Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 148


Recommended Posts

RAMO,la dr Tayfun vreau,tot citesc si vb ,au

multe reusite si laborator bun cu testare genetica

Da sa stii ca sunt in ceata rauu cu imunitatea.

Acum,in afara de euthirox si seleniu care sunt pt

tiroida si o sa le iau toata viata,nu mai iau nimic.

Poate ma lamureste cineva.De la prima fiv de cand dr A

mi.a dat vitaminele ,mi a zis sa le iau fara intrerupere

,chiar am insistat cu intrebarea.Co Q10(ubiquinol),la fel,5 luni

am bagat fara intrerupere.Si tot citesc sa le iei sa faci embrioni

de calitate,apoi sa nu le iei ,creste imunitatea si nu e bine.

Pai chiar sunt in ceața.Acum nu mai iau nimic.Am vazut clar ca

nu m.a ajutat.Abia astept sa ajung la dr Tayfun sa vad ce.mi da.

O sa iau exact ce.mi da si nimic mai mult,dar am inteles ca.ti da

de facut niste analize pt imunitate si eventual tratament,dar acum

nu stiu daca s.o scada sau s.o creasca.

Am hotatat cu al meu sa mergem la dr Tayfun la un control si o discutie,

sa nu mergem direct pt fiv.Ca poate cine stie ce.mi gaseste si am nevoie

de cateva luni de tratament.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dar la Histeroscopie nu se vedea dacă am endometrioza?Dr nu mi.a spus nimik pana acum despre asta

Nu. Endometrioza inseamna dezvoltarea unor insule de mucoasa uterina, de endometri, in caviattaea abdominala, pe ovare, peretele extern al uterului, ansele intestinale, vezica urinara, peretele abdominal. Este una dintre cela mai frecvente cauze de infertilitate. Daca aceste insule sunt micute, nu se vad la ecografie. ele sunt confirmate prin laparoscopie ecploratorie si diagnostica (adica se face si biopsie). Se mai pot observa a RMN pelvin. 

Si eu am avut simptome. La ambele sarcini, am simtit o ameteala puternica de cateva secunde, care s-a repetat 2-3 seri la rand, la 2-3 zile dupa ET. Apoi a aparut urinare frecventa si alte stari pe care nu le-am mai simtit niciodata. La prima sarcina am avut sarcina biochimica. Asistenta mi-a zis sa refac beta la 48 ore si nici nu au luat in calcul rezultatul. Asta si probabil ca un beta micut, pentru ele inseamna ca urmeaza sa fie un esec. Profu, dupa FIV asta zicea, "a avut implantare, imposibil sa nu reuseasca data urmatoare!". Dar am observat cum toata lumea se uita alaturi, cu scepticism. Eu aveam 45 ani impliniti. Mi-a zis facem histeroscopie cu biopsie si data urmatorare sigur veti reusi. Insa restul echipei ma incuraja sa merg la donate daca sunt deschisa spre asa ceva. Citind si aici, mi-am dat seama ca sansele sunt slabe sa fac mai reusec cu ovocite proprii. 

Ca am facut cu embrioni donati, este altceva. Am aflat de aceasta posibilitate aici, eu sunt singura, tot aveam nevoie de material de la ambele sexe, este mai ieftin. Si nu a fost sa fie nici cu embrioni donati. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi era rusine cand mergeam la Giulesti, eu singura, la 45 de ani si ceva luni, sa tot incerc. Asteptam sa imi zica ce fac, ca nu venise sperma de la Crioss. Imi venea sa fug si cred ca asta si faceam in secunda urmatoare daca nu s-ar fia sezat langa mine o doamna si un domn. Se tineau strans, unul in altul. Vad pe hartiuta doamnei notatiile profului: varsta 47 ani, clostibegyt, si niste ecografii. Si m-am asezat comod. Ei incercau natural. La 47 ani. 

Sa vedem ce vor zice grecii vineri. Sunt programata la histeroscopie cu biopsie. Au zis ca recolteaza din uter si pentru bacterii, nu stiu daca si nk-urile, am intrebat dar nu am retinut. Voi face si trombofiliile, AMH(?). Ziceau ca vor aspira si acel chist de pe ovarul stang, dar o sa vad ce voi decide la fata locului daca trebuie sau nu evacuat. Si apoi voi decide ce voi face si unde, cu ce. 

Undeva in sufletul meu mi-a ramas un ghimpe, ca nu am facut si o inseminare. Am trecut direct la FIV. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex, in urma cu 6 ani am avut o relatie. Mi s-a intamplat sa am aceleasi simptome de doua ori. Din pacate, atunci eram inspaimantata ca am ramas insarcina deoarece stiam ca el nu era de acord. Dar nici nu mi-a trecut prin cap sa fac vreun test. Ciclul a venit la data normala si am respirat amandoi normal. eu insa luand si decizia ca e cazul sa ma gandesc serios daca pot continua cu el, eu vreand copii, el nu. Decizie pe care nu o avea inainte de a avea noi relatia. Dar poate asa sunt barbatii, vor "copii" doar inainte, "dupa" se mai gandesc!

Haideti sa ne relxam si sa ne facem planul de bataie pentru urmatoarele incercari. Dupa ce vin copiii, nu vom mai avea timp de relaxare. cel putin pana se fac mari. Nepoatele mele de 10 si respectv, 15 ani, nu prea ne mai baga in seama, au deja viata lor, treburile lor, programul lor)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La toate sarcinile am avut simptome de sarcina(nu știu dacă nu a fost implantare)

Alex, aceste simptome sunt date de regula de tratamentul de suport de dupa ET, de aceea nu e bine sa te bazezi pe ele.

Iti doresc mult succes in continuare pentru ca de multe ori, perseverenta e cheia succesului in FIV. Cred ca rata de succes la FIV ar fi mult mai mare daca majoritatea cuplurilor: 1. ar incerca de mai multe ori si n-ar abandona dupa mai putin de 3 incercari si 2. femeile ar ajunge mai devreme sa faca aceasta procedura. Dar e usor de zis, insa mai greu in practica, avand in vedere consumul nervos si costurile ridicate...

Va pup pe toate cu drag!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata

 

Ramo  [pup] pai cam asta-i FIV ul=loterie de la Cel de Sus +afacere pt cei de jos...

 

Dana  [pup]  [cupisi]

 

Alex pai tu n-ai facut beta dupa ET uri sa vezi daca e pozitiva?ai zis ca ai pierdut 4 sarcini...eu asta am inteles.ca ai avut implantare de f data.

 

Piscotel ce faci?  [cupisi]

 

raisa mult succes la greci!  [flo2]

 

va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raishwanya,acum cand am fost in spital am cunoscut o doamna de 45 de ani insarcinata cu gemeni,fetita si baiat,in urma unui FIV in Grecia (demersul l a incepu in Bucuresti,apoi medicul Chadi ...sper ca am retinut corect a plecat cu ea in Grecia sa o ajute).trebuie sa nasca joia viitoare.Mi a povestit ca dupa ea,la transfer a intrat o doamna de 52 de ani! Nu trebuie sa ti pierzi speranta..admir foarte mult dorinta ta de a avea un copil ! Cum spunea si Corinka..perseverenta este raspunsul! Nu e un drum usor , dar fericirea testului cu doua liniute nu poate fi descrisa! Va doresc tuturor sa ajungeti sa va vedeti visul implinit! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aura, din păcate nu sunt inca studii mari despre NK sau boli autoimune. Unii medici nu cred in NK ,dar cred în boli autoimune. Alții nu își bat capul. Chiar dacă nu ai de exemplu o tiroida autoimună, care se poate depista, unii medici cred că poate exista în organism o altă boala sau reacție autoimuna care nu poate fi inca depistată. Deci sunt presupuneri și studii puține și mici care demonstrează că aceste tratamente ajuta. Din cauza asta medicii nu pot să dea tratamentele de care vorbim pentru că nu au o justificare certa. Studiile sunt mici, pe sute de persoane, nu sunt metaanalize pe zeci de mii. Cehii dau intralipid, nu sunt doze mari, se fac la 2 săpt. Prograful pe care îl dau turcii, la fel e în doză mică față de cât face o persoana care a suferit un transplant. Adică 1mg sau 2mg fata de 1gram. Medrol mai dau și unii medici români la fiv in principal pt a preveni vreo inflamație în uter după transfer. Efectul este și de o ușoară scădere a imunității, dar ei nu pt asta dau. Și poate ca asta ajută embrionul să se implanteze mai ușor. 

Din păcate tot domeniul fiv e la început. Drept dovada ei nu îți pot spune cauza exacta a unui eșec.

Cu privire la aceste medicamente, medicii ginecologi nu înțeleg nici ei exact cum ajută, nu știu nici ei ce doze minime ar merge.  Nici nu prea e specialitatea unui ginecolog, nu știu a cui ar fi, poate a unui endocrinolog când e vorba de boli autoimune.  Sunt studii pe anumite doze, dar nu se știe dacă și mai puțin și cât de puțin ar ajuta. Pur și simplu încearcă si ei atunci când sunt multe eșecuri. Unii medici nici macar nu au auzit de prograf, intralipid, Ivig sau știu atât de puțin despre ele că nu se încumeta să le încerce. Daca am fi medici poate că nici noi nu am da niciun tratament in afară de cele omologate. De ce să riști să te dea vreun pacient in judecata că ți s- a dat un tratament neomologat care doar în niste studii mici a dat roade.  Chiar daca pacientul nu a pățit nimic, tot va avea  câștig de cauză, nu?  Deși Femara ( letrozole) de exemplu nu este destinat pt stimulare, nu scrie in prospect așa ceva și se da. Femara este exclusiv pt cancerul de sân. Tratamentul blochează o enzima implicată în producția de estrogen și stopează astfel cancerul. Femara se da și ca stimulare,  pt că blocând estrogenii, hipofiza crede că nu e suficient FSH si atunci produce mai mult FSH, FSHul fiind hormonul care face să crească foliculii. Știu de asta că eu am luat la o inseminare în loc de stimularea clasica cu FSH (Ex. Gonal). Și am citit prospectul și nu scria nici un cuvânt de stimulare, infertilitate, fiv, etc. 

Este adevărat că eu am citit cativa ani de zile să înțeleg cum funcționează organismul nostru natural, sau inhibat și stimulat, cum se face inhibarea, etc în căutarea protocolului care să îmi dea ovocite mai multe sau măcar să îmi dea 1.

Mai apoi, am citit și de tratamentele de imunitate, cum le zicem noi. Drept să spun nu am mai studiat cum funcționează și astea in organism, am citit doar studii și am văzut rezultatele. Și așa am petrecut prea mult timp studiind. 

La fiv, de obicei după 3 eșecuri ți de spune să încerci cu donate că sunt mai multe șanse. Apoi ți se sugerează adopția, daca tot nu merge. Câți bani și câte eșecuri poate suporta un om? Nu îți garantează nimeni că următoarea încercare va fi un succes. Asta e cruntul adevăr. Și de aceea medicii nu ne lasă să facem încercări la nesfârșit.

Ne-am născut prea devreme pt fiv. Cred că trebuie să mai treacă vreo 50 de ani ca sa aflam cauza precisa a eșecului sau rețeta succesului.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...