era vacanta. Asa ca miercuri ne-am luat CO, si eu si colegu si am fost intr-un parc de distractie.

lume tot a fost, dar cel mai mult am stat 30 Minute la o coada, si asta pt ca copii au vrut in primul rand. Vai ce nebunie a fost pe noi. [pk] !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite ce mai descopăr pe la noul serviciu ...ca nu am acces la DC. Cica este online chat si nu e permis ...

 

Carilina USA, cum ai taiat numai data plan de la telefon ? Poti face ceva local, sau trebuie sa suni la compania de tel ?

 

Cu marihuana aia, ar trebui sa vezi daca scoala are vreo autoritate in afara zidurilor ei ...daca nu are, poate totuși ai putea spune ca umbla zvonul ca copilul X fumeazs in afara școlii si sa-l urmareasca daca il vad high in școală. Eu zic ca trebuie sa alertezi pe cineva si sa ceri discreție ca altfel iti pierzi sursa de info

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Didi, nu stiu daca mi-a iesit figura cu compotul. Reteta pe care am gasit-o zicea sa pun fructe (pe jumatate) in borcan, sa adaug 3-4 linguri de zahar, sa completez cu apa rece si apoi sa le pun in oala (acoperite cu apa) si sa le fierb 15 minute dupa ce dau in clocot. Apoi sa le las sa se raceasca in oala. De dimineata inca era un strat subtirel de zahar la fundul borcanului care nu ma faca sa ma simt OK fata de situatie :) :) :) Ii spun barbatului sa dea bataie sa le bea repede :) :)

 

Vai Soro, in sfârșit dai si tu un rateu ...deși nu e sigur ca e rateu, dar ma rog, mai ai si tu ezitări culinare ...

 

Nu stiu nimic de vișine ...si nu ma agit pana nu vad ca au ajuns copiii cu bine in Romania. Dupa aia trec la urmatorul proiect ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, eu cu parcurile de distracție, ma declar ieșită la pensie ...si cat imi placeau !!#

E clar ceva legat de vârstă ...nu-mi mai bine, senzatia aia de gol in stomac imi face rau ...

 

Am fost la un water park acum 2 săptămâni si eu si barbatul ne-am dat numai in colace ...mvai, ai mei au sarit de la 25 m, s-au  dus pe un ride unde intrai intr-o cabina si se desfacea podeaua si cadeai vertical intr-un tobogan ...barbatul a incercat si el un cliff jump si si-a scrantit un umar ...

 

Acum vineri, o mamica m-a intrebat daca nu ii las pe ai mei sa mearga cu copiii ei si cu ea, la un alt water park, mai mediocru ...mvaiii, ce figuri pe copiii mei, ce aere, ce ochi peste cap ...ca ce e ala, ca e de copii mici. Iar m-am suparat pe ei ...in lic sa se bucure ca ies din casa si se vad cu prietenii lor, ai mei sunt nemulțumiți ca nu e adrenalina prea sus.

 

Nu stiu de cand au deveni asa spoiled brats 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stresul meu zilele astea :

 

Trebuie sa slabesc, trebuie sa slabesc, trebuie sa slabesc, trebuie sa slabesc ...

 

Mor cand citesc ca altele slabesc 7-8 kg ...si stiu de unde vine, de la faptul ca nu mănâncă mai nimic ...asta e problema mea, nu rezist ...ma doare stomacul, imi scade glicemia, mi-e rau fizic ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, si eu trebuie sa slabesc si am inceput de luni weight watchers. Sora-mea a slabit 5 Kg cu WW la inceputul acestui an si se mentine bine, asa ca am zis ca trebuie sa fac si eu ceva. Daca ea la 48 de ani a slabit, trebuie si eu la 42.  

 

Asa ca am inceput de luni si merge. Mi-e foame, dar cum poti roade fructe si legume practic la liber, e usor de tinut. E si mai usor de tinut daca mananci carne, mi-e clar, dar la mine evident nu e cazul.

 

Ia studiaza un pic WW.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am tinut ww, am slabitvreo 10 kile,mdaca nu mai bine si mergeam foarte mult atunci, nu conduceam. Insa cum n-am mai tinut, am pus totil la loc imediat si chiar mai mult decit atit. Insa e usor ce tinut, sint produse WW la raft, deci usor sa controlezi cit si ce manunci. Noi si acum mincam produse WW ca a mai putin zahar, mai putine calorii. Why not?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...