Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Bravo, Devoska ! Procesul de recrutare in mediu universitar e din ce in ce mai lung si mai complicat de ambele parti. La noi in institutie pentru niste posturi scoase la concurs intr-o specialitate foarte tehnica nu s-au gasit candidati valabili din cele 20 de candidaturi primite. Nici macar nu au dat interviu, strict examinat candidaturile.

Eu predau informatica la o "scoala de ingineri". Iti scriu pe PM daca vrei detalii.

 

Mey, nu ride de gainile mele,  [:)] Continua sa faca oo si am una care tot fuge de la ea din curte si se plimba prin toata gradina, o originala. Gainile si celelalte zburatoare  servesc de animale e companie, adica am buget de ele, planning de curatenie, numai ca nu le pot pune in lesa si scoate la plimbare. V-am  mai spus ca ma enerveaza cocosul ca (!) cinta fals si e un bataus. Volatilele sunt un pretext ca sa nu cedez sa iau pisica, ciine sau alt animal de companie (fiice-mea ar fi vrut o capra acum citiva ani [fri] ) . In plus, cum ar spune Letitia, am o satisfactie cind fac oua sau puisori.  [il] In plus, tot ce e rest alimentar (coji de legume, piine veche) e pentru ele. 

Nu stiu daca v-am mai scris dar am renuntat la acvariu caci era mult prea mult de lucru. (si pestii mici nu se maninca) 

 

Dana, chiar daca va fi furtuna, plecati totusi in excursie, faceti jocuri in grup pina sta ploaia. Dar poate ca prognoza e falsa, cum spune Paunescu "meteorologii sunt oameni care au in loc de cap o minge". Glumesc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bafta multa!

Nu i-ar place bio-chimia? Si-ar largi substantial orizonturile. Cererea e mare pe biochimisti si nu atat pe chimisti. Zic si eu. Poate el deja are in tel fixat si stie ce vrea.

Fii-mea vrea biochimie. Nu am nici un merit si influenta mea a fost zero. Mi-a picat fata cand mi-a zis ca vrea biochimie, caci ani de zile a vrut arhitectura cu specializare in design. Dar trebuie sa recunosc ca nu avea  decat cateva luni cand trona in cos pe biroul meu din laborator si rasucea pe degete colegii de munca, care de-a lungul anilor I-au aratat tot felul de trucuri si experimente in laborator.

Ba da, spre asa ceva se indreapta, dar sint atitea ramuri tentante de nu stie ce sa aleaga, bio-chem, bio-med, molecular and cellular medicine, etc, etc. O sa fie oricum o combinatie bio + chem. Acum in iunie iar merge sa viziteze facultati, sa vorbeasca cu profesorii, studentii, sa vedem ce o alege in final. Bine ca stiu ca am cu cine ma sfatui si pe cine intreba! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani feciorului Letitia !  [deziuata] Dar ce examene da el in fiecare an ? Sunt eliminatorii ?   [help]

 

Anul trecut a avut IGCSE, examene ce se dau la sfirsitul clasei a 11 de catre toti elevii. In functie de rezultate, unii merg si fac liceul (clasa a 12 si a 13), altii colegiu de meserii ca sa capete o calificare, iar altii nu mai fac nimic. Obligatorii sint numai 11 clase.

 

Cine merge mai departe la liceu, are examene in clasa a 12  iar pe baza resultatelor de la aceste examene (predictii la ce o sa faci in anul 13) facultatile iti ofera locuri pentru anul urmator, cu conditia ca si la examenele de la sfirsitul anului 13 sa iei resultate la fel de bune. E un sistem tare aiurea si complicat, asta e, ne-am obisnuit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Devoska ! Procesul de recrutare in mediu universitar e din ce in ce mai lung si mai complicat de ambele parti. La noi in institutie pentru niste posturi scoase la concurs intr-o specialitate foarte tehnica nu s-au gasit candidati valabili din cele 20 de candidaturi primite. Nici macar nu au dat interviu, strict examinat candidaturile.

Eu predau informatica la o "scoala de ingineri". Iti scriu pe PM daca vrei detalii.

 

Mey, nu ride de gainile mele,  [:)] Continua sa faca oo si am una care tot fuge de la ea din curte si se plimba prin toata gradina, o originala. Gainile si celelalte zburatoare  servesc de animale e companie, adica am buget de ele, planning de curatenie, numai ca nu le pot pune in lesa si scoate la plimbare. V-am  mai spus ca ma enerveaza cocosul ca (!) cinta fals si e un bataus. Volatilele sunt un pretext ca sa nu cedez sa iau pisica, ciine sau alt animal de companie (fiice-mea ar fi vrut o capra acum citiva ani [fri] ) . In plus, cum ar spune Letitia, am o satisfactie cind fac oua sau puisori.  [il] In plus, tot ce e rest alimentar (coji de legume, piine veche) e pentru ele. 

Nu stiu daca v-am mai scris dar am renuntat la acvariu caci era mult prea mult de lucru. (si pestii mici nu se maninca) 

 

Dana, chiar daca va fi furtuna, plecati totusi in excursie, faceti jocuri in grup pina sta ploaia. Dar poate ca prognoza e falsa, cum spune Paunescu "meteorologii sunt oameni care au in loc de cap o minge". Glumesc. 

Mik, in Ro am lucrat in mediu academic... sincer recunosc ca NU am mai vrut in cercetare&co, efectiv mi s-a luat. Poate mediul aici este altul, dar, desi nu eram in situatia de a face figuri, nu am cautat si nu am aplicat nici macar la un post de genul in acest domeniu. Nici macar nu am vrut sa aplic din nou pentru un doctorat. Ca si strategie pentru cariera a fost foarte prost, foarte-foarte prost, dar efectiv nu mai puteam. M-am reorientat catre pharma, motiv pentru care i-am si sugerat Letitziei biochimia in loc de chimie. Se cauta biochimisti, med-chimisti, geneticieni la greu, nu chimisti. Eu am avut noroc datorita specializarii mele care se muleaza pe multe domenii, altfel nu era prea simplu sa intru in pharma. Am incercat si in Ro, fara success, dar trebuie sa recunosc ca nici nu m-am agitat si nici nu eram motivata. [batcap]   Stiti cum se zice, da-mi Doamne anii de-nceput si mintea de acum!

Leti, daca pot sa te ajut, cu drag, dar tinand cont ca ajungeti primii la faza de admitere la Universitate, cred ca eu o sa-ti cer informatii. In plus, pe vremea mea, maica, nu erau atatea specializari. Fii-mea e abia in echivalentul clasei a 9a din Ro. Nici nu vreau sa ma gandesc, caci a pus ochii pe o facultate in Zürich care costa... vai de fundul nostru, dar pana atunci ar trebui sa termine fiecare an cu note maxime, mai ales la vreo 6-8 materii. Altfel nu are nici o sansa cred. Nu mai spun ca n-ar strica deloc sa primeasca bursa. Asa ca o ajut cat pot de mult cu invatatul, lucrez cu ea la mate, fizica, chimie, fac si eu ce pot. Fizica cam scartie la mine, mai ales la partea de mecanica nu mai fac conexiunile asa repede ca la matematica, unde mi-am amintit trigonometria de ex. ca si cand am invatat-o anul trecut. Din pacate n-are noroc de prof buni decat la chimie, engleza, germana si informatica din ce o intereseaza pe ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, si Mik, nu rad de gainile tale. [flo2]  Am crescut la casa si parintii mei erau pasionati de gaini, curci, rate, gaste, bibilici etc. Am avut pe rand din toate... si iepuri, nutrii, la in moment dat un iedut. Pe unii/unele le-am iubit din tot sufletul, pe altele le-am bombanit din toti rarunchii.

La un moment dat am avut in cocos care canta cum se lumina de ziua, undeva in jur de 4.30 a.m., parca era turbat, nu alta. Cred ca eram in facultate si toata vacanta nu a facut decat sa zboare din tarcul lui pana sub geamul camerei mele si sa cante ca un dement. Mamei ii placea cocosul ca era tare mascul si isi facea treaba iar ea isi dorea puisori, deci nu puteam sa-i spun direct, decapiteaza urlatorul. Asa ca de cate ori intreba ce vreau de mancare, ii spuneam supa de pasare. Am mancat cat a fost vara de lunga supa de pasare, ciorba de pasare, ciulama si toate derivatele, mai avea putin si extermina curtea de gaini, dar nenorocitul a ramas in viata. Cand il prindeam il speriam si alungam, cand ma prindea imi sarea in spate si ma ciocanea cu pliscul lui galagios. O nebunie!

 

 

PS. Eu nu am autocorrect pe calculator, dar cand postez pe DC, un se transforma in in, i in I, etc. Exista pe DC vreo setare care imi da textul peste cap?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Devoska eu lucrez pentru o companie farmaceutica si vad cit se cauta bio-chimistii.Ca piinea calda. N-am nici o grija ca nu o sa-si gaseasca de lucru daca termina oricare din specializarile astea de bio-chem. Am vorbit si cu colelegele mele, care toate au facut chimie-biochimie, ca nu era prea multe optiuni pe vremea lor, nu se compara cu ce e acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...