Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Visinele - un gust al copilariei


Recommended Posts

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Foarte incantata sa va impartasesc reteta bunicii mele de prajitura  cu visine ,pe care mama mea a shimbat-o inlocuind cu succes untul cu ulei ( iind vorba de fapt de un padispan la fiecare ou se pune o lingura mare de ulei.

Oricum eu ii amintesc mereu mamei sa roloseasca unt caci nu mai suntem pe vremea lui Ceausescu cand untul era o delicatesa ,ca si zaharul,ouale si orice iti poti imagina.

Cand povestesc amintirile mele din copilarie ,fetita mea surade usor neincrezator dar cei din generatia mea (70-80)stiu despre ce vorbesc.

 

[il] Prajitura cu visine

 

500 g.visine proaspete,fara schimburi scurse in prealabil de zeama

400 g.faina alba

200 g.unt

6 oua de la gainile din curte 

300 g.zahar alb

zeama si coaja de la o lamaie

1 lingurita de bicarbonat de sodiu

un praf de sare

 

Se amesteca galbenusurile cu zaharul pana se face o spuma,se adauga in trepte ouale,iar mai apoi zeama de lamaie.

Se adauga faina in care se amestecat in prealabil bicarbonatul.

In final se adauga albusul batut spuma tare cu miscari lente (jos- sus)

Se toarna aluatul intr-o tava bine unsa cu unt si faina,dupa care se aseaza visinele peste si se da la cuptor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca va e mai pofta de ceva va impartasesc cu drag din retetele autentice,caci copiind-o pe mama ,mi-am facut propriul caiet de retete culinare,la o varsta destul de frageda,si am numai retete care au fost testate de generatii si care vor ramane mereu in topul preferintelor (prajitura cu miere,cea cu mere, crem caramel Dobos,Kati,Beigli,gogoasele traditionale,prajitura Fanta si multe altele.

 

Apoi caietul meu s-a imbogatit si cu retete arabesti dar numai daca imi plac si mie,reducand drastic  zaharul chiar si la jumatate din reteta (Basbousah si Kunafah cu crema sau branza )

Mai fac cu placere si imi iese mereu perfect placinta de mere americana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama făcea supa de visine dar mie nu îmi plac supele de fructe, făcea și supa de mere, de agrise. Cea de agrise o mâncam, restul nu :). Se mănâncă reci, sunt supe de vara 

 

Clar ca ai origini maghiare !

sunt supele care se fac in aceasta comunitate,pe care eu le uram si nu le suport nici acum,si din pacate erau destul de des in meniu vara,in special la tara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noua ne plac foarte mult visinele, mie, fie`mi si patrupedei.  [:)]

In acest sezon am bifat: supa de visine, chec cu visine, pandispan simplu cu visine. Duminica voi face prajitura mozaic (e un blat din albusuri, in care se pun visine, nuci, stafide, rahat, cine ce mai are in stoc).

Si am vazut recent doua retete care mi au ramas pe retina:

https://savoriurbane.com/prajitura-rasturnata-cu-visine-si-cirese/

http://www.caietulcuretete.com/2013/02/prajitura-valurile-dunarii.html

Urmeaza si acestea  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clar ca ai origini maghiare !

sunt supele care se fac in aceasta comunitate,pe care eu le uram si nu le suport nici acum,si din pacate erau destul de des in meniu vara,in special la tara.

 

 

Si in Moldova e face o zeama cu cirese si ingrosata cu faina care se maninca rece cu mamaliga. Mama nu facea, mincam citeodata la bunica. 

 

Luna, pune retete adaptate, please ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ma bucur sa aflu ca sunteti interesate de bucataria araba!

Eu am avut norocul sa invat retetele chiar de la  [il] sursa - chefi arabi din bucataria unui din hotel de 5 stele de aici .

Am invatat mai mult decat dulciuri caci am trecut si pe la bucataria rece (salate,aperitive) si  pe la cea calda (kofta,falafel,biryani(indiana),supa de linte).

Promit ca in zilele urmatoare voi deschide un topic si poate am sansa sa invat si eu la randul meu alte retete de la voi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Luna, pune retete adaptate, please ! 

 

Chiar azi voi deschide un topic la bucatarie,insa voi pune retetele originale,caci gusturile difera .Eu in general sunt impotriva zaharului,si de aceea fac mai rar dulciuri din zona araba,insa recunosc ca imi plac foarte mult.

Am incercat fel de fel de tertipuri,inlocuirea zaharului cu stevia,sau cu miere,inlocuirea untului cu ulei,insa gustul nu e acelasi,asa ca prefer sa mananc rar dar  [:)] bine.

Recunosc insa ca in loc de doua pahare de zahar,pun doar unul ,insa eu voi pune reteta originala,si fiecare va adapta zaharul in functie de gustul personal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...