Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Lea, distractie placuta ! 

Dar pune pe cineva din famile sa-ti faca programare in Ro sau vopseste-te acasa cu ajutorul cuiva. 

 

Aqai, n-am citit ce ai scris, dar nu pune la inima tot soiul de timpenii care se produc la job. 

 

La noi nu stiu ce s-a intimplat intr-o seara am gasit gainile si gistele a doua zi in gradina de legume, au mincat cu spor toata salata si o parte din tufele de varza. Au avut chic-ul si n-au scos nimic din radacina. Salatele aratau ca tunse cu firfecutza la nivelul solului. 

Intrebarea sora-mii [:)]  a fost : dar de ce salata si varza ? (ca doar ele nu erau blegi sa manince frunze de bostan sau de cartofi, gaini de lux !)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lea, Mik  [flo2]

 

ce weekend ocupat, Lea! safe travels!

 

Mik, am citit dimineatza (a mea dimineatza:)) la cafea de gainile tale si m-a apucat rasul... musai sa-ti povestesc.

 

ne plimbam zilele trecute cu husbandul si berry si la niste vecini care aveau si ei rosii, castraveti dovlecei etc si gardul curtii din sarma, deci se vede prin el, ghici ce vedem?

 

labradorul lor Darwin, cu o expresie de maaare infractor, statea intins pe jos si rodea cu mare delicatetze o tufa de catravete intinsa pe jos ... nu stiu daca el a furat-o sau a cazut, cert e ca lui ii placea tare. si avea asa o expresie de "nimeni nu ma vede" ca am ras tot drumul spre casa.

 

(PS sa stiti ca la noi in cartier e rarissim sa nu aiba lumea caine, da?)

 

acum o sa ma gandesc la conspiratia animalelor domestice sa manance gradina oamenilor :)))) 

 

PS: macar acuma ar trebui sa faca niste oua deosebit de delicioase gainile, dupa asa ospatz!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, gainile tale au gusturi fine...nu-s de colo! 

 

Aqai, eu nu am mai pus rosii, castraveti si alte alea pentru ca:1) Ransom le sapa cu sarg; 2) demolam (oare cand???) deck-ul si nu am vrut sa incurc constructia. La anul viitor imi mut raised beds pe cealalta parte a curtii...voi "segrega" curtea in jumatate: jumatate pentru moi si jumatate pentru caini.

 

 

Bine ca e vineri!!! Cu toate ca a fost o saptamina scurta, parca tot plina a fost. Maine seara am o familie la dinner si duminica avem o zi de nastere/graduation a nepotului nostru in NY. Azi trebuie sa ma muncesc la un meniu vegetarian mai select pentru maine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce weekend ocupat si la tine!

 

la mine proiect absolut major sa spal gemurile ... si cam atat. ah, mai vreau sa merg la art in the yard (daca vine jumatatea cu mine, ca asa tarsha imi e sa merg singura pe undeva, m-am obisnuit sa tarasc mereu copiii dupa mine:D)

 

si niste prieteni columbieni m-au invitat sa merg cu ei la un festival de muzica latina, s-ar putea sa le accept oferta, ca husbandul are deadline la 2 proiecte mari luni si practic m-a anuntat ca el lucreaza non stop.

 

da' la art in the yard tot il tarasc.

 

ant, buna idee cu segregatul curtii. noi asa am avut in Ro, avem un fel de segregare si aici (raised beds+ cablul lui Berry se termina fix asa incat sa nu ajunga la legume)

 

yup, sta pe cablu ca nu ii place in curtea ei propire pe care i-a facut-o husbandul si la noi e oarecum dificil sa ingradim curtea toata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dupa amiaza mea uda,

 

Azi, cand ploua cu bulbuce, au venit muncitorii cu materialele pentru terasa ...mamaaaa, 2 camioane de pietre, pietriș, nisip ...au sunat la usa si au spus ca vor sa le puna pe iarba din fața ...l-am trezit pe barbat, ca e gazonul lui, m-am suit in mașină si am plecat. Cica tot azi se apuca de lucru ...pe ploaie ???

 

Unul din colegii mei de la Swatch, care si-a gasit job printre primii ...si-a dat azi demisia. Mamaaa si cât l-am invidiat ca si-a gasit usor, a fost in total la 5 interviuri. Cica aveau un program infernal, stat pana la 2:00 AM in closing, lucrat in weekend ...Doamne ferește, n-am pomenit asa ceva. Ne-a scris ca a ajuns acasa la 3:00 AM si nevasta-sa nu l-a crezut ca vine de la job si l-a dat afara din casa ...a dormit cateva ore in mașină si s-a dus inapoi la serviciu si si-a dat demisia. Mamaaa, ce nevasta o avea frate ...eu nu cred ca as avea taria sa-mi scot barbatul afara din casa si sa-l pun sa doarma in mașină ...dar sincer, ii cam umblau ochii, asa ca e posibil ca nevasta sa nu-l fi crezut.

Oricum groaznica experiență ...nu credeam ca există asa companii ...si era una mare, produce aparatură medicală ...dar e chinezeasca, adica deținătorul majoritar e chinez ...poate de aia se munceste așa. Știți ca chinezii de aici nu vor sa lucreze in companii chinezești ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedeți ce probleme mai am ...

 

Curtea mea din spate da intr-o pădurice dincolo de care e autostrada ...eu am gard intre mine si padurice, pentru ca paduricea aparține autostrazii.

 

In padurice, anul asta au aparut niste caprioare, nu stiu cate, dar cel putin o pereche, pentru ca au aparut si 2 pui ...Cumva, nu stiu cum si pe unde, puii astia doi, au intrat printr-o spartura in gard banuiesc, in partea cu case. Spun cumva, pentru ca la mine gardul nu e spart ...intre case, este iar gard, dar intre mine și vecina din dreapta, gardul are un loc pe unde se poate trece ...nu stiu daca ati înțeles, ideea este ca de 2 sapt, pe la mine prin curte si la vecina, se plimba 2 pui superbi de caprioara, iar mama lor, apare zilnic, in partea cealalta a gardului.

Suspiciunea noastra este ca puii astia, cumva, au intrat in zona de case si nu mai stiu sa se intoarca inapoi in padurice.

 

Intrebarea este: ce am putea face sa scapam de ei si eventual sa le facem si un bine ...ar trebui sa sunam undeva ? Ant ? Ca si la voi e zona mare de caprioare ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, nu stiu cum ati putea scapa de caprioare...la noi sar gardurile de 6ft intr-o veselie (nu depun nici un efort sa salte peste garduri), sint in numar mare si de nescapat de ele. Adaug la viata animala din sat: curcani salbatici care ocupa ocazional cite o strada intreaga si vocifereaza nervosi, iepuri fomisti garla si ocazionalii raccoons care mai scapa prin gunoaie daca uit sa inchid capacul bine. Mai am in prieten de noapte, un opossum care de cit de urat e, imi pare tare dragasel (nu-s cum le zice la opossumi in romaneste si mi-e lene sa caut in dictionar). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aqai[:)] O fi bun la gust si vrejul de castravete, ce stim noi ! 

Sa-ti mai spun ca atunci cind e mama la mine si iesim la plimbare pe jos le stringe la gaini niste varietati de papadie pe care le maninca cu o placere exemplara.

 

Buflea, daca zona e protejata trebuie trimise inapoi. 

Daca ai fi in Franta te-as sfatui sa suni la asocatia de vinatoare din oras (sigur nu le impusca caci sunt mici si nu e sezonul) sa se ocupe de ele, aduca le captureaza si le pun intr-un loc sigur. 

Te sfauiesc sa suni la primarie intr-o zi de lucru cu publicul si sa le spui de animalutze. Te sfatuiesc ei ce e de facut sau se ocupa ei. 

Insa nici in paduricea dintre autostrada si gard nu mi se pare safe caci daca se apuca sa traverseze (fara sa se uite in stinga-dreapta). 

 

Acum doi ani era o oaie scapata dintr-o ferma care umbla fleaura prin padure si mai traversa si soseaua nationala. Vinatorii au organizat o iesire (fara pusca) cu ciiniii ca sa capureze oaia. Era o oaie neagra. In ziarul local a scris ca era "une brebis éprise de liberté".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, la noi vezi extrem de frecvent caprioare "luate in plin" de masini pe sosea (azi de dimineata am numarat cel putin 3). E foarte trist. Daca pleci la servici dimineata devreme, cu siguranta la noi le vezi traversand rampa de intrare pe autostrada. Nici pe departe nu se acorda atentie acestei probleme...sint considerate "pests" (in acelasi rang cu soareci si raccooni). Exista sezon de vinatoare si aici dar nu in oras...niciodata. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...