Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 148


Recommended Posts

Eu cand am facut histeroscopie acum mulți ani am facut la Wellborn cu Dr Bolintineanu,nu am avut nimic de scos si ma costat parca 1000-1100lei cu anestezie generală,pe atunci făceau doar cu anestezie generală.

Fetelor cer si eu un sfat,sunt in z33,menstra mea sa dereglat nu sh de ce,cum iau si eu progesteron sa aduc menstra?Pot lua oral?2pe zi?Vaginal nu prea as vrea pt ca am o reacție f urâta la utrogestan.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aura, Ref la fine donate, ajunesesm la concluzia că daca as fi făcut cu donate nu i-aș fi spus poate niciodată. Sau i- as fi spus la 30 de ani când ar fi avut și el familie și copii. Probabil după ce îl naști nici nu te mai gândești de unde au fost cele două celule, sau una. Și la mine era că back- up donate. Medicii, fete de aici cu care am vorbit, îmi spuneau că îmi pun prea multe probleme legat de donate. La un moment dat problema se pune vrei sau nu copil, știam asta, dar tot îmi era greu. Hotărâsem să fac 2 stimulari Dracea și apoi să mă mai gândesc la donate. Am făcut 1 stimulare, nu am mai avut bani de a doua. De- aia am și făcut FET atât de târziu, speram sa mai fac o stimulare și apoi să încep cu transferuri. 

Așa că îl înțeleg pe soțul tău, asta mă macina și pe mine f mult dar eu tot cred că nu e musai sa ii spui copilului și nimănui.

Eu îți doresc sa reușiți cu material propriul. Bafta multa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, mie imi dadea ginecologul cate 10 zile de duphaston, 2/zi, dar imediat dupa ovulatie, de prin ziua 16-17 si la 2-3 zile dupa ce le terminam imi venea menstra, nu stiu exact cum ar trebui sa procedezi tu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ligiutza, Maru, aveti dreptate. si eu spun ca nu trebuie sa stie nimeni nimic, dar e cam greu...eu de exemplu nu am vrut sa spun despre fiv decat strict familiei si colegilor de munca care oricum vedeau/auzeau chestii, si nah...oricum ma cunosc f bine si nu deschid subiectul, stiu ca se lasa cu lacrimi, deci evita :))))

dar sotul nu considera asa. el zice ca este o conditie medicala si ca de ce sa ne fie rusine (el percepe reticenta mea fata de "restul lumii" ca pe o rusine si indiferent de cate ori i-am spus ca nu despre rusine e vorba, degeaba. nu intelege/crede) 

eu am si asta ca back up dar sper sa ne ajute Dumnezeu la fiv 2, cu materialul nostru, sa stea si omu` linistit ca a fost celula lui. vorba ta, Maru :)

va multumesc  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda Aura, barbatii sunt altfel, gandesc altfel si au alte preocupari (sotul meu nu ma intelege dc plang cand mai aflu de cate o gravida...imi zice ca sunt egoista ca ar trebui sa ma bucur pt ea...dar nu intelege ca pt mine e iar o palma data de cel de sus...imi arata bca altii pot si eu nu...). Bine ca al meu a acceptat fara probleme embrioadoptia, nu si-a pus astfel de probleme...chiar i-a suras ideea si a zis ca asa avem mai multe sanse...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ligiutza,teoretic as merge la Tayfun in octombrie,dar depinde si de banuti cum ii strang/fac rost pt ca acum sunt pe 0.Adica nu chiar pe 0,pt ca de vacanta in Grecia avem si am nevoie ca de aer,anul trecut chiar m.a ajutat sa reincarc bateriile si sa.mi revin din stres.Anu asta dupa 2 fiv nereusite si stresul de la munca,chiar simt ca clachez.Cel putin acum(

e si prea devreme dupa beta negativ)nu pot manca,nu dorm,mi.e rau continuu si cand reusesc sa adorm visez ff urat.Ieri noapte am visat ca umblau pe mine niste gandaci enormi si nu reuseam sa.i omor sau sa scap de ei.

Asa ca,exact nu stiu,vreau sa plec in concediu(la inceputul lui septembrie)si apoi vedem daca reusim asa repede,daca nu,mai amanam putin.Cel putin faptul ca ne facem plan pt fiv 3 la turci ma ajuta enorm sa nu clachez de tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aura, și eu am spus tuturor de fiv. La noi ar fi fost ciudat sa nu spunem că încercăm cu tratamente fiv. Toți știau că ne dorim copil de prin 2009. 

Noi avem în cercul de prieteni câteva cupluri care au făcut fiv- uri. Poate de-asta mi-a fost ușor să spun că fac fiv.  Dar depinde de anturaj, de familie, cum privesc ei.  Pe la tara sau cunoscuti care mă întrebau când facem un copil , spuneam că încercăm cu tratamente, că mergem la doctor. Și că sperăm și noi să reușim. Era suficient, nu mai puneau alte întrebări. Sau daca era vreo persoană enervanta care mă întreba, îi ziceam că am incercat 10 ani cu tratamente și deja mi-am luat gândul. Apoi se simțea prost că a întrebat. 

Eu eram mai ok, lumea întreabă să facă conversație, să audă vesti bune dar soțul le- o tăia imediat oamenilor. Era supersensibilizat de subiect și întrebări.

În schimb legat de materialul genetic, asta nu as spune. Îți poți permite luxul asta, nu e ca la adopție.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piscotel  [pup] iti doresc sa fii mama! restu'e cancan...

 

clemence  [flor] pai daca as avea obiectul muncii langa mine mai des,poate as reusi  [:D]  no plans...nimic.va fi ce trebuie.mi-am facut atatea planuri,am trecut prin atatea.si pt ce?...sarcina cu bine in continuare!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...