Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 148


Recommended Posts

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da Velvet stiu ca el avea probleme eu m-am referit la  cazul meu.

Nu-i faci lui copil,il faci pt tn,părinte e cel care te creste,daca iti permiți mai fa o încercare cu donator si cu asta basta,părerea mea este ca nu ar trb sa lași experiența cu un singur bărbat sa iti dicteze restul vieții.

Nu vreau sa te supăr pt ca imi esti f Draga dar tu totus esti inca prinsă in trecut si de aia am impresia ca nu poti merge înainte,acum tu stii mai bn ce si cum.

Lasa-l acolo unde e si tu mergi înainte,daca el nu a avut puterea sa lupte alături de tn înseamnă ca nu te merita.

Vino aici la mn ca iti dau un tinerel de iti face 10copii. [:-)))]  [flo2] Te pup si te imbratisez cu drag.

Dana, asa i-am zis si eu dr din Atena, poate gasesc unul la voi sa fac un bebe, ca am vazut la banca de sperna niste barbatii frumosi. Mai stii, poate gasim barbatii prjn alte zarii, daca ai nostri sunt disparuti total. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,  mă consider foarte norocoasa că am reușit. Am vrut sa o încurajez mai mult pe Velvet și sa ii arat că este mai aproape de a fi mămica decât eram eu înainte de ultimul fiv, pentru că are ce transfera, are puiuții care o așteaptă.  Eu făceam fiv uri și nici macar embrioni nu obțineam.

Bineînțeles lupta nu e câștigată când ai embrionii. E doar prima victorie. Dar este o mare victorie. Rămâne transferul, unde trebuie maximizate șansele de implantare cat se poate. Și apoi să ajungem la termen.

Așa e, cel mai important este că sunt însărcinată, dar nu neg că am cam rămas marcată de fapt ul ca in ultimele 5 fiv, am făcut 1 transfer. Mă rog sa ajung la termen că alți embrioni nu știu dacă aș mai obține, presupunând că aș mai rezista psihic și că mi-ar pica niste bani din cer. Că nu am mai stat de multi ani așa rău cu banii.  Cred că am prins ultimul tren și cu vârsta și financiar. 

O să ne revenim și financiar, sunt optimista de felul meu. 

Și mă consider norocoasa și că am reușit să facem rost de atâția bani pentru atâtea încercări. Macar am tot avut la ce sa sper cu fiecare încercare. Sunt o grămadă de femei care nu au șansa să încerce nici macar un fiv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raishwanya Doamne ajuta!!

Marushelu nu trebuie sa te explici,eu te înțeleg perfect,nu am trecut prin ce ai trecut tu dar am imi fac o idee.Financiar este f greu,pusesem si noi niste bani deoparte pt casa si s-au dus pe transferuri,spital,medicamente,doctori.

Pt transferul următor ne ajuta putin si părinții mei,doc a zis ca nu o sa plătim mai nimic pt transfer  dar totuși avem medicamente de luat( doar progesteronul si anticoagulantul ne costa 300e pe luna)plus ecografiile plus cerclajul de facut,avem noroc ca nu plătim ecografiile decat odata pe luna50e chiar daca in luna respectiva ne ducem de 5ori.E greu ca eu nu o sa pot merge la munca pt ca o sa trb sa stau doar in pat.

Atatea sacrificii facem pt a da viața unui copil si cate unele ii abandonează fără sa gândească sau sa le doară.

Pt mn sa am embrioni nu înseamnă nimic daca nu pot duce sarcina pana la capăt.

Nu stiu cum sa pun in cuvinte durerea mea,e f greu,f greu.

Va spun sincer ca nu stiu cum o sa reactionez daca se lasa cu sarcina următorul transfer,imi doresc copii,vreau sa fiu mama dar in același timp imi vreau băieții inapoi.

Hai ca am scris cat pt o luna :))

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, așa e, și eu am zis că e doar prima victorie să obții embrioni.

A doua e implantarea. Acum incerc sa câștig a treia bătălie, să ajung la termen.  După ce ați pățit tu și Morișor și încă câteva prietene și cunoscuți sunt cam speriata, o să consider o minune când o să ajung la termen.

Probabil ai căpătat vreo infecție la col. A fost ghinion. Cred că trebuiesc făcute culturile de col și cred că trebuie evitat CS sau daca medicul da voie poate cu prezervativ, dar mai bine nu, ca sa fim sigure că nu introducem ceva acolo.

Daca știam de infecții la col si că așa se pierd sarcini, după cum mi-a zis Stan, nu incercam nimic la 13 sau 14 săpt, mai ales că eu imediat fac o candida, o vaginita, ceva. Apoi am stat cu miconazol.

Și trebuie atenție și când băgăm progesteronul să fim f curate pe mâini. 

Daca o să faci toate astea și verifici lungimea colului, stai mult la orizontala preventiv eu zic că ajungi sigur la termen. 

Eu pun și acum progesteron, 1 seara, ajută să țină colul închis. Am reînceput după ce se scurtase colul, am citit eu. Și i-am spus lui Stan și a zis că e foarte bine că pun.

Acum trebuie să câștigi bătălia numărul 2, cu implantarea. Ia-le pe rând.

E f scump progesteronul și anticoagulantul. Presupun că nu ești în România.

Bafta multa de tot Dana! Îți doresc să se prindă tot doi! [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut secreții tot si nu am nimic,ca fim siguri ca nu am infecție cv,înainte de transfer si eu si soțul am luat antibiotic.

Daca soțul meu nu merge din floare in floare iar eu nici atat,infecțiile de unde sa vina?Candida sa fie atat de periculoasa încât sa pierzi o sarcina?

Noi facem ce putem sa evitam infecțiile dar la ce ar trebuie sa fim atente in mod deosebit?!de cele cu transmitere sexuale nici nu se pune problema:))suntem oameni serioși.

Eu nu am oprit progesteronul deloc tocmai sa nu se deschidă colu dar in loc de doua ori pe zi redusesem la o singura data .Eu am folosit progesteron crema si aveam chestii din alea,nah ca le-am uitat numele :))

Contact sexual nu o sa mai avem in timpul sarcinii asta e clar dar femeile astea care fac sex pana aproape sa nască ?ele de ce nu au probleme?

Nu sunt in România,locuiesc in Grecia,progesteronul ( Vasclor gel) pt o sapt costa 28-30 e cv de genul,am scris eu greșit 300e, de fapt e undeva la 240-260e,am încercat utrogestan,Arefam dar am o reacție f urata la el,zici ca am o candidoza f urâta,mâncărimi si usturimi cand se elimina surplusul.

Nu stiu daca imi doresc tot doi de frica ca nu rezista colul dar sa fie cum vrea Dumnezeu ,am citit atâtea povesti unde cerclajul nu a rezistat...e infricosator.

Hai ca e 4 si nu ma ia somnul,am început sa beau iar cafea si se observa.

Nu sh cum am scris :)) mintea mea fuge in toate direcțiile acum.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fetelor, abia am reusit sa va citesc din urma....mult ati discutat in week, noi am fost in munti unde nu am avut semnal deloc la tel....asa ca net canci...dar am recuperat.... Piscotel nu ttebuie sa iei de buna ce zice un sg medic....eu cd m am operat la genunchi am fost la 7 medici....fiecare avea diagnosticul lui....si culmea nici unul nu a nimerit....asa ca....

Maru si celelaltw fete cu bebei la bord sa duceti sarcina la termen va rog....nu vreau sa mai citesc povesti urate....e de ajuns prin ce au trecut Motisor si Dana....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...