Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 148


Recommended Posts

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Si eu as face pe ciclu natural, insa ovulatia se produce tarziu (cam in ziua 20-21) si nu pot sa nu ma intreb daca totusi acest lucru nu are un impact negativ asupra implantarii. In al doilea rand, mi se pare ca este destul de greu sa fie toate perfect aliniate. Noi am avut un blastocist de ziua 5 calitate 5ab (era deja hatched, deci cu sanse foarte mari de implantare) si unul care in ziua a 6-a a ajuns la calitate 3bc. I-am transferat pe amandoi in ziua 6, dr. au insistat sa transfere 2. Poate ar fi trebuit sa il transfer doar pe cel bun in ziua 5, insa asa au decis dr. Mi se pare totul atat de sensibil si sunt atat de multe variabile. Noi am facut cum a crezut dr. ca e mai bine, dar am unele indoieli, de-asta ma gandesc sa incercam controlat de data asta. Citesc si invat multe despre subiect, dar mi se pare ca sunt mereu in contratimp. Am vazut ca esti foarte incantata de dr. tau hematolog, poti sa imi spui cum il cheama? Multumesc mult de tot si iti doresc numai bine!

 

eu prima data am fost la Dr Uscatescu la Fundeni , foarte ok totul doar ca se termina consultatia in 5 min fara sa explice DE CE . Apoi am fost trimisa de dr mea ginecolog la Dr Ana Maria Neagu de la Genetic Center ! A durat o ora consultatia timp in care mi-au fost explicate toate mutatiile pe rand ! 

 

Mult succes ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raisa, eu îți recomand să îl eviți pe dr. Voinea, din simplul motiv că nouă ne-a spus că soțul are absența bilaterală congenitala a vaselor deferente, apoi ne-am dus la alt medic, care le-a văzut la eco doppler (le-a și palpat, ne-a făcut și print screen). Apoi am avut o spermograma care conținea spermatozoizi, mă întreb pe unde or fi ieșit dacă nu sunt vasele deferente? 

În București mai e Dr.Damian, sper că e mai OK. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Licuritza, polimorfismul sotului tau il am si eu, iar geneticiana care ne-a facut cariotipul ne-a spus ca nu are semnificatie clinica deosebita. Mi-a raspuns, totusi, ca sansele ar fi cam de 10 % sa am un bebe cu probleme din cauza asta.

La sot, insa, a iesit perfect la noi, dar si sotul meu are probleme cu alergatorii.

La prima sarcina (am avut SOE in 2015, dupa prima FIV) am facut cariotipul unuia dintre bebei, iar perechea 16 era ok (21 n-a fost cum trebuie).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinka,multumesc frumos pentru raspuns! Daca nu rapesc prea mult timp, uite aici un articol despre polimorfism, din care reiese ca totusi ar exista niste consecinte, doar ca insuficient investigate. Din cate inteleg, e mai delicat daca polimorfismul apare la factorul masculin, nu la cel feminin:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3057751/

Multumesc inca o data!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...