Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

. Si Eu Salutare,

 

dana , esti modesta.

 

mcoca, imi pare rau de accident.

 

mik, cum e Mama ta?!

 

eu citesc niste carti in ultim timp si ma loggez greu. Dar va citesc.

 

ach letitia, cosmopolitan era si in ro . Eu revistele astea le stiu de pe la doctori.

 

so, v- am spus ca am intepenit din gat. Dupa 3 zile de chin am ajuns la un Physiotherapie si m- a scos ala ca noua in 6 sedinte. Mereu am avut impresia ca e frectie la picior de lemn. Si fac de ani, le plateste casa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salut gagici.

 

Sa va zic ultima chestie. M-am uitat pe internet pe site-urile locale sa ii iau prof de mate lui fiu-miu pentru vara asta. El nu mai face mate, dar s-ar putea sa ii trebuiasca la interviurile pentru facultate, iar apoi daca intra sigur ii trebuie la facultate, asta daca face chimie. Daca face chimie +  biologie, probabil nu asa mult. E matematica pentru chimie, fetele ce au facut chimie stiu. Si am gasit un tip care preda matematica dar care a facut chimie, e doctor in chimie! L-am contactat prin site-ul prin care l-am gasit, am trimis email si am stabilit o intilnire.

 

A venit omul, foarte simpatic, foarte bun in ceea ce face (are in jur de 35-37 de ani), i-am explicat ce vrem. La plecare ne intreaba daca sintem romani, el fiind indian! Ii spune barbatul ca da si el ne spune ca nevasta-sa e romanca! Sa cadem pe spate nu alta, ca indienii nu se prea insoara in alte religii in general! Nevasta-sa a vazut numele lui barbata-miu si si-a dat seama ca e roman! Ca noi nu ne-am schimbat numele cind am ajuns aici! Nu ne e rusine ca ne cheama cum ne cheama, iar la ce amalgam de culturi si emigranti sint aici, numele nostru e chiar super usor de promuntat. Era culmea sa ne spunem Mr.& Mrs. Smith de exemplu! [:-)))]

 

Una peste alta, lui fiu-miu ii place tare mult de el, au facut aseara matematica combinata cu chimie si fizica! I-a dat teme si vreau sa spun ca era 9.30pm si el facea tema! E fain ca poate discuta si chimie cu el, cu noi nu prea poate, nici unul din noi nu a facut chimie la asa un nivel. Eu cel putin sint tabula rasa la materia asta!!! Ah si tipul si nevasta-sa (si ea chimista) lucreaza la GSK, ma gindeam poate il baga pe fiu-miu vreo 2 zile la work experience in laboratoarele lor. O sa vreau sa ia ore si in timpul scolii si pe partea de mate, dar mai ales chimie. Sint foarte bucuroasa ca l-am gasit.

 

Didi e super fizioterapia! Si eu am facut ca ma durea spatele si m-am simtit fantastic dupa vreo 2 sedinte. Ar trebui sa ma duc din nou. La mine si acupunctura a facut minuni, v-am spus de genunchiul meu cu artrita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravooo Letitia! Mare rarism cu profi dedicati! 

Cum e genunchiul?! 

Ortopedul mi- a zis ca daca nu trece, fac acupubctura.

 

alta dilema: am niste chestii pe piele, crescute. Dr de fam, cu domeniu derma, zice ca nu Sunt pericloase, . Netu zice ca Sunt cancerigene 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Genunchiul e ok, dar o pun pe seama vremii, ca e inca vara si cald (ma rog, in unele zile cel putin [:)] ). N-am mai avut duresi si nu am mai facut acupunctura sau alt tratament din martie. Insa vine toamna cea neagra si urita, asa ca ma astept sa re-incept acupuncutra. Ma duc cam la 6 saptamini pentru tratament.

 

Am avut si eu niste bubite la incheietura miinii, la inceput 2 apoi s-au inmultit, aveam vreo 6. Micute dar inestetice. Doctorul mi-a dat o alifie cu steroizi si au disparut in mare parte, mai am 2 micute, dar nici nu m=am mai dat cu alifie, de lene. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, mare noroc aveti cu profesorul de mate. Conteaza enorm relatia profesor/elev...uneori iti trebuie un profesor dedicat sa iti descoperi  o pasiune sau sa transformi o materie din corvoada intr-un lucru firesc.

 

Didi, eu as merge la dermatolog. Anul trecut am fost la primul control amanuntit (eu am o piele cu multe si variate alunite). M-a controlat din cap (chiar si in cap) pina la/printre degetele de la picioare. Anul trecut am avut o "chestiune" suspecta scoasa cu bisturiul (am avut 3 mici "stitches"). Era leziune pre-canceroasa si a indepartat medicul toate marginile "suspecte". Anul asta am fost iar (sambata trecuta) si mi-a gasit o "chestie" care doar mi-a razuit-o si care m-a sunat ieri sa imi zica ca era perfect normala la biopsie. Imi face poze la piele sa vada evolutia de la an la an (ce se mareste, ce apare nou). Nu as sta in dubiu si as merge pentru linistea ta. 

 

Azi ma duc la dentist...ieri am avut o zi de cosmar cu amarata mea terasa. Cind ma voi linisti putin, o sa va povestesc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor care aveti probleme cu articulatiile, cu dureri de natura reumatica, va recomand supliment alimentar pe baza de curcumin.

sotul meu sufera de poliartrita reumatoida, si pe langa tratamentul specific bolii, medicul reumatolog i-a recomandat acest supliment si chiar are efect. recomandarea a fost pentru produsul curcumin 95 produs de herbagetica, se gaseste la noi in farmacii naturiste, trebuie sa existe si pe la voi ceva asemanator sau chiar mai bun.

i-am cumparat si soacrei mele, care are dureri de glezne si i se umfla zilnic picioarele, si la ea are efect, i s-au redus durerile si edemele.

http://herbagetica.ro/curcumin95-c3complex.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, succes baiatului cu matematica si cu facultatea! Super tare ca l-ati gasit pe prof!

Vroiam sa-ti zic (ca ai fost fan) ca m-am reapucat sa vad Breaking Bad si mi-a placut foarte mult. Ai avut dreptate, dupa ce am depasit primele 3-4 episoade, m-a "prins" serialul!  [:)]

 

Corina, bine de stiut remediul pt probleme de articulatii.  

 

Didi, sanatate multa, bine ca esti ok acum cu gatul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetele, asa e! Mare lucru sa gasesti pe cineva care sa placa progeniturii! [:)]

 

Stiu cum e,  ca a avut o profesoara la pian care nu i=a placut deloc si deloc nu a invatat pian! Stiti ca nu mai stiam cum sa scap de el (de pian), ca il aveam de ani de zile pe post de display pentru bibelouri si poze!

 

Dar a avut si un profesor care i=a placut, cel de chitara si a invatat chitara fara sa il mine cineva de la spate. Apropo de asta, profesorul de care v-am zis mai sus are si el ca pasiune chitara! [cri]  Oricum, daca nu ii placea, eram hotarita sa caut altul. 

 

Monica ma bucur ca te-a prins. Insa mie cel mai mult si mai mult dintre toate serialele pe care le=am vazut vreodata e Dexter. Daca nu l-ai vazut, poti incerca. Dupa Dexter vine Breaking Bad, apoi the The killing, The following si Damages cu Glen Close. Apoi restul. 

 

De epoca mi-au placut Downtown Abbey, The Tudors Mr Selfridge. 

 

Revin sa pun in topul meu Homeland! Pina sa vad Dexter, Homeland era favoritul.

 

Care e topul vostru la seriale?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Devoska, mda, recunosc ca nu sint surprinsă de "moderare"...remarcam așa la rece! Am trimis poze copilului mic pentru un tie-breaker și copilul a ales modelul lui tac-su!!! Na!!! Mai insist măcar pe albastru! Letitia, fugi la castel! Nu ma omor după Henry VIII :) :) Ah, am clacat și am pus HBO (temporar)...am văzut in viteza Big Little Lies (plăcut mult) și m-am apucat de Young Pope. Sa îmi ziceți ce mai "consum" pe HBO!!!!

 

Cioc, cioc, cioc ...

 

Aici sunt cu cititul ...si inainte sa spun de ce am citat mesajul asta, vreau sa-mi pun cenusa in cap si sa ma scuz ca nu am mai intrat.

Noul job imi ocupa tot timpul ...invat, trebuie sa ma remarc, sa imi construiesc credibilitate ...pur si simplu m-am tinut departe de net.

 

Acum sunt in Paris, in drum spre casa ...am de stat 8 ore, o sa va povestesc eu de ce ...

 

Dar vroiam sa va spun ca Big Little Lies are 8 nominalizari la Emmy parca, desi sunt numai 7 episoade.

 

Continui să citesc din urma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asaaaaa ...am ajuns la final cu cititul.

 

Ant, cum e cu terasa aia, cadem de pe ea din lipsa de fundatie, sau de acum inainte ne scoti pe terasa in shift-uri ? [:)]

 

Barbatul a decis sa astepte sa il dea afara, ca apoi sa se duca sa isi faca dintii ...el are paradontoza si este o lucrare mare de tot ce ii trebuie ...parerea mea sincera este ca ar trebui sa isi puna placa, la 50 de ani, ce ii mai trebuie implant ...adica daca ar fi numai unul, as zice, dar lui trebuie sa ii puna toti dintii de jos. El, care e pe alta planeta si nu stie ce inseamna asta financiar si temporal, zice ca vrea sa incerce implant ... Nu pot rezona cu el sa previna ceva - caderea dintilor, pirderea jobului ...pur si simplu amana orice eveniment neplacut pana cand il loveste si nu il mai poate amana ... eu trebuie sa ma protejez, asa ca incerc sa ma detasez de problemele lui ...nu prea imi reuseste decat pe interval scurte de timp, apoi rabufnesc, ne certam si o luam de la capat,

 

La serviciu am reusit sa ma cert cu un coleg ...un badaran imputit, la propriu, care are tot meniul pe tricouri si se spala o data pe luna, cu o personalitate din aceea superioara, in care el este Mesia si restul niste prosti ...ei bine, aceasta caricature de om a fost desemnata sa imi dea o companie de a lui sa o inchid ...drept urmare, trebuie sa ma invete sa o fac ...in fine, am abordat strategia "play stupid - pet his ego" si a mers, eram chiar prieteni, el desteptul si eu ingramadita  ...pana cand, din sfera intelepciunii lui, a venit la mine si mi-a spus ca am facut un entry gresit si sa modific. Ei bine, entryul meu nu era gresit ...si am cazut in plasa de a incerca sa ii explic ...ceea ce pentru el a fost o jignire nemasurata, ca eu, studentul mic si prost sa ii explic lui, marelui professor ceva ... de aici am inceput sa ne contrazicem - eu sustineam ca e bine ce am facut si nu modific, sa modifice el daca vrea ...el spunea "the number is wrong". Mi-a vorbit atat de superior ca m-a facut sa ma indoiesc de propria-mi logica ...m-am dus la birou, am reconciliat si m-am intors la el spunand ca o sa-mi asum riscul, dar insist ca ceea ce am facut este correct.

La sfarsitul zilei, m-am dus la el sa-mi cer iertare - nu stiu exact pentru ce ma scuzam, dar m-am gandit ca sunt prea noua in companie si am nevoie de el, ca sa fac pe desteapta (care sunt [:)] ).

Mamaaaa, parca abia ma astepta cu scuzele - mi-a spus ca l-am facut de ras in fata celorlalti colegi, ca ne-au auzit resursele umane contrazicandu-ne, ca EU am ceva cu EL, ca I'm picking on him (???) ...in fine, am inghitit tot BS asta si m-am consumat 2 nopti. Apoi am aflat de la colegi ca are un dosar foarte mare la HR, ca numai cu 2 luni inainte de a veni eu, s-a mai luptat cu un coleg care s-a dus glont acolo, ca este bun professional dar are probleme de interactiune sociala si toata lumea il stie si il inghite sub deviza "vai saracul"

Asta nu prea inteleg ...eu daca as avea vreo reclamatie la HR, va jur ca a doua zi as zbura din companie ...dar altii raman frate si beneficiaza de mila tuturor ...bine aia cu mila sunt aia care nu lucreaza cu el direct.

 

Scuzati greselile, sunt in aeroport si nu mai stau sa corectez

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...