Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 148


Recommended Posts

Alex cred că da. Am impresia că pe farma Express Știu 2 fete . Una a făcut Ivig, cred că de pe farma Express. Alta fata, recent, era la fiv 4, a făcut Privigen recomandat de doctor, cumpărat chiar de la clinica, 500 de lei doza. Se fac câteva doze. Și prima data la fel, era după multe eșecuri, vreo 3 și ea i- a propus medicului Ivig și a fost de acord. Am înțeles că preferă Ivig/ Privigen in locul intralipid ului. Celei de-a doua fete chiar Albu i- a recomandat Privigen, așa mi-a zis ea. Deci probabil după 3 eșecuri da Privigen.

Alex, Albu nu crede in Nk. El crede în ceva legat de autoimunitate.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Am citit ca exista și Nk din uter?Astea din uter ce fac?

Eu le-am făcut. Nu le ia nici naiba în considerare pe cele din uter. Tayfun le-a luat în considerare la unele fete.

Mie mi-a zis clar că le consideră doar pe cele din sânge.

Albu nu e interesat de Nk. Daca vrea să îți dea îți dă din alte motive. Cele 2 fete de care v-am spus, una avea Nk mari, una Nk mici. Le făcuseră ele singure analizele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marushelu si noua ne-a recomandat repaus sexual inca de la primul eco, dupa cateva saptamani nu a mai zis nimic despre asta, dar ne-a fost frica asa ca am preferat sa nu riscam nimic. Si in ceea ce priveste infectiile cred ca ai dreptate, chiar azi mi-a zis dr ca au descoperit un stafilococ pt care mi-a dat antibiotic, a zis sa stau linistita ca nu e problema, dar acum ma gandesc ca poate asta e cauza contractiilor mele pt ca altfel nu imi explic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marushelu, referitor la bolile autoimune, specializarea medicala care se ocupa de ele este, cel putin in Romania, reumatologia. Denumirea completa a specializarii este "reumatologie si boli autoimune". Am o prietena care a facut aceasta specializare, dar ea a profesat mai mult in Franta.

Referitor la contactul sexual, mie medicul cu care am facut fiv mi-a spus ca nu e recomandat in primele 12 saptamani.

Piscotel, nu te descuraja! Mai era o fata pe forum, Alia parca, mamica de doi copilasi, care incepuse cu donate, dupa care ii scazuse FSH si a facut (si reusit) cu ovo proprii.

Imi permit sa-ti dau un sfat, chiar daca nu mi l-ai cerut. Poti tine cont de el doar daca vrei. Daca PK va fi reticent, incearca si la Debretin cu dr. Róbert Leskó. Pe mine m-a ajutat enorm si am obtinut doua sarcini din 4 FIV cu ajutorul lui.

Mai stiu o fata care avusese doua FIV cu punctiI fara ovocite la alt medic de acolo, iar la a treia FIV s-a mutat la dr. Lesko si a obtinut sarcina. Din pacate a avut SOE, dar a fost, totusi, o mare diferenta (4 ovocite si implantare).

Vorbeste engleza, este foarte prietenos si empatic si incurajeaza pacientele, fara sa minta, insa (au fost si cazuri cand a spus pacientei ca sansele sunt foarte mici).

Poate n-ar strica sa-i ceri si lui parerea, ti-l recomand cu mare incredere!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinka, la noi este Alegologie si Imunologie clinica. Reumatologia nu are si imunologie medicala in coada. Dar se ocupa si de bolile autoimune ce intra in domeniul sau. tiroiditele sau alte afectiuni autoimune , nu. ei se ocupa de lupus, colagenoze, chestii din astea. Fiecare specialitate se ocupa de boala sa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Corinka, mie la 15 săpt mi-a zis o doctorita că orgasmul poate da contracții, așa că mi-am luat gândul de la orice. Am întrebat eu, că tot era femeie și am avut curaj să întreb.

am căutat ceva subiecte pe tema asta si majoritatea spuneau ca provoacă doar daca e corpul tău pregătit pt contracții.

Eu in 5luni am evitat sexul cat am putut dar nu total,sa zic eu ca in 5 luni de vreo 3 ori asa,ultima data era undeva cam cu 3 sapt înainte de tragedie.

Data viitoare repaus total 1an de zile sa fim siguri :)) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raish, deci daca vrei sa te cauți faci analize la imunologie dar cred că lași la bani și pe acolo.... Eu am făcut și analize imunologice, m-am dus singura la laborator cu lista făcută de mine de acasă. Nu mersesem la imunolog, nu știam cine se ocupa de partea asta.  Și oricum nu mi-a ieșit nimic din ce am testat.

Raish f tare că te gândești sa faci cu ovo proprii. :))) Înseamnă că mai ai ceva foliculi. Cred că ai avut și o fertilitate bună că parca ai obținut și o sarcina naturala destul de târziu?  Bafta multa!

 

Fetelor care vă întrebați de ce medicul vostru nu investighează cat mai multe, să știți că poate să vă dea multe analize specifice infertilității, test ERA, ADN spermatic, analize NK mai avansate nu ce facem noi Nk uter și NK sânge și multe altele dar ar costa o avere.

De banii aia mai bine faci câteva încercări fiv și iei un tratat pentru boli autoimune (sau pt NKuri în cazul medicilor care cred în ele) și poate reușești. Și ieși mai câștigat decât să îți dai toți banii pe analize. 

Eu am dat bani multi pe analize, multe le-am făcut că am citit eu de ele, nu mi-a dat un medic sa le fac. Am făcut cam tot ce avea un preț rezonabil din trombofilii, și analize imunologice de genul anticorpi ANA, ASMA,  anticorpi cardiolipinici, si multe de nu le mai știu nici numele. Și tot ce am aflat a fost că am doar 2 mutații foarte întâlnite pe teritoriul României, asta legat de trombofilii. La anticorpii aceia multi pe care i-am făcut, nu mi-a ieșit nimic. Macar am eliminat din cauze, m-am consolat eu,  dupa ce am dat zecile de milioane pe ele.  Și încă nu m-am aruncat la cele scumpe. Deci de-aia nu ne dau medicii să facem analize cat cuprinde că ajungem la sapa de lemn și sunt și destul de rar întâlnite.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...