Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna de dimineața mea de vara,

 

Gata , copiii sunt in Romania ...misiune indeplinita.

Acum 5 min m-a sunat un prieten a lui Alex din România sa ma intrebe daca a ajuns ...wow, nu stiam ca il așteaptă asa de tare.

 

Ieri am fost anunțați ca șeful de departament se muta in alt grup de business. Lumea in jur e tristă, cica a fost un sef bun si laid back ...sa vedem cie vine si ce vrea de la noi. Vorbeam cu barbatul aseara ...de cand m-am angajat, doi dintre cei cu care am dat interviu au plecat ...bine ca m-au angajat ...pai daca mai stateam mul pe wating list, nu mai stia nimeni cine sunt.

 

Judoka, eu nu am înțeles de ce trebuie să scoti copilul din after care ? In ce clasa este ? Pana in clasa a 5 a, after carul e o mare joaca, mie mi se pare util.

 

Aqai, am înțeles bine ? Si ai tai sunt in Romania ? Care e raportul zilnic de acolo ???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Otilia  [flo2]  esti tare sweet, dar evit sa vorbesc despre cum ma simt :) dar ca o concluzie e ciudat sa nu mai am program fix si sa am atatat timp la dispozitie. simt ca nu mai reusesc sa fac nimic :))))

 

Judoka, otilia, va doresc sa luati cele mai bune decizii cu copiii, care or fi ele

 

buflea dear, sunt in ro din 15 iunie indivizii. raport zilnic nu am ca nu ii sun zilnic. stiu doar ca le e cald, le e dor unul de celalalt. unul e fericit ca isi pescuieste singur pestii pt grill, celalalt e vag ingrijorat ca poate nu ii raman si lui in iaz :)

 

cel vag ingrijorat e si vag nemultumit fiindca a fost la ape termale si concluzia lui a fost "this pool is dirty", ca n-a mai vazut asa ceva. a gasit un restaurant care face o ciorba de perisoare mai buna decat o face taica-su si a tinut sa ne informeze clar. s-a incumetat sa manance si cabanos (eu n-am reusit sa-l fac sa guste deloc in cei 10 ani de viata ai lui) pt ca erau facuti pe grill si taiati la capete in 4 si carliontati si asta l-a atras teribil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia [flo2]  nu e sefa mea. e sefa unui departament in firma mea, e farmacista si avocata de profesie, super inteligenta si a spus despre fiu-miu ca e genial!!!! Si cine sint eu sa o contrazic? [:-)))]  [:-)))]

 

Numai tac-su nu vede genialitatea, ca tot timpul se cearta intre ei.  [batcap]

 

Si fiu-miu era putin plinut cind a terminat clasa a 8, ca apoi sa se inalte si sa slabeasca ingrozitor. Acum e normal spre slab, dar nu face nici un fel de sport, nimic. doar cit umbla de colo colo prin curtea scolii, ca are cursuri in cladiri diferite si curtea scolii e vasta. 

 

Judoka, spor la cautat job. Ei cind termina scoala? E si sfirsit de an, toti copiii sint epuizati si daca mai e si canicula, iti dai seama ce performanta sa mai scoti de la el. Eu ma uit la fiu-miu, care a avut vreo 8 examene iar acum au inceput anul 13!!! [alcool]  E terminat pur si simplu. Noroc ca macar s-a mai racit afara, ca era jale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa... ce am vrut sa va mai spun. la servi m-am inarmat cu tot soiul de fidget toys (mai putin fidget spinners pe care nu le gasesc asa eficiente. dar am toate jucariile astea pe care le car cu mine in sedinte.

 

post-113720-0-93785500-1498585529.jpg

 

post-113720-0-56956500-1498585548.jpeg

 

post-113720-0-28146800-1498585557_thumb.jpg

 

cica tre' sa fiu a better listener si sa ask questions instead of giving solutions, ca sa ii ajut pe oameni sa isi gaseasca propriile solutii.

 

si nu pot sa fac asta, ca ma plictiseeeeeeesc, de mor. n-am rabdare sa ii ascult pe toti vorbaretii care spun acelasi lucru de 3 ori cu aceleasi cuvinte,  nu am dispozitie sa ii intreb si mangai pe cap ca pe copii, ca din punctul meu de vedere isd la munca sa produca rezultate, nu sa fie tinuti de mana.

 

dar iaca, cica I gotta be a better coach to sensitive people.

 

sa vedeti cum mi-a crescut scorul la rabdare de cand am jucarii ... incredibil. le foiesc pe sub masa si reusesc sa par engaged and interested instead of bored :D

 

seful meu a zis ca mie mi-ar trebui si una din asta:

 

post-113720-0-13254200-1498585792_thumb.jpg

 

am fost cum nu se poate mai de acord :DDD

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, e in clasa 1, dar cica s ar concentra la teme mai bine acasa, ca ei la after sunt aproape 30 de copii, clase si niveluri diferite. Eu cred ca nivelul ei e pe la mijl.clasei, dar invat. lua in considerare si repetarea clasei. Hallo?? [batcap]

Daca pun in balanta e mai bine la after : mananca acolo, e cu toate prietenele ei,face dansuri, nu costa scump, acasa cu fratii nu ar reusi sa se concentreze sau i ar deranja.

Otilia, al meu mijlociu e si el in a 4 a , dar el vine mananca ,30 min tele si se apuca de teme, nu trebuie sa trag de el.

Cu vacanta, au fost 2 sapt, si ca si Didi mai avem inca patru, fiecare bundesland ia vacanta diferit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu pe aici. Va citesc, dar sunt varza de obosita. In plus nu reusesc sa gasesc un echilibru intre serviciu si casa [batcap] 

Mik, felicitari baiatului! Si felicitari si voua, sunt sigura ca ati contribuit si voi la realizarea lui [flo2] 

Pfff ce gradina mare aveti. Imi place cum te ocupi de ea mereu. Si ce utilati sunteti!!!

Letitia, bravo feciorului ca a lasat o asa impresie buna! Mult success cu facultatea, sa ajunga unde isi doreste! In ce priveste pisica zburatoare... bine ca n-a patit nimic.

Aqai, sper ca ti-e mai bine. Parca scrisesei ca ai cazut pe scari, dupa ce cazusei cu bicicleta (?) daca imi amintesc bine. Mereu te-am citit cu placere la cum te descurci cu casa/copii/serviciu/sport. La anul sa adunati cirese cu galeata!

Judoka, de cat timp sunteti in Germania? La fii-mea a functionat f. bine after school-ul de la scoala americana, atata timp cat nu am fost in Austria. Engleza la greu, plus socializare... a fost super. In Viena, scoala de stat austriaca cu invatatoare foarte bune, dar after school,  un dezastru. Fii-mea se ducea doar pentru mancare care era traditional austriaca, era ceva nou pentru ea. La ora 14 ma suna sa o iau acasa. Pana la urma ea mi-a zis clar ca, decat sa dau banii pe Hort, mai bine ii iau profesor de germana, caci acolo nu progreseaza, nu-i supravegheaza la teme... Profesoarele ii vorbeau numai in engleza in loc de germana. Avea o fetita care vorbea romaneste, grupulete de copii care se jucau si vorbeau in functie de natie. 

Bafta sa-ti gasesti de munca, groaznic sa stai acasa, cel putin asa a fost pentru mine.

Buflea, ce sa zic, bine ca s-a terminat cu bine - cu job-ul, cu copiii in Ro. Vacanta placuta. (Eu tot bat apropouri sotului si fii-mii ca ce bine le-at fii la parintii mei in Ro... Nici nu aveti idee cat mi-as dorii si cat de bine mi-at prinde cateva zile singura.)

Eu n-am decat o fata, deci nu am parte de "meciuri" intre copii ca voi. Mereu ma gandesc ca sunteti grozave sa va descurcati cu totul.

Si sa ma laud si eu cu verdeturile mele. Initial nu am mai vrut nimic anul acesta, dar barbatul meu m-a vazut ca sunt in pragul depresiei cu job-ul, asa ca mi-a cumparat ierburi ca sa ma tina ocupata si sa nu-mi pierd mintile. Am un balconas micut, plin cu muscate (unde esti Caro?) Muscate semicurgatoare pe marginea balconului, muscate pitice in interior, margarete albe pe geamul sufrageriei care da in balcon si o petunie in 4 culori. In week-end le-am curatat si am observant in muscatele pitice lacuste care mi le termina. Sunt frunzele gaurite [smulgpar] Stiam ca muscatele sunt toxice, ei bine, lacustele astea se pare ca nu prefera bio. Am intr-un ghiveci mare un leusteam care reuseste sa supravietuiasca de cativa ani, dar nu-i merge bine. Nu stiu de ce. L-am pus mai la umbra... tot degeaba. Am pus in primavara 2 jardinière cu marar, 2 cu patrunjel de 2 tipuri. Nu le-a mers bine deloc. In plus eu nu am fost pe faza, asa ca le-am aruncat. Mararul era mare si "degradat!, patrunjelul s-a uscat, Nu stiu de ce. Si mai am doua ghivece cu niste ardei iuti tare simpatici, in diferite culori, de la galben pana la rosu

coca, otilia [flo2] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devoska, ea avea doi ani cand am ajuns aici, se descurca bine, dar mai sunt cuvinte pe care nu le stie, ( nici eu de altfel),in plus vorbeste cel mai mult romaneste dintre copii.

Cu job ul e complicat, sa gasesc ceva de la 9 la 16, in plus aici nu avem nici familie,nici prieteni ,nici un ajutor, eu centrez , eu dau cu capul. Mi ar place ceva cateva ore pe sapt,am facut si un curs de reintegrare, dar nu am avut nici macar un interviu.Dupa pauza nu prea esti atractiv pe piatza muncii.

Iti doresc sa gasesti un echilibru intre job si casa, eventual sa faci si ceva pt tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devoska, asa e la inceput, mai ales dupa o pauza ...o sa-ti intrii in ritm, dar dureaza.

 

Eu in schimb astept de 3 săptămâni niste accese prin diverse sisteme. Sefu e in Olanda acum si vad ca are "Do not disturb" la status ...lumea in jur se pregătește de closing. ..si eu frec scaunul de plictiseala ...sunt sigura ca nu poate fi atat de lejer jobul asta ...sapt viitoare e clising, vine si Seful din Olanda si sa vedeți atunci ...ma cam streseaza ca nu am o imagine clară a closingul, ce trebuie exact făcut, ce deadlines sunt ...

 

Judoka, clasa 1 si aa repete ? Dar ce lecții le da Soro la clasa 1, de nu poate ea sa le facă ? Eu as lasa-o in after ...la noi nu ii ajuta nimeni la lectii la after care. Ii tinea pe toti intr-o sala liniștită , 1 ora si faceau ei acolo ce știau ...dar nu aveau mai mult de 1 pagină.

 

Si eu sunt plina de mușcate anul asta. Bai ce floare buna de tavaleala ...sa va spun. In toamna, le-am taiat pe toate si le-am bagat in basement, la intuneric si temperatura constanta. Le-am udat 1 data pe luna ...din 7 muscate, trei au murit ...4 insa, le-am scos in primavara afara, le-am udat cu nu stiu ce substanța de înflorit  (food plant) si am niste flori incredibile ...au atâția boboci ca nu mi-a venit sa cred. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, Judoka, am crezut ca sunteti veniti de curand in Germania si are probleme cu limba. La noi asta era problema, asimilarea germanei, plus ca fii-mea era clasa a3a cand am venit aici, deci la limita de a asimila o limba noua ca un copil si nu ca un adult. Daca poti lucreaza tu cu ea, asa mai inveti si tu cuvinte noi. In plus, vorba lui Buflea, ce probleme la clasa 1a, mai ales in scoala germana, care 4 ani zici ca e vacanta vesnica. Invatatoarele cum sunt? Am cunoscut candva pe cineva caruia i se recomandase de catre invatatoare sa duca copila la psiholog   [batcap] , copil venit de putin timp aici, fara germana la nivel inalt. Omul si-a mutat copila in alta scoala, a avut noroc de invatatoare cu talent, urmatorul an copila deja se detasase de clasa si era foarte-foarte buna la invatatura.

In privinta job-ului, iti scriu mai tarziu un mesaj pe privat, ca sa nu bruiem aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...