Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Legifia, sunt superbe ferestrele! Si atat imi place coltul ala! 

 

 

Si eu am citit prima oara closet si ma intrebam de ce sa pui haine de iarna in toaleta :))))

 

 

Noi am gasit o casa, un pacient de-al sotului i-a spus ca isi vinde casa la anu' si am fost sa o vedem.

Eu aproape ca am cumparat-o :)))

 

Dar costa 730 000 cu tot cu notar si celelalte cheltuieli  si e mare de tot. 

O putem plati pt ca are si o locuinta anexata care e inchiriata, si un basement care e inchiriat unei firme de ingrijire la domiciliu, au acolo doar biroul.

 

Intrebarea mea pt posesorii de casa: casa asta are 240 de mp plus 130 mp separat basement. Totul e renovat, ba mai ramane si mobila.

Doar ca ma gandesc ca poate e totusi prea mare pt 2 pers. Adica, iarna oare o sa incalzesc toata casa? O sa merg in camerele de la etaj?

 

Cealalta priblema e ca are si un bazin si o sauna. Sauna nu e problema, bazinul e inchis si se poate semi deschide vara. Dar daca acolo se strica ceva....e nasol.

 

As avea nevoie de niste pareri.

Ca idee, in rest se gasesc case la 500 000 cu o curte de 120-300 de mp (asta are 900) si suprafata de 130 mp, dar trebuiesc renovate.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca vacutele si capritele sunt mse tot timpul si doar atunci cand au copii, nu. Asta stiu de la dna de la care isi cumpara bunicii laptele, a zis ca nu mai are asa mult pt ca are vitelusi si atunci nu ai voie sa mulgi vacuta.

 

Antmil, felicitari pt SAT!

 

Dana vio....la caaaaaat incepi lucrul???? Si eu ma plangeam ca plecla 7 de acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ant, e ingozitor ! Dana, ce se poarta la nunti in Ro ? lung ? scurt ? decoltat ? cu bretele ? Poti recicla tinutele de la o nunta la alta ? (vorbim "chiffons" cum spun francezii) Dupa cutremur, vestile de la colegii din Mexico sunt bune, la mama unui coleg i-a cazut rezervorul de apa de pe casa (acolo peste tot sunt rezervoare cu pompe caci reteaua nu are destula presiune) si mama prietenei mele era la spital si au relocalizat-o repede. Aici am treaba pina peste cap. Mai trec eu.

 

 

Se poarta absolut de toate, de la lung la scurt, cu maneci sau bretele samd. Dar elegant, nu ca la nemti sa poti merge in blugi si tricou

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Va las o cafea mare  [flo2]

 

 

As avea nevoie de niste pareri.

Ca idee, in rest se gasesc case la 500 000 cu o curte de 120-300 de mp (asta are 900) si suprafata de 130 mp, dar trebuiesc renovate.

Noi am stat cu chirie intr o casa pe trei nivele, sus nu era terminat si nu se putea incalzi, intr o iarna eram in vacanta si din cauza frigului s a spart o teava.  A curs apa cu presiune cateva ore, pana au auzit vecinii. Am tras luni de zile dupa aceea. Deci parerea mea ar fi ca trebuie incalzit.

Gradina la fel, necesita timp si munca, vrei sa te apuci de gradinarit?

Si jumate de milion mi se pare o suma mare, sau poti sa iei teren si sa construiesti dupa gustul vostru o casa noua ( cu muncitori din rom), dar si asta e mult stres si bataie de cap

 

 

Antmil, multa munca, felicitari ! Si pt rezultatele copilului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi, asa mai la pranz. 

Eu sunt zombi azi. Ieri am exagerat, am stat la serviciu peste program, apoi m-am dus sa platesc ceva facturi si de la 20.00 la sedinta cu parintii pe scoala. Au progr sedinta la ora aia sa poata veni sigur toata lumea. Am ajuns acasa la 21.45. Am luat 2extraverale sa pot dormi si la ora 2.30 eram treaza.  [zirea] Sunt terminata. Si azi merg cu ALex la inot, ceea ce inseamna ca nu ma pot odihni pana seara. 

Imi iau angajamentul ca in week-end sa doooooooooooorm.  [ph34r]

Antmil, felicitari ptr copilul studios. De altfel, sunt convinsa ca ambii sunt asa.  [flo2]

Xio, mie mi se pare prea mare casa. Intretinerea ar fi o corvoada. Parerea mea.  [flo2]

Da, incep la 6.50. De la initial 7.30 am ajuns la 6.50. Macar programul normal este gata la 15.00, am timp dupa-amiaza sa ma ocup de Alex. Desi este foarte obositor. 7.30 / 7.15 ar fi fost mai bine. 

Mi-am comandar o rochie de pe net, sper sa-mi placa materialul. La sfarsitul sapt ar trebui sa ajunga. 

Pic de somn. Pa. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, daca va permiteti rata (cu sensul sa va permiteti si o vacanta plus alte bucurii pe linga rata, sa nu va stringeti de git), eu sint pentru cumpararea casei. La mine nu exista casa prea mare! Plus, ai sa ai copii, vin rudele sa te ajute cu ei, unde ii cazezi? Apoi alternativa de a te baga la renovari e sumbra. Costa enorm, plus deranjul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, dincolo de rata pe care probabil ti-ai facut calcule ca ti-o permiti, ia in calcul costurile de intretinere care sunt proportionale cu dimensiunea casei : impozit mai mare, asigurari mai costisitoare, facturi mai mari, costuri cu reparatii mai mari. Casa nu o iei pt cativa ani, presupun. In timp apar defectiuni la instalatii, nevoia de repartii la pereti, costuri cu intretinerea gradinii. Daca imobilul e cumva modular si poti sa inchiriezi parti din el, atunci iti poti face calculul si ca o investitie pe termen lung. Dar tine cont cat ar fi rata, cam cat ar fi facturile, mai adauga alte cheltuili legate de casa .... si vezi daca in 3-6-10 ani nu ajunge o povara prea mare. Nu am idee cati bani ti=ar ramane dupa ce platesti toate, dar daca ajungi sa muncesti doar pt mancare, haine si casa ... mai bine te orientezi sper ceva mai mic si mai putin costisitor, mai ales ca din cate am observat voua va place sa iesiti, sa faceti concedii si excursii. Ar fi pacat sa ajunga casa o povara prea mare.

 

Mai gandeste-te cat ti-ar lua (ca timp si munca tie sau ca bani sa platesti pe cineva) sa aspiri si sa stergi praful in asa o casa [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...