Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buflea mi-am facut o lista cu micarurile care ii plac. La congelator ii pun spaghetti bologneze facute de mine, le scoate si le pune in microunde. In frigider ii pun pizza gata facuta de pus numai la cuptor, cordon bleu de pus la cuptor, are oua, cremvursti, salam, brinza, piept de pui la congelator din care stie sa faca pui la punga si fajitas. Plus McDonalds, pizza hut si Subway nu departe de noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aqai, e fff faina gradina ta de suculente, mai ales cu pietrele alea albastre. Ce idee buna! (insa nu-mi place cum sta acum acolo chestia aia cu flori portocalii - Kapuzinerkresse ii zice in germana, nu stiu cum e in alte limbi).

 

Dar ce fac suculentele alea in iarna canadiana? Nu crapa? Si unde ai mutat bulbii?

 

Buflea, am cunoscut si eu executives din astia, mai multi. Toti erau oameni seriosi, niciunul nu era ochi alunecosi, nu stiu de niciunul sa fi avut vreo viata paralela... Pe unii i-am cunoscut bine, am fost chiar prieteni, le stiam more or less anturajul, unora nevastele/sotii si copiii, n-am auzit nicio barfa niciodata. Cred ca depinde de om, pana la urma. Nici mie nu mi-ar placea asa o viata, nici sa fiu executivul plimbaret (as fi avut ocazia, dar n-am vrut), nici sa fiu nevasta de acasa (si aici as fi avut ocazia). Insa, stiu oameni care traiesc f bine limpreuna... la distanta, si asta fara sa o dea pe de laturi in vreun fel.

 

 

 

Unele stiu ca rezista.... altele, testam :) a zis dl sot ca imi face un fel de capac d pastic sa pun peste ele iarna, c aun fel de mini-sera.

 

Nosturium ala cu flori portocalii traieste acolo temporar, ca aveam 10,000 de proiecte incepute si nu mai stim ce pe und sa mutam cat lucram

 

bulbii intr-o cutie deocamdata. Sincer, desi le iubesc primavara, sunt frumoase doar 2 saptamani in rest a mess. Si inca nu stiu ce sa ma fac cu ele...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

bulbii intr-o cutie deocamdata. Sincer, desi le iubesc primavara, sunt frumoase doar 2 saptamani in rest a mess. Si inca nu stiu ce sa ma fac cu ele...

 

 

Dar ce bucurie cand dupa o iarna luuunga explodeaza toate odata!!! Ahhh, ce dor mi-e de primavara! Aici e f frumos mereu, dar sunt flori peste tot in tot timpul anului (chiar daca diferite poate in functie de sezn), astfel incat nu mai simti bucuria si energia date de venirea primaverii in natura! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai, pentru suculentele tale inainte de a pune capacul te sfatuiesc sa le acoperi cu ultima iarba tunsa si uscata. 

(in franceza i se spune joubarbe). 

 

Florile portocalii sunt condurii doamnei, capucines in franceza. Nu traiesc de pe un an pe altul insa lasa seminte in sol (teoretic si daca nu urla vintul). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzați, ce inseamna "suculente" ?

 

Da Carolyna, ai dreptate ...nu e o regula, eu am zis doar ca la stilul asta de viata, riscul e mai mare.

Mie cred ca mi-ar placea sa ma vad cu barbatul numai in weekend, ar fi ca o eterna honeymoon ...in plus, nu m-as mai ocupa in weekend de nimic in casa, as organiza numai iesiri cu familia sau prietenii...si mi-ar placea sa iau eu toate deciziile in casa, fara saa mai impiedic de parerea lui ...stiu, stiu, sunt controling si egoista.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ignoranta mea botanica o sa spun ca sunt plante cu frunze groase ... gen aloe vera, de toto soiul de forme si marimi :)

 

mik, multumesc de idee!

 

abia astept sa le vada copiii, lor le plac teribil plantele astea, au pe la ei in camera prin ghivece suculente si cactusi

 

mai pe seara ma duc sa imi iau un smochin. Surprinzator, traiesc in Canada si fac fructe! Si poate si un gutui. Mai vedem. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si de la mine,

 

Aqai tare frumoasa gradina voastra !!! Admir pe toata lumea care se implica la gradinarit. Noi am pus multe flori in balcon si mai putin in fata casei. Dar noi stam la townhouse si avem serviciul asigurat de tuns iarba si gradinarit. Nu am gradina personala.

Mi-am ingradit leusteanul cu o sarma speciala ca sa se vada ca e planta protejata si sa nu mi-l taie astia.

 

Didi tu chiar esti campioana la activitati in privinta copiilor! Toata admiratia pentru asa implicare!

 

Buflea ce sef plimbaret ai. Mie nu mi-ar placea nici sa calatoresc asa tot timpul, nici jumatatea sa fie plecata si sa ne vedem numai 1-2 zile pe saptamana.

Eu vad partea practica de care zice Buflea, dar sunt atatea situatii cand e greu totusi sa fi mereu singur toata saptamana. De copii nu mai zic ca numai tu trebuie sa alergi, sa programezi, sa dai telefoane, sa gatesti, sa mergi la shopping (nu la ala de placere :). Mi se pare cam obositor.

 

Buflea, pai si copiii tai sunt plimbati incolo si incoace in tabere, munte, mare, cat rasfat !!

Le-ai dat un aparat sa faca poze? Sau telefon?

Fii-mea deja m-a intrebat cand mergem sa o luam:)

Ei, nu s-a panicat, insa cred ca ii lipseste comfortul de acasa si ii este tare dor de Buster.

 

Apropos de Buster pot sa va spun ca perusul (papagal din acela mic) si catelul s-au imprietenit la toarta !!! Papagalul zboara intruna dupa Buster, asta se aseaza pe jos iar zburatoarea se duce fara jena pana langa labele lui si incearca sa-l ciuguleasca de unghii/labe. Blanosul isi trage labuta si impanatul a pus si cracanelul pe laba lui Buster !!

Este circ nu alta!!!

Astazi pentru prima data papagalul a descoperit cum se face baie in pahar !!!

Barbatul l-a filmat si pozat pe inaripat, i-a pus prosop ( sa absoarba stropii)  si inca un castron cu apa in cazul in care nu-i mai placea paharul. S-a bagat cu tot corpul in pahar!!

O sa incerc sa pun poze, sunt tare simpatici (papagalul si catelul:)). Daca va uitati cu atentie se vede un piciorus in interiorul paharului.

 

Eu am mancat 2 amandine in weekendul asta, asa ca asta seara m-am dus la bazin si am tras tare o ora sa imi spal pacatele:)

Am fost sambata la un magazin Fresh Farm - in Chicago - mai este pestera lui  Aladdin

in materie de delicatese culinare ( pentru noi ca emigranti): salam de sibiu din ala original ca pe vremea lui impuscatu', coaste afumate, peste afumat (de toate soiurile si afumat si la rece si la cald), muschiuleti de porc, muschi tiganesc cu arome, tot felul de sunculite (cu boia, afumata sau nu) pateu de gasca, branzeturi - un raion imens, dobos ( ca la mama acasa), amandine, etc etc., paine de casa, dulceata de visine, de cirese amare. etc etc 

Este un magazin cu multa mancare etnica din Europa in special. 

Noi am luat salam de sibiu, putin muschi tiganesc, somon afumat si macrou afumat, gogosari murati, compot de visine si mai multe feluri de branze. Si amandine, normal :)

De raionul de peste nu mai vorbesc... Am luat si noi o bucata de tuna si l-am facut pe gratar ( se  face rapid si sa ramana crud in interior) apoi se pune pe un pat de seminte de susan - pe toate fetele -  si cand il servesti inmoi bucatica de peste in putin sos de soia. O bunatate rara.

 

Pentru noi care suntem departe de tara si nu avem acces prea des la asa delicatese  este efectiv un dezmat culinar:)

Mergem cam o data la cateva luni.

Barbatul este distrus dupa dobosul astora.

 

Maine lucrez cu drag si spor...toata ziua. Termin pe la 3.30, daca gasesc magazine deschise in drum spre casa cred ca ma opresc sa testez piata:) Nu se stie niciodata.

 

O zi frumoasa va doresc.

 

 

 

 

 

 

 

post-6635-0-29345700-1499137912_thumb.png

post-6635-0-70387600-1499137943_thumb.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va citesc in fiecare dimineata in drum spre laborator. De postat se posteaza insa 2-3 vorbe din mesaj... 

Nici nu stiu ce sa scriu la ora asta... se pare ca am supravietuit cu bine perioadei de proba. Dar sunt varza de obosita. Seara stau si invat spre amuzamentul fii-mei, care zice sa vad cum e sa inveti cand esti mort de oboseala. Pe partea cealalta isi face griji, a zis ca a crezut ca odata scoala terminata nu mai trebuie sa inveti. Aici eu am ras cu pofta. 

Din fercire si ea, si barbati-miu ma ajuta in casa. Mult! Nesperat si "nemaiintalnit" pentru ei. Asa ca nu pot spune decat ca am gresit cand in perioada fara serviciu am luat absolut tot pe umerii mei.

Hahaha, Buflea, ce descriere pentru sef! Pana la faza cu libidineala mi-l imaginam genul neamt.

Eu nici nu indraznesc sa-l descriu pe sefu'. Il mai imit acasa si ai mei mor de ras. Per total si el e foarte bazat profesional. Dar daca l-ati auzi cum ma striga si imi pronunta numele... parca ar fi o "tzatza" pregatita de barfa.

Admirat gradina frumoasa si papagal jucaus. Si mamici "alergatoare" cu si pentru copii. Si norocosii cu copii plecati la bunici. Ambitiosii cu slabitul. Nici nu vreau sa povestesc cum si unde am ajuns eu in max. 2 ani de la 55 kg si corp super lucrat. Nimeni nu m-ar crede daca nu m-ar stii de ani. Incet, incet sper sa-mi revin psihic ca sa ma pot echilibra si fizic.

Aproape am ajuns. So, Happy 4.July! si Let's make America great again! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Happy 4th noua, celor ce am ajuns pe pamantul făgăduinței ...eu sunt la serviciu, sarbatoresc patriotic, muncind ...nu ma deranjează foarte tare, mai ales ca am avut ieri o ședință in care managementul a zis ca de fapt, nu conteaza daca venim, daca lucram de acasa, cat stam ...tot ce vor este sa ne facem treaba. Oh, imi place tare mult atitudinea asta ...acum trebuie sa vin, ca deh, nu prea stiu ce am de facut ...dar sa-mi intru eu in mana si ma reorientez.

 

Devoska, felicitări pt trecut perioada de probă ...trebuie sa fasim cate o porecla șefilor. Pentru al meu,  ma gandesc sa ii spun Albinuța, pentru ca este alb/blond peste tot si se trezește foarte devreme ...sau sa ii spun Libiduta ? 

 

Mamaaa Carolyno, ce de afumături ...bune la gust si rele la colesterol, sa fie primite. Si la noi a aparut un restaurant romanesc care face mici. Am luat si sunt buni ...nu bestiali, dar buni.

 

Letitia, de vineri pana ieri au dat astia la TV, The Affair marathon ...am revazut iar ...S3 mizerabil. Nu stiu daca il mai pot drege in urmatorul.

 

Ah, si am vazut un documentar despre MASH ...serialul si realitatea. Fooooarte interesant. Au intervievat doctori care au operat in realul MASH si care povesteau ce era adevarat sau fals din serial. Mamaaaa ce condiții si pentru doctori si pentru pacienti. Cica uneori aveau 2 echipe care operau un singur pacient ...unii la maini, torso si altii la picioare. Operau si vietnamezi, nu conta ca sunt dusmani ...cica era "o placere" sa-i operezi ...erau atat de subnutriti ca nu aveau o celula de grasime, se vedeau tesuturile si venele exact ca intr-o carte de medicină.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...