Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

La multi ani mamei tale, Coca!  [flo2]

 

Ant, ai denuntat frauda? Ai putut rezolva ceva? Sper ca si-au ridicat aia computerul (sau ce era) pe banii tai  [smulgpar] . Groaznice fraudele astea, pe mine una ma sperie rau de tot ideea de a-mi pierde banii (ca si asa nu avem multi, ci in limite normale) prin spergeri din astea de conturi/carduri.

Am mai scris pe aici (pe DC) ca cineva mi-a luat datele din CI, numele+ adresa (nu stiu de unde), a facut un cont de mail pe numele meu, ca optiuni au gasit libere la combinatii nume-prenume si s-au jucat pe paypall cu datele mele (eu nici macar neavand cont Paypall). Bineinteles ca au facut datorii (iarasi habar nu am cum, ca stiam ca paypal-ul se leaga la un card si poti beneficia de produsul/serviciul respectiv doar daca ai bani pe card) si mi-a venit scrisoare de la o firma de recuperari ca datorez suma x catre paypall (ca normal, datele erau ale mele, nu ale alora). Suma era de vreo 1100 lei, aprox 240-250 eur. Initial am denuntat frauda la firma recuperatoare, care m-a cam presat ca sa am mare grija ca daca din cercetarile facute de ei, se vor vedea IPurile mele acolo (adica daca ne-a spart cineva reteaua) voi fi buna de plata si ca la plata efectiva de la paypall, se vor adauga si cheltuielile lor... Asa ca am facut plangere direct la politie. Dat declaratie cu toate datele, cu tot ce s-a intamplat pana atunci, tot ce stiam, si sa vezi ce mielusei au devenit recuperatorii... "vai, doamna, nu era cazul sa alertati politia, v-am zis ca cercetam noi, acum daca a intervenit politia, noi inchidem cazul, nu mai avem treaba cu dvs.... foarte expeditivi ca gata, nu mai imi cer nimic, ca Paypall si-a asumat frauda (in sensul ca o accepta - ca nu eu am operat acolo)". Inainte fusesera destul de agresivi verbal...

Cu cardurile nu am avut probleme, din fericire, nu reusisera sa imi ataseze si vreun card  [smulgpar]  [smulgpar]

Sper sa rezolvi, sa clarifici problema... te cred ca te-au enervat si eu am simtit acelasi lucru.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Monicabo, am rezolvat cu frauda...fiind card de credit (nu de debit), mi-a șters "gaura" imediat, au anulat contul respectiv și îmi trimit alt card cu număr nou. Nu sint responsabila pentru nimic și oricum, comanda a fost anulată înainte ca persoana respectiva sa aibă posiblitatea de a ridica laptopul și accessoriile. Eu as fi foat curioasa dacă ar fi lăsat comanda și sa prindă persoana care s-ar fi prezentat sa ia in primire. 

 

Acuma stau cu ochii pe toate cardurile :) :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, stiu, e stresanta treaba... si eu sunt cam speriata, (ma rog, fara sa fiu chiar paranoica, ca as innebuni), cu treaba asta cat de usor ti se pot face fraude.

 

Cat de usor se pot face conturi pe numele altora ca sa beneficiezi de banii altcuiva... hotie tehnologizata  [:-)))]

 

Nici in cazul meu nu se stiu faptasii... i-or fi prins, habar nu am. 

Problema este la noi in Ro, cate copii dupa actele de identitate nise cer: banca, medic, gradinita, scoala... si daca cei care fac trafic cu baze de date au un om intr-o astfel de institutie, s-au scos... si asa au acces la date personale din CI [:(], asa mi-a explicat politistul si ca cei care au folosit datele mele nu este obligatoriu sa fi fost romani. Puteau fi de oriunde din lumea intreaga.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, la cafea.  [cit]

Am avut o zi foarte proasta la serviciu ieri  [zirea]  , nici nu vreau sa-mi amintesc. 

 

Acasa am facut un pachet ptr o familie nevoiasa de care se ocupa cumnata mea, am dat ghiozdanul nou si nefolosit cumparat anul trecut ptr Alex, le-am pus acolo si cateva caiete si am pus-o pe Alex sa aleaga din pixurile ei si sa puna ptr copiii aceia. Le-am dat si vechea ei trotineta, Alex tocmai si-a cumparat (cu aproape ultimii bani din pusculita) o trotineta noua cu roti mari, asa ca cealalta statea doar pe balcon. Imi pare rau doar ca nu m-am gandit sa le pun si ceva carti. 

 

Azi dimi la noi au fost 8grC. Se pare ca in week-end vor fi 31grC si va fi ultimul week-end calduros. The fall is coming.  [ph34r] Ieri sotul meu a verificat centrala si caloriferele, fara sa spuna, nu stiam eu de ce sunt caloriferele fierbinti.  [fri] Azi noapte am pus plapuma deja, cu geamul rabatat se simte frig noaptea. 

 

Aseara i-am verificat lui Alex pantofii de scoala, nu mai sunt buni desigur. Trebuie sa-i iau 2 perechi, inchisi / deschisi in fata (nu la culoare). Adidasi i-am comandat mar35  [fri] , sincer sper sa-i fie mari.  [fri]

 

In rest, nimic nou. Nu mai citesc nimic, deocamdata. Ma uit la Star Wars  [:)] , Ray Donovan ma intristeaza tot mai tare, imi pare tare rau de Abby.  [:(]  GoT 1ep/sapt ma enerveaza, le inregistrez si le tot revad. 

 

Mai vorbim. Pa.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! Sunt in metrou spre lab. Ma doare stomacul rau, m-a durut toata noaptea si azi am o zi grea, sper sa ma pot concentra. 

Lea  [flo2]

Dana, si aici e frig... 11 grade. Imi pare rau pentru ziua ta proasta. Azi sa fie exact invers, adica super buna! 

Ieri seara m-am intalnit cu fii-mea sa-si comande ochelari noi... pana am ajuns eu se inchisesera magazinele  [batcap] Weekendul asta sper sa rezolvam, inainte sa expire reteta.

Sa aveti o zi... fantastic de buna ! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh cumparaturile pentru scoala! Ma ia groaza cand ma gandesc... Fi-mea a ajuns deja la marimea 37 la pantofi. Vestea buna e ca la anul avem aceeasi marime :)) Anul asta deja a intrat in incaltamintea mea 37 (eu port si 37 si 38, in functie de model), asa ca m-a usurat de o pereche de balerini si una de tenesi.

Bineinteles am amanat totul pentru cand ma intorc din concediu. Plecam sambata, Carla abia asteapta. Eu mai putin, pentru ca-s cat o balena mai mica, niciodata n-am fost la mare atat de grasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Drum bun Aqai!

 

Vio, si Maya e acum intre 34-35. Adidasii o sa-i iau sigur 35 ... Dar e si inalta are aproape 140. Eva in schimb e o laboasa. La 4 ani i-am luat adidasi 29, si ala de fapt imi zicea sa-i iau 30, ca 29 o sa iasa din ei prea repede. No way nene.

MAya la scoala sta 80% din timp in adidadi. Asa ca o pereche de pantofi si una de cizme ii ajung ....

 

La noi au revenit caldurile. 34 de grade pana sapt viitoare, pe marti cred.

 

Devoska, sanatate multa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Le-au ramas scurti pantalonii lungi cu care i-am trimis. Aseara alergam prin mall sa ii iau lui A pantaloni de drum cand m-am prins ca i-au ramas asa mici...

 

Lui T ii luasem unii lungibdin start, sunt numai vreo 2 degete scurti, am zis ca poate sa ii poarte asa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...