Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anmil si eu planuiesc sa vopsesc camera de gradina cu lac dupa ce e gata. E tratat oricum lemnul din care e facut, nu e neaparat necesar, dar vreau eu sa stau linistita. Eu am sa platesc pe cineva sa o faca, ca e inalta, trebuie sa se suie pe scara, etc. Deci si la noi e in plan voptisitul. 

 

La noi miercuri vin the detail people sa termine cu au inceput ceilalti, sa puna podeaua, sa monteze prizele, sa traga curentul, internetul, etc. Apoi trebuie sa gasim noi pe cineva care sa faca baia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anmil si eu planuiesc sa vopsesc camera de gradina cu lac dupa ce e gata. E tratat oricum lemnul din care e facut, nu e neaparat necesar, dar vreau eu sa stau linistita. Eu am sa platesc pe cineva sa o faca, ca e inalta, trebuie sa se suie pe scara, etc. Deci si la noi e in plan voptisitul. 

 

La noi miercuri vin the detail people sa termine cu au inceput ceilalti, sa puna podeaua, sa monteze prizele, sa traga curentul, internetul, etc. Apoi trebuie sa gasim noi pe cineva care sa faca baia.

 

Letitia, eu nu am lacuit (varnish) ci am dat cu un stain (sa ii dau o culoare mai naturala si mai calda) si cu un soi de ulei care tine umezeala departe. Si lemnul nostru e tratat (tratat si pentru umezeala si pentru insecte) insa e bine sa dai cu chestia asta de weatherproofing ca lungeste viata lemnuliu. Se repeta figura (unele tin 2 ani sau 3 sau 4 - scrie pe cutie). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, da asa ceva o sa folosim si noi, nu numai pentru rezistenta, dar si pentru culoare. Ne-au spus aia de au montat casa ce anume sa cumparam. Problema e ca noi nu avem vreme buna, nu e frig, dar ploua, sau e ceata, sau e umed... E atmosfera incarcata in fiecare zi! Sa vedem, poate se mai limpezeste. Daca nu, o lasam pentru la primavara-vara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 :))))

 

 

Noi am gasit o casa, un pacient de-al sotului i-a spus ca isi vinde casa la anu' si am fost sa o vedem.

Eu aproape ca am cumparat-o :)))

 

Dar costa 730 000 cu tot cu notar si celelalte cheltuieli  si e mare de tot. 

O putem plati pt ca are si o locuinta anexata care e inchiriata, si un basement care e inchiriat unei firme de ingrijire la domiciliu, au acolo doar biroul.

 

Intrebarea mea pt posesorii de casa: casa asta are 240 de mp plus 130 mp separat basement. Totul e renovat, ba mai ramane si mobila.

Doar ca ma gandesc ca poate e totusi prea mare pt 2 pers. Adica, iarna oare o sa incalzesc toata casa? O sa merg in camerele de la etaj?

 

Cealalta priblema e ca are si un bazin si o sauna. Sauna nu e problema, bazinul e inchis si se poate semi deschide vara. Dar daca acolo se strica ceva....e nasol.

 

As avea nevoie de niste pareri.

Ca idee, in rest se gasesc case la 500 000 cu o curte de 120-300 de mp (asta are 900) si suprafata de 130 mp, dar trebuiesc renovate.

 

Xio, parerea mea cand cumperi casa treb. Sa iei in considerare: locatia,cum e zona ,creste marketing in zona, scoli,magazine,liniste...sa te gindesti in primul rind daca ar treb.sa o  vinzi maine daca ai iesi pe + sau-. La o casa mare TOATE cheltuielile sint Mari. Piscina cutter...tot ce are costa sa fie intretinute plus ca ia is timp si energie. Daca e casa veche are multi bube...costa mult sa le repari. Poate merita banii desi pt voi 2 la inceput nu at treb.sa va bagati la asa cheltuieli.cu chiriasii pot sa fie problems,vorbeste cu vecinii. Si de ce o vand? Cereti sa va dea o lista cu cheltuielile lunare/ anuale ...sa aveti idea.neaparat sa luati contractor spec.sa o inspecteze. Cheltuielile Mari sunt cu fundatia,acoperisul,geamurile, peretii sa nu fie crapati...grija sa aveti la zona sa nu due langa cale  ferata,aeroport...ca scade valoarea.cam atita  am de spus.bafta multa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi, eu si maica-mea, am incurcat orarul lui Alex si am crezut ca azi are ore pana la ora13, de fapt asta e maine, si n-a mers nimeni dupa ea la scoala.  [fri] M-a sunat invatatoarea si s-a grabit maica-mea sa ajunga, noroc ca umbla creanga prin magazine si era destul de aproape. Normal ca cea mai suparata este Alex, ca doar si anul trecut s-a intamplat asta o data si anul celalalt iar.  [smulgpar]  [:-)))] Cum am putut uita de ea ?! 

Eu cred ca si azi stau la serviciu peste program, macar ma bucur cand vad statul de plata.  [biz]

Trebuie sa si gatesc ceva ptr maine, cred ca fac repede o tocanita de pui, meniu de criza. 

Paaaa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...