Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 148


Recommended Posts

Velvetina, multumesc de intrebare. Sunt ok, atat cat pot sa fiu dupa socul avut la primirea ultimului rezultat (AMH 0,3 si FSH 15). Parca refuz sa cred ca lucrurile stau atat de prost. Cred ca imi voi face curaj si ii voi scrie lui PK. Macar sa nu mai am inca o luna in care sa sper la minuni, atunci cand le voi repeta. Ma va trimite sigur la donate cu analizele actuale. Iar la donate nu merg. Voi renunta, oricat de greu o sa-mi fie. 

Raisa, te inteleg foarte bine... Am trecut si eu prin momente in care m-am simtit penibil. La Kaali am avut nevoie de o declaratie notariala care sa ateste ca vreau sa fac copilul singura.  Nu vreti sa stiti cum eram privita in sala de asteptare a biroului notarial. Am avut nevoie si de traducerea autorizata a documentului. Alta umilinta...Dar ma consolam cu gandul ca atunci cand imi voi tine copilul in brate voi uita tot ce s-a intamplat inainte. Doar ca n-a fost sa fie asa cum speram. 

Am avut un amic care se oferise sa ma ajute sa am un copil, pe cale naturala sau prin FIV. Doar ca lucrurile au luat alta intorsatura: a cunoscut pe cineva inainte de a incepe demersurile. Era insa dispus sa ma ajute chiar daca era implicat intr-o relatie. Doar ca mi se parea ca e prea mult ce-i cer, mai ales ca ea nu stia nimic. Ma puneam in situatia ei si realizam ca nu e corect ce-i cer lui. Nici mie nu mi-ar fi placut sa trec prin asta. Si am mai facut o greseala...L-am intrebat daca ar vrea sa recunoasca copilul. Doar pentru a avea numele tatalui in certificat, nu pentru altceva. Atunci cand vorbisem despre copil, spusese ca daca face asta vrea sa se implice si mai departe. Si pentru mine, asta reprezenta implicarea cea mai mare. Nu aveam nevoie de banii lui, nu aveam nevoie de prezenta lui, ci doar de un nume. Dar totusi, cand l-am intrebat, a ezitat, avand nevoie de timp de gandire. Atunci am realizat cat de departe am mers. L-am inteles...era mai mult decat era dispus sa ofere. Si am renuntat la el. De atunci nu l-am mai vazut. Ne cunosteam de 10 ani...Am momente cand regret ca nu am incercat cu el, dar am si momente cand inteleg ca situatia se putea complica mult pe parcurs. 

Nu stiu de ce va spun toate astea. Poate pentru ca in curand voi disparea de pe forum, odata cu refuzul lui PK de a ma ajuta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Velvet,eu am.intrebat de cat dureaza.la.syneo am.mers si eu in dimineata aceasta,mi au zis ca dureaaza o sapt dar mutatia 13 va dura doua saptamani..sunt un pic stresata ca am.intterupt deja de o sapt clexanele ..pana o sa.aflu rezultatele o sa disper un pic..o sa incerc sa ii mai scriu un mail.doctorei Uscatescu..am.si o poza.cu rezistenta arterelor uterine dar nu deslusesc nimic..doctora a zis ca e ok cu arterele..insa hematomul subcorial sper sa nu creeze probleme! Stau f mult in pat

.merg doar la.baie si la.masa.si nu mereu..imi mai.aduce mama.in pat ! A venit si sotul acasa si cand il.vad asa fericit parca mi vine sa plang de dimineata pana seara,sper din suflet sa fie bine! Piscotel,imi pare tare rau ca treci prin asta..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piscotel văd că ești tristă și e de înțeles să fie așa. Nu uita însă că analizele nu sunt absolute, ele chiar variază, oricât de ferm susțin medicii că nu e așa.

Indiferent ce spune PK, nu uita că nu e singurul medic care te poate ajuta. Ca să nu mai spun că pe mine siguranța cu care dă el verdicte mă cam irită - mai ales că s-a dovedit în experiența altor fete că o mai dă și el în bară.  Cât despre donate, e și acesta un proces de acceptare a limitelor noastre biologice. Nu poate controla nimeni biologia, așa cum nu poate controla nici miile de procese nevăzute de care depinde șansa instalării unei sarcini viabile. 

Cât despre prezența sau absenta unui tată, eu cred că e mai bine pentru copil dacă va exista cineva care să își asume o prezența implicată și activă decât sa figureze doar cu numele pe un certificat. Asta dacă va fi să fie. Că să știi că există o figură paternă dar are alte priorități. ..e mai degrabă o sursa de traume decât una de confort. 

Exista țări în care poți face FiV și fără partener, nu te descuraja. Oricum, sunt multe lucruri de procesat, rămâi alături de noi pe forum, indiferent ce decizi și ce întorsătură iau lucrurile. Uneori susținerea dezinteresată a unor străini Îți poate face mult bine. Să nu te superi că m-ambăgat și eu în seamă cu o părere

nesolicitata :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piscotel,apropo de oameni care dau verdicte ,cand am sunat la clinica a carei coordonatoare este Adina Vochin acum un an jumatate mi a spus (dupa ce a cazut amh ul) citez"tu nu ai nicio sansa sa faci un copil cu ovocitele tale,nu te putem.accepta pentru ca amh ul este ff prost,nici nu are rost incercarea".peste 6 luni am.incercat din nou..am.crezut ca am prins o eu intr o pasa proasta..acelasi raspuns:"doamna,nu aveti sanse,intelegeti ca singura cale sunt donatele"..m a descurajat enorm..dar apoi am.descoperit forumul..si clinici care nu mi spun din start ca nu trebuie sa incerc pe banii mei ca nu am sanse! Si mai presus de asta..am descoperit ca trebuie sa fac ce simt eu .Culmea..acum 3 luni primesc un mail de la aceeasi Adina care probabil se crede si Dumnezeu in care ma intreba ce am.hotarat..aflasem deja ca sunt insarcinata..cu copilul meu..am vrut sa ii raspund dar mi a fost greata..o amica ,doctora neurolog peste hotare,la aflarea vestii ca astept un copil mi a scris un mesaj un care spunea si "sa nu iau ad literam nicioadata ce spune un medic.si ei au limitele lor"nu stia toata povestea mea ..decat ca am facut fiv. Nu va dezamagiti atat de usor..Aura,ti am dat pm.acum am vazut mesajul tau.scriu de pe telefon..cel mai probabil cu sute de greseli..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, Letrozole am avut si eu la un moment dat. Nu stiam pt ce este, dar am simtit mila din ochii farmacistei cand am solicitat cateva pastile (eram si cam agitata ca era tarziu si nu gasisem la celelalte farmacii). Nici urma de recomandare pt stimulare in prospect. Trebuie sa recunosc ca am fost putin sceptica :)) la mine nu a avut efect. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Aura și eu am luat la 2 fiv-luri Zomacton și nu am reușit atunci. O data am avut implantare, sarcina oprita la 5s, doar un ovocit, deci 1 embrion avusesem.

Iar altă dată în Turcia, am obținut 2 embrioni, unul s- a oprit în ziua 6, unul blasto în ziua 6, testat și defect genetic deci nu am transferat nimic.

Am reușit când nu am făcut Zomacton și am avut 2 blasto, nu unul; și au ajuns blasto în ziua 5, nu in ziua 6. 

Ce am făcut in ambele dați cu implantare, am făcut Endo injury.  Atunci când am avut sarcina oprita e posibil sa fi fost embrionul defect. Iar acum că am avut 2, o fi fost unul din ei sănătos sau nu prea defect astfel încât s- o fi reparat. Sau poate a ajutat tratamentul de imunitate. Când am mai făcut odată transfer, la fiv 1, de doi embrioni de ziua 3, fara EI, am avut beta negativ.

Nu o să știu niciodată daca as fi reușit fara acele tratamente sau s- ar fi oprit din nou la 5s sau daca as fi obținut beta negativ.

Să ajung in decembrie de fapt și apoi o să consider că am reușit pe deplin.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suntem diferite toate...in perioada fiv ului, am vb cu multe fete d-albe, si fix asta aveau toate in plus la fiv 2: zomacton si progesteron injectabil. La ele a fost de bun augur, s-a lasat cu bebei. dar poate e cum spunea Dana, Si Dumnezeu are un plan cu noi. Cine stie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aura, dacă faci la Albu cere-i IVIG, ajută în caz că ai ceva autoimun. El a dat unor fete și cu NK normale și cu Nk mărite. Știu doar două fete de la el care au făcut și au reușit. El nu crede in NK, dar crede că pot exista reacții autoimune, boli autoimune și să fie astfel respins și embrionul.. Eu am ales sa fac intralipid că nu aveam curaj sa fac perfuzie cu Ivig / Privigen acasă. Să zic că ar avea efectul pe care îl are intralipid ul, ba chiar un pic mai bun mi s- a părut mie din ce studii am citit. Studiile nu comparau Intralipid cu Ivig.

Comparau Ivig cu nimic.

Sau intralipid cu nimic.

Și era mai mare un pic procentul la Ivig.

Eu m-aș fi dus la Albu pt Ivig dar pentru mine nu era bun protocolul lui și oricum se săturase de eșecuri cu mine, mă trimisese la donate. 

Așa că uite, daca ramai la Albu vei face tratament sub supravegherea medicului.

Mai este dr Predoi ( el) de la welborn , despre care am auzit de la o fata că este deschis la ce i- a sugerat ea, intralipid, etc. În toamna va face cu el, sunt curioasa ce și cum îi va da.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...