Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Judoka,

 

dupa doi ani de gimnasium notele sunt cam vax. Tu ca parinte poti sa decizi unde merge copilul tau.cum am mai scris, clasa 1 e prea devreme.

 

Cat de mari sunt ai tai cei mare, cat aveau cand au venit aici, la ce scoli sunt?

 

cat despre servici, eu lucrasem in Ro pe finaciar bancar .

aici am aterizat in informatic, ABAP, programul care sustine SAP-ul. Dar si Java.

 

nu programez, doar fac legatura proces si scriu documentaia pt  programator.  Pai nici eu nu sutn 40 de ore, in plus sunt extrem de flexibila. uneori ajung la 10 si plec la 14.

nici cu Limba nu-s stralucita, mai ales ca am rapoarte si documentari de scris pt clienti, facut scoalrizari cu clienti. Asta e, nu ma complic eu. pricep ei pan la urma.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Didi,

Nu totdeauna poti sa decizi, de ex in north rw conteaza numai scrisoarea de la scoala. Cei mari sunt in clasa a opta, respectiv a patra, sunt la gimnaziu.

Cu jobu ul, nu stiu, cu cat trece timpul motivatia mea scade, ma gandesc sa ma reorientez sau sa gasesc vreun baby sitter ceva.

 

Ma duc la treburi, am stat destul pe internet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka,

 

cred ca te subestimezi. sa stii ca angajatorii nu vor numai tineret. de ex stiu un caz concret de sef de echipa care nu mai cheama la interviu tineri care nu au cel Putin 5 ani la fostul loc de munca. Si noi avem unul care dupa 2,5 ani a plecat. Pai astia sunt un dute vino, strica echipele. ca Firma iti ia mult timp si investesti in el, apoi el pleca.

 

Apoi atuuurile tale sunt chir Atu. Pt un angajator e chiar atu ca stie ca e Putin probabil sa intri in cresterea copilului. Apoi sunt scolari, deci nu mai sunt bebelusi.

Cu Limba, hai sa fim seriosi, mereu e timp de invatat.

Deci Relax.

 

uite eu am probat deja, daca stau toata ziua acasa, nu fac nimic mai mult decat atunci cand vin la ora 16 acasa. Ba da, ma cert mai mult cu copii. [fri]

 

barabatu meu are azi petrecere cu echipa lui in gradina. Le dam mici, salata de vinete si amandine si palinca [soricel]  dar ploua [:)]

  Berea si carnatii o aduc altii. [:-)))] sunt 23 in total [alcool]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, te subestimezi si e pacat. hai, putin curaj si motivatie. poti profita de vara, de vacanta dupa care incepi cautarile

nu stiu cum e in Germania, insa la noi aici (Be) sunt tot felul de cursuri gratuite pt cei care-si cauta de lucru (nu neaparat someri, eu n-am avut niciodata somaj aici). si marea majoritate a cursurilor au o parte practica, esti ajutat sa gasesti o firma unde sa mergi sa faci un stagiu. si asa se leaga lucrurile... e adevarat ca au mai multe cursuri pt meserii de baza, dar gasesti si ceva mai evoluat (comptabilitate, turism, asistent manager, ...); intereseaza-te din vreme, in general incep din septembrie, o data cu scolarii.

 

iti impratasesc putin din experienta mea: sunt ing. chimist; dupa aproape un an de stat in Be am gasit un job in chimie, cercetare la universitate (l-am gasit fiind recomandata de niste colegi din Romania), pt 1an 1/2, f departe de casa. l-am luat ca oricum n-aveam altceva, nu eram chemata la interviuri, in zona mea nu prea e mare lucru pe chimie. la sfarsitul contractului am inceput sa ma uit dupa diverse cursuri; si-am gasit unul pt responsabil calitate, normele ISO, 3luni cursul + 1luna jumatate practica. l-am urmat (m-a ajutat mult cu exersatul vorbitului si scrisului de franceza, acasa vorbind doar romaneste la vremea respectiva + motivatie). practica am facut-o in cabinetul de consultanta ISO al unuia dintre "profesori". la 2luni dupa practica m-a sunat ca avea nevoie de cineva pt 3luni, primise multe contracte deodata si era debordat (norocul meu, chiar daca a fost un job de secretariat mai mult). mi-a prelungit contractul pt alte 3luni, dupa care am gasit imediat un job pe calitate, mediu in constructii, job de 6luni, inlocuit concediu de maternitate. m-am inteles bine cu colegii, am pastrat contactul cu ei si dupa alte 2luni de "stat pe bara" (caci a revenit tipa din concediu de maternitate), mi-au scris ca o firma concurenta cauta asistent calitate-mediu. am postulat, cei de la prima firma m-au recomandat si sunt de 8ani in acelasi loc, pe post de responsabil (in ciuda accentului :-)) )

CURAJ, nu te demotiva.

iar cu copila si scoala, tu stii mai bine, nu te lua chiar dupa tot ce povestesc invatatoarele in tranzitie

am sa scriu o data si despre scoala de balet de la noi din Be, ma apuca groaza de nivelul slab si uniform (cel putin la noi in orasel).

e SF absolut ce scrie DidiAlex de cum se face scoala la voi. la noi se repeta 3ani la rand tabla inmultirii si tot n-ajung la rezultate cat de cat ok :-(( ; invatat poezii, facut compuneri, povestit ce au citit (daca citesc, ca nu le cere nimeni nimic)... e de domeniul fantasticului; baiatul cel mare a terminat clasa a4a si n-am vazut o data facand asa ceva. idem cel mic care a terminat clasa a3a.

n-au manuale, n-ai programa, nu stii ce fac sau ce ar trebui sa faca, ce ar trebui sa stie la sfarsitul clasei x, ca sa ai o idee macar pe unde ti se situeaza odrasla. dupa cum spuneam, ma apuca groaza cand o incepe fii'mea scoala caci zau ca nu stiu cum voi putea sa o ajut sau sa-i "urmaresc" evolutia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, imi pare rau ca ai asa stres cu scoala. si cu serviciu. fetele te sfatuiesc bine, ia tot ce poti din tot ce auzi si curaj!

 

devoska, da-ti timp. o sa ajungi si la echilibru, doar ca e un proces. dupa ce o sa fii stapana pe ce trebuie sa faci, o sa iti intelegi "ciclurile" si rutinele de la munca si o sa fie mai usor sa te organizezi astefl incat sa ai timp pt toate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil, ce mai fac cateii?

 

eu returnez azi ecollarul lui Berry, nu e un succes pt noi. s-a prins ca stuff se intampla cand are lesa la gat asa ca are comportament modificat cu ea. cand o scot de pe gat, cand e same old Berry :)

 

saraca se cam plicti zilele astea... 

post-113720-0-44518700-1498659737_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sint prin preajma. Sa stiti ca eu va citesc cu mult interes despre servicii...imi face mare placere sa vad experientele altora. Nu am multe sfaturi de dat. Eu nu am intrerupt niciodata munca (lucrez de la 16 ani si am lucrat mereu si in liceu si facultate) si sint in aceeasi compani de 15 ani...deci nu am experienta schimbatului, etc. 

 

Aqai, cateii sint OK. Am reusit performanta sa ii lasam singuri n casa impreuna (nu ii mai separam) si vad ca le merge bine. Din diferite motive, nu mai vin parintii mei sa ii mai scoata la prinz asa ca am angajat un dog walker (nu rideti, va rog) care vin la 2:00, le da de mincare sii ii plimba o ora. Combinat cu ce mai fac eu, merge treaba. Da...stiu ca cel mic e in vacanta si teoretic ar trebui sa ii scoata insa e "ocupat": doua zile munceste de la 11:00 la 5:00 si restul cica invata (are doua sacosi de carti stufoase pentru cele 4 clase de AP din toamna). Am renuntat sa mai lupt.

 

Am avut o experienta foarte neplacuta vineri la servici in biroul din CT. Un nene oarecare (cu care nu impart absolut nici o sarcina de servici, nu avem absolut nimic in comun) m-a abordat initial pe ocolite despre ce statut au oamenii cu doua cetatenii (cica era nitel confuz daca le trebuie vize), apoi sa intrebe "inocent" ce inseamna "illegal alien" ca apoi sa mentioneze "discret" ca Trump ii va deporta pe toti. Este un nene pe care l-am ajutat (la cererea sefului meu) cind fiica lui s-a dus sa voluntarieze intr-o misiune crestina in Romania (la orfelinate) cam acum vreo 5 ani. Era omul panicat ca se duce fi-sa in Romania si o omoara hotii pe acolo...l-am pus in legatura cu familia mea sa aiba numere de telefoane la care sa apeleze daca ceva devine o problema. Atitudinea a fost ciudata...un soi de atentionare ca si cind sta cu ochii pe mine de-acum incolo. Am ramas extrem de descumpanita. Sint constienta ca nu are ce imi face...este complet impotent in toate privintele insa imi pun intrebarea ce determina pe anumiti oameni sa ia o asememea atitudine? E clar ca sint cu 5 nivele peste el si totusi a avut temeritatea sa ma "impunga"! Si daca exista unul (la fel ca in teoria cu gindacii de bucatarie) inseamna ca mai exista 10 la fel ca el. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...