Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 148


Recommended Posts

Pișcotel Amh-ul depinde și de nivelul de vitamina D. Vezi cum stai cu ea, fă o analiză. Dacă ai deficit sau ești la limita de jos poți lua o luna  vit D3 și apoi repeți AMH-ul. Oricum diferă intre laboratoare și variază, au constatat mai multe fete.

Pentru FiV e mai relevant nivelul FSH. Să nu te sperii  dacă Kovacs iti spune de donate la FSH 15, el e mai conservator în abordare. 

 

Multă sănătate tuturor fetelor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

neata  [clo]

 

Dana pt mine Grecia e tara visurilor si sufletului meu  [il]  imi place tot  [biz] cred ca sunt si subiectiva,acolo mi-am lasat o parte din fericire...

 

da,vitamina D este in concordanta cu AMH ul .eu am facut prima data vitamina D si era sub nivelul inferior.parca 17.dupa 3 luni de vitamina D picaturi mi-a iesit la limita inferioara,30,la synevo..apoi nu-mi mai amintesc daca am mai repetat.acum iau iau de vreo 2 luni,8 picaturi/zi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aura, te-a lamurit Dana :). Credeam ca mi-ai citit povestea. Turcii sunt mai...conservatori :)

Ana, ma bucur sa aud ca bebe nu e chiar asa nerabdator. Sa stea la mami in burtica cat mai mult.

Anna, Vit D e 23. Nu e o valoare mare, dar nici nu e foarte mica. Anul trecut cand aveam AMH 0,8 vit D era 3! Luna trecuta Vit D era 58 si incepusem sa iau foarte rar, motiv pentru care a scazut la valoarea actuala, de 23. 

De asta mi-e teama si mie, sa nu-mi zica de  donate. Nu ca as tine la materialul meu genetic, dar nu sunt pregatita sa aud asta. Cel mai probabil voi renunta daca PK va face recomandarea asta.

Nu prea stiu ce sa fac. Sunt tentata sa astept pana la urmatorul cm si sa repet toate analizele si abia apoi sa-l contactez pe PK. 

Ce ciudata mai e si viata asta si ce simt al umorului are...In iunie eram hotarata sa renunt la a mai face un alt FIV si ma linistisem. Eram impacata cumva cu decizia mea si ma gandeam ca intr-o zi voi fi sunata de asistentul social care imi va spune ca am intrat in potrivire cu fetita mult asteptata. Dar cand m-am hotarat sa mai fac o ultima incercare, uite cu ce analize ma confrunt. Nu m-am gandit niciodata ca voi ajunge aici atat de repede. Medicii cu care am discutat mi-au zis (toti!) ca AMH-ul nu scade asa repede, de la o luna la alta. Si PK mi-a zis ca nu conteaza daca mai aman putin, cateva luni nu vor face diferenta. Surpriza! Uite ca si cateva luni conteaza...Daca la AMH 0,8 am obtinut 2 ovocite, la ce sa ma mai astept la un AMH de 0,3??

Iertati-ma ca ma tot plang aici, dar e singurul loc unde pot sa ma descarc. Ma simt pierduta, chiar nu stiu ce sa fac...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet, multumesc de gandurile bune. Nu, nu cred ca isi bate cineva joc de mine. Cineva o fi avand planuri cu mine, doar ca nu le inteleg eu :)). Incerc sa nu ma mai agat cu disperare de dorintele mele. Doamne-Doamne stie mai bine ce e bine pentru mine. Doar ca e greu de inteles din perspectiva noastra...In perioada asta e FOARTE greu se inteles....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ai facut in cehia? Care a fost experienta ta??

 

Am facut 2 fivuri in cehia, in olomouc la IVF Clinic

http://ivfclinic.cz/old/en/, care apartine tot de Reprofit, cu dr. Stepan Machac. 

Sa-ti povestesc in mare care a fost experienta mea. Daca vrei sa ma intrebi ceva, iti raspund cu drag. 

Dupa primul esec chiar nu stiam incotro sa ma indrept. Aveam aceleasi variante ca si tine: gynera, tayfun si cehia, dar nu stiam pe care s-o aleg. Am incercat sa ma programez la dr dracea, dar nu am putut obtine o programare in timp util ( eu sunasem prin septembrie si ma programasera pt ianuarie, asa ca am renuntat). 

La Tayfun auzisem ca nu era de acord sa faci monitorizarile in tara, plus ca era o perioada cam tensionata pe la ei, cu tot felul de atentate etc.

Asa ca am luat decizia sa le scriu cehilor. Auzisem multe lucruri bune despre Reprofit si  despre Ivf Clinic Olomouc ( care este o sucursala o reprofitului). Am luat pana la urma decizia de a merge in olomouc si i-am scris dr. Machac. 

I-am scris in septembrie pe la inceput direct lui si  am primit raspuns chiar in aceiasi seara. Asa ca am stabilit sa facem fivul in octombrie ( eram presata de timp pt ca implinisem deja 38) 

Dr. mi-a dat adresa de mail a coordonatoarei si ulterior am corespondat si cu ea. In Olomouc fiind clinica mai micuta nu au decat coordonatoare de lb engleza ( care este extrem de draguta si amabila si totodata foarte promta). 

Le-am trimis istoricul meu medical (erau niste formulare tip de completat) si am primit schema de tratament. 

La tratament am raspuns la fel de bine ca la dr. Albu( despre care am ramas cu o parere f buna, cu toate ca nu am reusit la el) dar in Z3 am ajuns cu cam toti embrionii. 

La blasto nu am ajuns decat cu aprox 40% ( adica 3 blasto la fiecare procedura)  lucru care era absolut normal raportat la varsta. 

Am reusit la al doilea fiv facut in cehia, dar nu cu transfer fresh, ci la fet pe ciclu natural. Acum am aproape 16s. 

Cam asta a fost experienta mea acolo. 

Am fost f multumita atat de medic cat si de coordonatoare. Au fost f seriosi si promti. 

Costurile sunt exact cele afisate pe site ( in jur de 2100 E procedura plus 150 sau 250 E pt ca am facut picsi) 

In ceea ce priveste transportul este mult mai usor de ajuns in Brno ( poti merge cu avionul pana in vienna si apoi cu trenul sau cu autocarul pana in brno) 

Olomouc este putin mai departe ( am mers prima data cu masina si ulterior cu avion+tren. Tren nu este direct vienna-olomouc, ai de schimbat cam de  2 ori. Ar mai fi o varianta de mers din vienna cu autocarul direct olomouc, cu cei de la studentagency.cz )

 

Scuze ca m-am intins atat de tare, dar am astazi o zi de concediu si se pare ca sunt extrem de vorbareata :)))

 

Eu iti doresc sa faci alegerea cea buna, care sa-ti aduca bebele mult dorit!  [flo2]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lore, ma bucur sa aud ca ai scapat de chist. Sa fie cu noroc urmatorul fiv si sa-ti aduca bebele mult visat!  [flo2]

 

Ana, este excelent ca bebe mai sta cu mami lui! 

Nastere usoara iti doresc si numai bine!  [flo2]

 

Piscotel, stai linistita cu amh.ul, nu te stresa. Unii medici nici nu prea tin cont de el. Poate variaza asa cum au spus si fetele de la deficitul de vitamina d.  Chiar am citit aici pe forum de fete care aveau amh de 0,0 si ceva si au reusit.

Iti doresc din tot sufletul sa reusesti!  [flor]

 

Velvet, te pup si iti doresc vacanta frumoasa! [flor] Ai fost simpatica de tot...cu obiectul muncii...  [:)]

 

 

 

Fetelor va imbratisez pe toate!  [pup]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...