Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 148


Recommended Posts

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelooor eu vin cu vesti proaste! Se pare ca fericirea revederii nu a tinut prea mult....va explic...a venit sotul miercuri dimi, toate bune si frumoase pana joi la 14 ...de dimi a fost si el la analize plus cerificat gigei...toate ok...apoi urmam eu la 14pt eco papa si chlamydia....pai nu v-am zis  dar sapt trecuta la ovulatie am avut o durere crancena de era sa ma duc la urgenta...acum am aflat si motivul....pai am ditamai chistul de 5.7 cm...e enorm! Deci a acoperit ecranul...am iesit plangand din cabinet...medicul a zis sa asteptam pana luna viitoare si daca nu scade el ar propune operatie laparoscopica....el tot insista ca e periculos sa nu se sparga si vreau sa va zic ca deja auzeam cu ecou tot ce zicea el....am dat fuga si mi-am luat naturiste...mladite mugur de zmeur, coacaz negru, cimişir si supozitoare Carpicon....ce mi-a parut fff ciudat, e ca i-am scris lui PK si o-am zis cum sta situatia iar el mi-a rapuns ca nu e in tara pana pe 10 dar sa nu disper ca e ok si ca poate dispare la cm care urmeaza sa vina zilele astea maine, poimaine.....chiar nu stiu...oare nu a inteles ce am scris? Cum poate fi atat de optimist? Doar am scris 57 mm , nu cred sa fii inteles gresit...in fine...sunt f suparata !!! Eram chiar pregatita sa merg la sf de iulie dar vad ca intotdeauna aparr ceva....cum sa nu obosesti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lore, poate are dreptate dr si se elimina singur. In urma cu vreo 3 ani am avut si eu un chist de vreo 4 cm, mi-a dat si mie dr mladite de zmeur, ca nu am vrut sa mai iau anticonceptionale, iar la urmatorul eco, disparuse.

Va pup pe toate si va doresc un inceput de saptamana minunat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, fetelor, pentru raspunsuri si pentru incurajari!!!
Dana0, am citit povestea ta, m-a impresionat foarte tare! Doamne ajuta, pana la urma trebuie sa fie bine!
Bella1989, nu te descuraja, esti foarte tanara!
Melisa28, iti multumesc pentru incurajari, dar nu ma consider deloc tanara in perioada asta. Mi se pare si o lupta cu timpul, mai ales dupa 35-36 de ani.

Gineta, multumesc pentru raspuns! Exista si teorii care sustin ca mai multi embrioni transferati se ajuta unul pe altul la implantare. Nu stiu daca transferam 3, atatia mai avem, dar posibil sa nu reziste toti, pentru ca nu arata foarte bine. Sunt embrioni de ziua a 5-a, insa se afla la stadiul de morula :( Sa vedem ce se intampla atunci cand ii vom dezgheta. Eu voiam sa transfer doar unul si data trecuta, dar dr. sunt de parere ca la varsta mea (36, almost 37), transferam 2 ca sa ramana macar unul. Referitor la acidul folic, nu stiu ce sa mai zic, sunt atat de multe articole cu informatii contradictorii. Voi intreba si eu dr. - tot timpul mi s-a spus sa iau, dar fara sa tina cont cineva de mutatia mea mthfr c677t pozitiv heterozigot..

Sotul are polimorfism cromozomial 46, XY, 16qh+
Am discutat cu doi dr. geneticieni cu pareri total diferite. Unul considera ca polimorfismul este de vina pentru criptorhidie si problemele de spermograma ale sotului. Celalalt, care are dubla specializare (genetica si embriologie) si care s-a ocupat de embrionii nostri, considera ca este normal cariotipul si nu exista nicio problema in acest sens. Am citit ceva documentatie si statistici despre polimorfism, insa se cunosc destul de putine despre acest subiect. Daca cineva stie mai multe despre asta, please, help! :)
Orice sfat este binevenit si il apreciez!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Licuritza ! Experienta mea nu este foarte mare , dar ce iti pot spune este ca eu am facut transfer pe ciclu natural , am vazut ca vrei sa transferi 3 embrioni , eu am sfatuita de doctorul meu sa transfer unul singur , a zis ca acolo unde sunt mai multi se pare ca sansele scad , nu stiu explicatia ....e ca si cum ai pune un mar putin stricat langa unul bun...si se strica si al doilea ...cam asa a fost exemplul primit de la el . Bineinteles ca situatiile sunt diferite la fiecare dintre noi , iar Dr tau este cel care hotararste varianta potrivita pentru tine ! In legatura cu acidul folic eu nu il iau ...desi am toate mutatiile din lume si ar trebui ....se pare ca ultimele cercetari au aratat  o stransa legatura intre acid folic si autism la copii ....asa ca mi-am ascultat dr ... 

 

Iti doresc mult succes ! 

Si eu as face pe ciclu natural, insa ovulatia se produce tarziu (cam in ziua 20-21) si nu pot sa nu ma intreb daca totusi acest lucru nu are un impact negativ asupra implantarii. In al doilea rand, mi se pare ca este destul de greu sa fie toate perfect aliniate. Noi am avut un blastocist de ziua 5 calitate 5ab (era deja hatched, deci cu sanse foarte mari de implantare) si unul care in ziua a 6-a a ajuns la calitate 3bc. I-am transferat pe amandoi in ziua 6, dr. au insistat sa transfere 2. Poate ar fi trebuit sa il transfer doar pe cel bun in ziua 5, insa asa au decis dr. Mi se pare totul atat de sensibil si sunt atat de multe variabile. Noi am facut cum a crezut dr. ca e mai bine, dar am unele indoieli, de-asta ma gandesc sa incercam controlat de data asta. Citesc si invat multe despre subiect, dar mi se pare ca sunt mereu in contratimp.

 

Am vazut ca esti foarte incantata de dr. tau hematolog, poti sa imi spui cum il cheama? Multumesc mult de tot si iti doresc numai bine!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lore trebuie sa ai incredere ca totul trebuie sa fie bine ... Eu in tinerete ( 21 ani ) am avut un chist cat de 7 cm pe ovarul drept si pe stangul aveam micuti de cativa mm dar foarte multi si dupa 3 luni de tratament cu Pau D'arco nu am mai avut nimic... Dr. Albu a vrut sa ma opereze atunci ( Slbu de la Giulesti ) ... Orice este posibil Lore ...  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...